زمان پایان دیپلماسی با ایران است

۱۴۰۱/۰۳/۱۲ ۲۳:۱۲ چاپ کد خبر: 169663
[ad_1]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «باب منندز» رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس سنای آمریکا در مراسم شام با اعضای «آیپک» (کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل) ادعاهایی را علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد.

به نوشته وبگاه شبکه «نیوز مکس» این سناتور دموکرات ادعا کرد: «زمان آن رسیده به اروپایی ها که به آن ها درباره تمایل خود جهت ورود به توافق طولانی تر و محکم تر حسن نیت نشان داده ایم، بگوییم که ایرانی ها همراهی نکرده اند».

 منندز با بیان اینکه ایران در حال پیش برد سریع برنامه هسته ای خود است افزود: «اگر [مذاکرات] تا پایان ماه ژانویه خوب پیش نرفته چطور ممکن است در پایان ماه می خوب باشد؟»

این سناتور آمریکایی افزود، دیپلماسی دیگر گزینه صحیح نیست و از دولت آمریکا درخواست کرد با ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت، تحریم های بین المللی علیه ایران را احیا کند.

او در ادامه ادعاها علیه ایران گفت: «ایالات متحده باید نشان دهد از عزم و همچنین توانمندی نظامی برای دفاع از مردم و منافع خود برخوردار است».

نیوز مکس به نقل از وبگاه «جویش اینسایدر» نوشت، این عضو ارشد دموکرات سنای آمریکا در جلسه آیپک بر پیشنهاد دادن قانونی برای مشخص کردن اینکه در نهایت باید چه برنامه ای در پیش گرفته شود تأکید کرد.

او در ادامه از خروج «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا از برجام انتقاد کرد و آن را تصمیمی «بدون برنامه، بدون راهبرد و بدون متحدان» توصیف کرد.

مذاکرات رفع تحریم ها در وین از چند ماه پیش دچار وقفه شد. دولت آمریکا از زمان آغاز این مذاکرات به جای پیشنهاد دادن ابتکارهای عملی برای پیشرفت گفت وگوها بارها تلاش کرده طرف های مختلف را به کند کردن روند مذاکرات و ایجاد مانع بر سر راه آن متهم کند.

یکی از دلایل عدم انجام اقدامات لازم از سوی طرف های آمریکایی در مذاکرات وین مخالفت های نماینده های کنگره با سیاست های دولت بایدن در خصوص برجام بوده است. از جمله انتقادات این گروه از قانونگذاران آمریکایی این است که برجام به همه حوزه های اختلاف آمریکا با ایران از جمله فعالیت های منطقه ای و برنامه موشکی ایران نمی پردازد.

کشورهای غربی و به ویژه آمریکا در ادامه عملیات های رسانه ای و روانی خود بعد از وقفه مذاکرات وین به توجیه های متفاوتی برای مقصرنمایی ایران به جای عمل به تعهداتشان جهت احیای برجام متوسل شده اند.

این کشورها ابتدا با متصل کردن موضوع مذاکرات به جنگ اوکراین ادعا کردند که روسیه مانع از پیشبرد گفت وگوها شده است. بعد از آنکه «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه در جریان سفر «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد که موضوع درخواست ضمانت مسکو برای همکاری با ایران پس از اجرای کامل برجام مانعی برای ادامه گفت وگوها نیست، کشورهای غربی به برجسته سازی یک موضوع ایران پرداخته و مدعی شدند درخواست تهران برای حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان های اصطلاحاً تروریستی مذاکرات را به بن بست کشانده است. 

ضرورت گزارش دهی به رژیم صهیونیستی یکی دیگر از عواملی بوده که روند حرکت رو به جلوی مذاکرات را کند کرده است. دولت بایدن بارها اعلام کرده نظر این رژیم را در مذاکرات وین در نظر می گیرد. رژیم صهیونیستی بارها اعلام کرده که با احیای برجام مخالف است، هر چند که برخی از مقام های اطلاعاتی این رژیم اکنون تصریح کرده اند که بازگشت به برجام را به نفع خود می دانند./فارس


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان