سیگنال هشدار ایران به آمریکا

۱۴۰۱/۰۳/۱۶ ۰۳:۰۱ چاپ کد خبر: 170222
[ad_1]

کارشناسان می گویند توقیف نفتکش های یونانی توسط ایران، سیگنالی به آمریکا بوده، مبنی بر این که ایران آماده است، موضع خود را در مقابل سیاست فشار حداکثری، سرسختانه تر کند.

سیگنال هشدار ایران به آمریکا

کارشناسان می گویند توقیف نفتکش های یونانی توسط ایران، سیگنالی به آمریکا بوده، مبنی بر این که ایران آماده است، موضع خود را در مقابل سیاست فشار حداکثری، سرسختانه تر کند.

روزنامه نزاویسیمایا گازتا در توضیح این تحلیل خود نوشت: تهران تهدید کرده که اگر آتن به مانع تراشی در حمل ونقل دریایی نفت ایران ادامه دهد، کشتی های یونانی بیشتری را در خلیج فارس توقیف خواهد کرد. جنجال میان دو کشور پس از آن شعله ور شد که یونان تصمیم گرفت، مواد اولیه نفتکش ها را که ماه گذشته توقیف شده بود، منتقل کند. این مصادره، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را بر آن داشت تا اقدامات تنبیهی را علیه دو کشتی این کشور اتخاذ کند. نفتکش ایرانی با فشار آمریکا توقیف شده بود.

حدود 22 کشتی یونانی در خلیج فارس مورد توجه جدی ایران قرار دارند. اگر آتن به اقدامات مخرب خود ادامه دهد، تهران ممکن است، به توقیف جمعی روی آورد. ایران با توقیف این دو نفتکش، قاطعیت خود را در این باره نشان داد. تمامی خدمه دو کشتی یونانی در سلامت کامل هستند و در کشتی باقی می مانند. به گفته ایران، هر آنچه لازم است، در اختیار آنان قرار می گیرد و طبق قوانین بین المللی از آنها محافظت می شود.

دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا خواستار تحریم های نفتی علیه ایران است. در ماه جاری، واشنگتن محدودیت هایی را علیه شبکه بین المللی فعال در حوزه صادرات نفت اعمال کرد که گفته می شود به نمایندگی از سپاه قدس ایران مسئول عملیات های خارج از کشور است. براساس گزارش های منتشر شده، الگوریتم سایه اجازه می دهد تا این شبکه بتوانند نفت را به فروش برسانند. فهرست تحریم های به روز شده شامل شرکت های روسی نیز می شود که متهم به تسهیل فروش نفت به نفع ایران هستند. تشدید تنش های کنونی به گمانه زنی های گسترده ای دامن می زند، زیرا ایران سابقه بسیاری در حملات به مسیرهای تجاری در خلیج فارس و تنگه هرمز، در واکنش به توقیف نفتکش ها و یا مصادره محموله هایش دارد.

کارشناسان نفت و گاز خاطرنشان می کنند توقیف کشتی های یونانی توسط ایران، سیگنالی به واشنگتن در این باره است که ایران آماده است، موضع خود را در صورت بازگشت بایدن به سیاست فشار حداکثری، تغییر دهد و سرسختانه تر کند./کیهان

 

۰

[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:
برچسب‎ها : بلومبرگ

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان