در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

[ad_1]

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که «ملت طاقت گرانی و هزینه های بیشتر را ندارند»، گفت: دولت باید راهکاری به مردم برای تامین هزینه های زندگی شان نشان دهد بعد ما از هر جراحی اقتصادی و نظام عادلانه ای حمایت می کنیم.

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اقدام دولت در اصلاح نظام پرداخت یارانه اظهار کرد: تقریبا از اوایل انقلاب تا ورود به دوران جنگ نظام اقتصاد دولتی و اقتصاد مبتنی بر یارانه را در کشور اجرا کردیم چون چاره ای هم وجود نداشت ما بابت هزینه های مختلف مردم یارانه در حوزه های مختلف پرداخت می کردیم. اما با توجه به تحریم ها و مشکلات و کمبود منابع ارزی و گرفتاری های به وجود آمده در کشور توان دولت در پرداخت یارانه کاهش پیدا کرده است به طوری که اکنون در شرایطی هستیم که درآمد ارزی کشور به شدت پایین آمده است.

وی ادامه داد: ما تا اینجا دولت را درک می کنیم اما به عنوان نماینده ملت یک سوال خیلی ساده داریم؛ آیا وقتی یارانه حذف می شود مردم توان خرید کالاها با نرخ فعلی را دارند مثال می آورند که قیمت بنزین، آرد، روغن و خدمات در کشورهای همسایه فلان مقدار است و در کشور ما با یارانه فلان مقدار است. اما آیا درآمد یک ایرانی با درآمد کشور همسایه یکی است؟ برای فهمیدن این موضوع فقط کافی است حداقل  حقوق و دستمزد یک هفته کارگر با کشورهای همسایه را مقایسه کنید. در حال حاضر نرخ مسکن، اجاره، خودرو و خیلی از کالاهای مورد نیاز معیشت مردم مثل برنج، روغن و قند همسطح با کشورهای پیشرفته دنیا است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: حرف ما این است که دولت راهکاری برای زندگی به مردم نشان دهند آن زمان ما از هر جراحی اقتصادی و نظام عادلانه ای حمایت می کنیم البته که عادلانه بودن هم فقط در پرداخت یارانه نیست و باید عدالت در پرداخت حقوق و دستمزد و یک زندگی ایده آل وجود داشته باشد.

رحیمی جهان آبادی اضافه کرد: ما قبول داریم بخشی از این وضعیت به دلیل تحریم های دشمن است اما مثلا این تحریم ها چه ارتباطی به واردات خودروی راه سازی، معدنی، آتش نشانی و حتی خودروی مناسب برای سواری دارد؟

وی یادآور شد: من در زمان دولت آقای روحانی از حامیان یارانه بودم اما از همان زمان تاکید بر این بود که باید ابتدا ساختار پرداخت یارانه مشخص شود؛ بخش عمده ای از مردم به ما مراجعه می کنند که کار، درآمد و ملکی ندارند اما مشمول یارانه نمی شوند. پاسخی هم به نامه نگاری های ما نمی دهند. در شرایط فعلی باید دولت به تمامی افراد به جز درصد اندکی یارانه بدهد مبلغ یارانه هم متناسب با هزینه های فعلی باشد.

رحیمی تاکید کرد: دولت بداند از طریق حذف یارانه از ملت نمی توان درآمد داشت. مردم به کمک مالی نیاز دارند. به عنوان یک کشور نفت خیز و دارنده گاز و با پتانسیل و با خاک مرغوب برای کشاورزی و فرصت های زیاد برای رشد اقتصادی نباید وضعیت اقتصادی مان به گونه ای باشد که مردم توان خرید مسکن نداشته باشند. آقای رئیس جمهور ما شما را دوست داریم اما سوال مان این است که با این درآمدها و هزینه ها ملت چه طور باید زندگی کنند؟

وی با بیان این که باید در عرصه سیاست داخلی و خارجی و اقتصادی اصلاحات عمیقی انجام شود، گفت: اقتصاد رانتی است که اگر این طور نبود نباید جلوی واردات کالایی گرفته می شد که ما تولید کننده آن نیستیم بهانه هم نبود ارز است  مردم دیگر طاقت گرانی و هزینه های بیشتر از این را ندارند.

انتهای پیام  


[ad_2]
منبع

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان