[ad_1]

خبرگزاری مهر، گروه استان ها: در ماه های اخیر قیمت برنج ایرانی به صورت تصاعدی افزایش یافته تا جایی که امروز این محصول که به عنوان کالای اساسی و مورد نیاز مردم از آن یاد شده بین ۹۰ تا ۱۲۰ هزار تومان در بازارها معامله می شود. یکی از نکات قابل توجه در این زمینه این است که در سال های گذشته قیمت این محصول در استان های کشت کننده آن ارزان تر از سایر استان ها بود اما امروز دیگر تفاوتی قیمتی برای این محصول در بازارهای گیلان و مازندران به عنوان تولید کننده برنج با تهران، اصفهان و شیراز وجود ندارد.

آنچه که باید به آن اشاره شود این است که شالیکار هیچ نقشی در این افزایش قیمت ها ندارد. حتی در همان روزهای ابتدایی برداشت محصول نیز شالیکار نقشی در تعیین قیمت ها نداشت و همیشه پای دلالان و واسطه ها در میان بود. شاید یکی از نکاتی که همیشه کارشناسان این حوزه به آن اذعان داشتن این بوده که باید برای برنج نیز همانند چای و گندم و سایر محصولات کشاورزی قیمت تضمینی خرید تعیین می شد تا شاید به این واسطه پای دلالان بریده شود. در واقع این افزایش قیمت ها هیچ ارتباطی به نهاده های تولید ندارد و این دلالان هستند که برای سود جویی قیمت برنج را بعد از خرید از کشاورز افزایش می دهند.

خرید تضمینی برنج شاید هر ساله از سوی دولت ها و متولیان امر دنبال شده باشد اما تا به امروز که سودی برای کشاورز به دنبال نداشته است و شاید با توجه به شرایط امروز بازار برنج و افزایش قیمت هایی که هیچ سود و آورده ای برای شالیکار به دنبال ندارد نیاز باشد که مسئولان امر جدی تر به موضوع نگاه کرده و راهکاری عملی و تأثیرگذار برای آن ارائه شود.

افزایش قیمت برنج به نام کشاورز به کام دلال/ قیمت تضمینی راهگشاست

کشاورز در افزایش قیمت نقشی ندارد

دبیر انجمن برنج ایران در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در دهه گذشته هرگز بیش از یک میلیون تن برنج وارد کشور نشده بود، گفت: در حال حاضر قیمت برنج ایرانی و خارجی تفاوت چندانی ندارد و مصرف کننده گاهی ناچار می شود ذائقه خود را تغییر دهد.

جمیل علیزاده شایق با تأکید بر اینکه نباید در این میان کشاورز را فدا کرد چراکه هزینه های برنج اعم از کاشت و داشت و کود و بذر و تبدیل شالی به برنج در ۶ ماه نخست سال به کشاورز تحمیل می شود، اضافه کرد: کشاورز در افزایش بی رویه قیمت برنج هیچ نقشی نداشت.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته بهترین نوع برنج داخلی و بدون ناخالصی ۳۵ هزار تومان قیمت داشت، افزود: کارخانه های شالی کوبی و واسطه ها دلیل اصلی گرانی برنج هستند چراکه کارخانه های شالی کوبی به جای فعالیت صنعتی در نقش بازاریاب و بازرگان هم عمل می کنند.

حمایتی که در حد حرف می ماند

احمد انصاری شالیکار اهل روستاهای صومعه سرا در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه کشاورز همیشه آسیب پذیر بوده و کمترین حمایت ها از آن شده است، اظهار کرد: بیش از ۳۵ سال است که شالیکار هستم و در همه این سال ها قول حمایت شد اما تنها در حد همان حرف ماند.

وی با بیان اینکه کشاورز همیشه مجبور است بعد از بالا آوردن محصول با توجه به هزینه هایی که انجام داده دسترنج خود را به پایین ترین قیمت به دلال و واسطه بفروشد، افزود: به نوعی می توان گفت تنها زحمت کار کشاورزی برای کشاورز می ماند بدون اینکه سودی عایدش شود.

این شالیکار با اشاره به افزایش سرسام آور قیمت برنج در بازار گفت: امروز دیگر کشاورز برنجی برای فروش ندارند که تعیین کننده قیمت باشد. هیچ وقت هم با وجود تحمل هزینه ها و زحمت و سختی های بسیار برای محصولش تعیین کننده نبوده است امروز دیگر کشاورز برنجی برای فروش ندارد که تعیین کننده قیمت باشد. هیچ وقت هم با وجود تحمل هزینه ها و زحمت و سختی های بسیار برای محصولش تعیین کننده نبوده است.

وی با تأکید بر اینکه در این میان سود تنها به جیب دلال و واسطه می رود و دستان کشاورز از همیشه خالی تر است، اضافه کرد: همین امسال هزینه های کشت برنج چند برابر سال گذشته شده است.

انصاری با بیان اینکه برای کشت حدود ۴ هزار متر مربع زمین شالیکاری باید بیش از ۱۰ میلیون تومان هزینه کنیم، ادامه داد: قطعاً با این افزایش هزینه کشت برنج در سال های آتی برای کشاورز به صرفه نبوده و شاهد فروش اراضی نیز خواهیم بود.

وی با تأکید بر اینکه دولت باید نگاه حمایتی ویژه ای به شالیکاران داشته باشد، گفت: امسال برای هر کارگر نشاکار حدود ۶۵۰ تا ۷۰۰ هزار تومان هزینه کرده ایم و همه این هزینه ها نیز به صورت قرض یا وام از دیگران بوده که به محض برداشت محصول باید آن را باز هم به قیمت ناچیز فروخته و این قرض ها را ادا کنیم.

این شالیکار صومعه سرایی تأکید کرد: ما نه در تعیین قیمت برنج دخیلیم نه در سود آن تنها زحمت و سختی این کار برای ما می ماند.

افزایش قیمت برنج به نام کشاورز به کام دلال/ قیمت تضمینی راهگشاست

قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی

پژوهشگر و عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی گیلان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه امنیت غذایی به عنوان یکی از اهداف مهم، سرلوحه برنامه های کشور قرار گرفته است، اظهار کرد: بخش کشاورزی به دلیل داشتن نقش حیاتی در تأمین غذای مورد نیاز مردم به عنوان زیربنای اصلی تحقق امنیت غذایی از مهمترین بخش های اقتصادی محسوب می شود.

محمود هوشیار فرد با بیان اینکه بازار محصولات اساسی کشاورزی به دلیل وجود برخی خصوصیات و ویژگی های خاص از جمله فصلی بودن، حجیم بودن و فساد پذیری، وابستگی به شرایط آب و هوایی و یا منطقه ای بودن تولید نسبت به محصولات صنعتی دارای نوسان های چشمگیری است، افزود: نوسان در عرضه و تقاضای این محصولات باعث تغییرات قیمت و گاه تهدیدی برای تولید محصولات و امنیت غذایی یک جامعه و گاهی نیز منجر به بحران می شود.

وی با تأکید بر اینکه بخش کشاورزی گیلان از مزیت های بالقوه طبیعی برخوردار بوده و نقش حساسی در امنیت غذایی جامعه بواسطه تولید محصول برنج دارد لذا بیش از سایر بخش ها نیازمند توجه است، ادامه داد: تولید برنج به عنوان اساسی ترین محصول مورد نیاز جامعه همواره مورد توجه خاص سیاست گذاران بخش کشاورزی بوده است.

پژوهشگر و عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه طی یک دهه گذشته اغلب شالیکاران با توجه به شرایط غیر مطمئن آب و هوایی، بحران آب و قیمت محصول از درآمد خود در سال زراعی آتی پیش بینی مناسبی نداشتند، اضافه کرد: این مسئله توانایی شالیکاران را در اجرای تعهدات مالی در سال های آتی با خطر مواجه ساخته از این رو، در برنامه ریزی ها توجه به عوامل غیر قابل پیش بینی مانند قیمت محصول برنج ضروری است.

وی با تأکید بر اینکه بهره گیری صحیح از زمینه های موجود و افزایش میزان و کیفیت تولید مستلزم پشتوانه مناسب قیمتی است بهره گیری صحیح از زمینه های موجود و افزایش میزان و کیفیت تولید مستلزم پشتوانه مناسب قیمتی است، ادامه داد: میزان و کیفیت برنج های تولیدی، هزینه های جاری و امکانات موجود، سیاست ها، دستورالعمل ها، قوانین، اثر شرایط اقتصادی، قیمت و … از عوامل مؤثر بر سیاست حمایتی خرید تضمینی برنج بشمار می روند.

هوشیار فرد با اشاره به اینکه در این میان سوالات مهمی در راستای حمایت های دولت از تولید و خرید برنج به عنوان یک محصول راهبردی مطرح می شود، اضافه کرد: اگر چه سیاست خرید تضمینی برنج هر ساله دنبال می شود ولی آیا اصولاً ضرورتی برای خرید تضمینی برنج وجود دارد و یا اکنون سیاست خرید تضمینی توانسته بر سطح زیر کشت، میزان تولید برنج و رضایتمندی شالیکاران تأثیر بگذارد؟

افزایش قیمت برنج به نام کشاورز به کام دلال/ قیمت تضمینی راهگشاست

سیاست قیمت گذاری برنج گامی بزرگ در راستای حمایت از تولید

وی ادامه داد: هدف قانون خرید تضمینی حمایت از تولید محصولات اساسی و ایجاد تعادل در نظام تولید و نیز جلوگیری از ضایعات محصولات کشاورزی و زیان کشاورزان است.

پژوهشگر و عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی گیلان با بیان اینکه به نظر می رسد شاید جایگزینی سیاست قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی برنج از سوی سیاستگذاران و برنامه ریزان بخش کشاورزی در ارتباط با محصول برنج مطلوب باشد، اضافه کرد: دولت قیمت تضمینی برنج را اعلام می کند و کشاورزان محصول خود را در بورس کالا عرضه می کنند. در صورتی که، قیمت کشف شده محصول در بورس پایین تر از قیمت تضمینی اعلام شده دولت باشد، مابه التفاوت قیمت توسط دولت پرداخت می شود.

وی با بیان اینکه البته اعتقاد بر این است که در تعیین سالیانه قیمت تضمینی برنج باید به نرخ تورم توجه ویژه داشت، افزود: به عبارت دیگر افزایش قیمت تضمینی نباید از رشد تورم پایین تر باشد زیرا یکی از عوامل اصلی و تعیین کننده در زمینه محصولات راهبردی از جمله برنج تعیین و تضمین قیمت ها بر اساس معیارهای صحیح و مناسب با شرایط محصول کشور و منطقه تولید است.

هوشیار فرد با بیان این سوال که آیا در طول این سال ها قیمت خرید تضمینی برنج بر پایه هزینه تولید و نرخ تورم انجام گرفته است، گفت: سیاست قیمت گذاری محصول برنج و تضمین خرید آن گامی بزرگ در راستای حمایت از تولید برنج باکیفیت و یک عامل تشویقی برای افزایش بهره وری عوامل تولید است.

وی با اشاره به اینکه اجرای سیاست قیمت و خرید تضمینی برنج دارای بار مالی برای دولت است، اضافه کرد: باید در راستای سازماندهی خرید تضمینی برنج به ظرفیت کشاورزی قراردادی برنج و و معاملات برنج در بورس کالا اهمیت داده شد.

هوشیار فرد با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی باید برای تولید محصول برنج با اجرای طرح هایی همچون طرح محوری گندم زمینه مناسب برای رشد تولید این محصول فراهم کند، ادامه داد: این وزارتخانه بنا به وظیفه ای که در عرصه ترویج شیوه های نوین تولید و فرآوری دارد باید برنامه مشخصی در این زمینه طراحی و در بازه زمانی معین، به اجرا بگذارد.

حال که در فصل زراعی جاری شالیکاران با وجود همه سختی های و افزایش هزینه های کشت اقدام به نشاء شالیزارها کرده و تا چند وقت دیگر دسترنج خود را برداشت و وارد بازار می کنند مسئولان باید با برنامه ریزی درست، عملیاتی و تأثیرگذار زمینه کوتاهی دست دلالان و واسطه ها را فراهم کرده تا کشاورزان درآمدی شایسته زحمات خود داشته باشند.


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان