[ad_1]

«آنتونی بلینکن»، وزیر خارجه آمریکا که کشورش بارها از نگاه طرف های مختلف به عنوان مقصر وضع موجود در خصوص برنامه هسته ای ایران مورد انتقاد قرار گرفته، امروز دوشنبه تلاش کرد رفتارهای غیرقانونی کشورش را به ایران فرافکنی کند.

بلینکن، درباره اقدامات جبرانی که ایران بعد از تصویب قطعنامه در شورای حکام در دستور کار قرار داده گفت: «گام هایی که از ایران می بینیم دلگرم کننده نیستند و تصمیم گیری درباره بازگشت یا عدم بازگشت به توافق هسته ای به عهده آنها است.»

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه (۱۸ خرداد/ ۸ ژوئیه)  قطعنامه ای را که ایران را به عدم همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی متهم می کند با ۳۰ رأی موافق، ۲ رأی مخالف (روسیه و چین) و ۳ رأی ممتنع (هند، لیبی و پاکستان) به تصویب رساند.

«رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران در واکنش به تصویب این قطعنامه تصمیم گرفته ۲۷ دوربین آژانس در تأسیسات هسته ای آن کشور را خاموش کند.

این در حالی است که سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه ۱۸ خرداد اعلام کرد که دو دوربین فراپادمانی آژانس خبر داده و اعلام کرده بود  فعالیت دستگاه اندازه گیری بر خط سطح غنا و فلومتر (OLEM ) متعلق به نهاد دیده بان هسته ای سازمان ملل هم قطع می شود.

در بیانیه ای که سازمان انژری اتمی چهارشنبه صادر کرد آمده است: «جمهوری اسلامی ایران تاکنون همکاری های گسترده ای با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته است که متأسفانه آژانس بدون اینکه در نظر داشته باشد که این همکاری ها ناشی از حسن نیت ایران است، نه تنها قدردان این همکاری ها نبوده، بلکه به نوعی آن را وظیفه ایران نیز تلقی کرده است. به همین دلیل تصمیم گرفته شد از امروز فعالیت دوربین های فرا پادمانی دستگاه اندازه گیری بر خط سطح غنا OLEM و فلومتر آژانس قطع شود که دستور آن به مسئولان مربوطه داده شده است.»

سازمان انرژی اتمی در این بیانیه همچنین یادآور شده بود: «البته بیش از ۸۰ درصد از دوربین های موجود آژانس دوربین های پادمانی هستند که کمافی السابق فعالیت این دوربین ها ادامه خواهد یافت.»

در حالی که دولت فعلی آمریکا قبل از آغاز مذاکرات در خصوص برجام وعده می داد برجام را با اضافه کردن بندهای غیرهسته ای به آن «تقویت» خواهد کرد، بلینکن گفته است: «ما شاهدیم که ایران مسائل غیرمرتبط با توافق هسته ای را به مذاکرات وین می آورد.»

اشاره بلینکن به گزارش ها درباره درخواست ایران برای حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان های اصطلاحاً «تروریستی» وزارت خارجه آمریکا است.

مذاکرات رفع تحریم ها در وین از چند ماه پیش دچار وقفه شد. دولت آمریکا از زمان آغاز این مذاکرات به جای پیشنهاد دادن ابتکارهای عملی برای پیشرفت گفت وگوها بارها تلاش کرده طرف های مختلف را به کند کردن روند مذاکرات و ایجاد مانع بر سر راه آن متهم کند.

کشورهای غربی و به ویژه آمریکا در ماه های گذشته، بعد از وقفه در مذاکرات وین، به رویه همیشگی خود در متوسل شدن به عملیات های روانی و رسانه ای جهت مقصرنمایی ایران و سلب مسئولیت از خود روی آورده اند.   این کشورها ابتدا با متصل کردن موضوع مذاکرات به جنگ اوکراین ادعا کردند که روسیه مانع از پیشبرد گفت وگوها شده است.

بعد از آنکه «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه در جریان سفر «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد که موضوع درخواست ضمانت مسکو برای همکاری با ایران پس از اجرای کامل برجام مانعی برای ادامه گفت وگوها نیست، کشورهای غربی به برجسته سازی یک موضوع ایران پرداخته و مدعی شدند درخواست تهران برای حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان های اصطلاحاً تروریستی مذاکرات را به بن بست کشانده است.

یکی از دلایل عدم انجام اقدامات لازم از سوی طرف های آمریکایی در مذاکرات وین مخالفت های نماینده های کنگره با سیاست های دولت بایدن در خصوص برجام بوده است. از جمله انتقادات این گروه از قانونگذاران آمریکایی این است که برجام به همه حوزه های اختلاف آمریکا با ایران از جمله فعالیت های منطقه ای و برنامه موشکی ایران نمی پردازد.

دولت آمریکا فروردین ماه سال ۱۳۹۸ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست «سازمان های تروریستی خارجی» (FTO) قرار داده بود. این اقدام نخستین باری بود که کاخ سفید نیروهای مسلح رسمی یک کشور خارجی را در فهرست «سازمان های تروریستی» قرار می داد. پس از این تصمیم، شورای عالی امنیت ملی ایران مقر مرکزی فرماندهی ارتش آمریکا در منطقه را در فهرست گروه های تروریستی قرار داد.

پیش از اقدام دولت ترامپ در این راستا کارشناسان در خود آمریکا هم درباره تبعات این اقدام هشدار داده و تلاش کرده بودند کاخ سفید را از آن برحذر دارند. روزنامه نیویورک تایمز، به عنوان اولین رسانه ای که اسفندماه ۱۳۹۷ مقاصد دولت آمریکا در این باره را گزارش کرد نوشت این طرح هنگام ارائه با مخالفت مقام های پنتاگون و «سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا» (سیا) رو به رو شده است.

در آن زمان ارزیابی پنتاگون و سیا این بود که چنین اقدامی نظامیان ایالات متحده و مأموران اطلاعاتی آن را در معرض خطر اقدامات متقابل توسط دولت های خارجی قرار می دهد.

کارشناسان مسائل حقوقی در آن زمان عنوان کردند چنانچه طرف های کنوانسیون های ژنو در بدعتی جدید نیروهای مسلح یکدیگر را «سازمان تروریستی» بنامند و این رویه رواج پیدا کند، اعضای نیروهای مسلح آمریکا نیز، در صورت دستگیری در یک کشور ثالث، ممکن است متقابلاً «تروریست» تلقی شده و محاکمه شوند.

کارشناسان مستقل می گویند اقدام دولت آمریکا علیه سپاه در ادامه سیاست های تنبیهی واشنگتن علیه کشورها و گروه هایی تصور می شود که واشنگتن را در پیشبرد اهدافش در منطقه ناکام گذاشته اند.

آنتونی بلینکن روز دوشنبه تلاش کرد مسئولیت متوقف ماندن مذاکرات را متوجه ایران کند. او گفت: «اگر ایران بخواهد، مذاکرات هسته ای می تواند به سرعت به سرانجام برسد.»

وزیر خارجه آمریکا که بعد از دیدار با وزیر خارجه کره جنوبی در واشنگتن اظهارنظر می کرد در بخش دیگری از اظهاراتش به موضوع کره شمالی هم اشاره کرد و گفت واشنگتن فشار بر پیونگ یانگ را تا زمانی که این کشور مسیرش را تغییر دهد ادامه خواهد داد.

او گفت: «هدف ما، به کلام ساده ایجاد منطقه و جهانی آرام و صلح آمیز است. تا زمانی که رژیم مستقر در پیونگ یانگ مسیرش را عوض نکند، ما فشار بر این کشور را ادامه خواهیم داد.»

آمریکا و اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد از زمان اولین آزمایش اتمی کره شمالی در سال ۲۰۰۶ میلادی، چندین دور تحریم علیه کره شمالی وضع کرده اند.

کره شمالی علی رغم این تحریم ها بر تقویت توانایی نظامی خود برای مقابله با تهدید حضور نیروهای آمریکایی در منطقه تأکید کرده است.

کره شمالی می گوید تا زمانی که آمریکا به سیاست خصمانه خود برای براندازی نظام حاکم در پیونگ یانگ پایان ندهد از برنامه موشکی و هسته ای خود عقب نشینی نخواهد کرد./فارس


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان