[ad_1]

به گزارش خبرنگار مهر، طی روزهای گذشته انتشار ویدئویی در شبکه های مجازی مبنی بر وجود کرم های قرمز رنگ در شالیزارهای مناطقی از شهرستان صومعه سرا موجی از نگرانی در میان کشاورزان و شالیکاران ایجاد کرده است.

در این میان گمان زنی های غیر کارشناسی در فضای مجازی نیز بر تشویش اذهان عمومی افزوده است. به همین منظور خبرگزاری مهر گفتگویی با سرپرست مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی گیلان انجام شد.

خشکسالی دلیل افزایش جمعیت کرم باران

رضا غیاثی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه این کرم با نام کرم باران مشهور است، اظهار کرد: هر سال که با خشکسالی مواجه باشیم و کشاورز به واسطه نگرانی نبود آب اقدام به نگهداری آب در شالیزاری خود کند جمعیت کرم های باران در شالیزارها افزایش می یابد.

وی با تأکید بر اینکه برای از بین بردن این آفت نیاز به سمپاشی نیست، افزود: کشاورز تنها با تنظیم آبیاری شالیزار می تواند این مشکل را برطرف کند.

غیاثی در ادامه با اشاره به اینکه زیررده کم تاران (Ologichaeta) یا کرم های خاکی متعلق به رده Clitellata از شاخه کرم های حلقوی (Annelida) است، اضافه کرد: این زیررده در سطح بدن دارای تار بوده و در گونه های آبزی، بدن باریک و کوچک و طول بدن کمتر از یک میلیمتر تا چند سانتیمتر متغیر است.

وی با بیان اینکه نمونه های بالغ این گونه ها دارای تاژک کیتینی در سطح بدن بوده و تعداد حلقه های بدن در آنها از کمتر از ۱۰ تا بیش از ۱۱۰ حلقه متغیر است، افزود: اما کرم مشاهده در شالیزارهای غرب گیلان در میان اهالی این منطقه به کرم باران مشهور است در حقیقت نوعی کرم حلقوی و با نام علمی (sp Branchiura) است.

سرپرست مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه زیستگاه طبیعی این کرم حلقوی در میان گل و لجن دریاچه ها و تالاب ها است، ادامه داد: اما در هر محیط آبی از جمله شالیزارها که دارای آلاینده ها و مواد ارگانیک زیادی باشد نیز یافت می شود.

وی با بیان اینکه حضور این گونه در خاک شالیزارها نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته و مطالعات زیادی در سایر کشورهای برنج خیز دنیا روی آن انجام شده است، اضافه کرد: نتیجه کلی این مطالعات نشان می دهد که این کرم حلقوی در خاک های غرقآبی شالیزارها، اغلب جمعیت بالایی دارد و به عنوان یک عامل بسیار مهم در چرخه ترکیبات غذایی خاک شناخته می شود.

حیات کرم باران وابسته به آب است

غیاثی با اشاره به اینکه در این شرایط جمعیت آن با افزایش غلظت مواد ارگانیک افزایش و با کاهش غلظت این ترکیبات کاهش می یابد، افزود: بنابراین از این گونه به عنوان شاخصی برای آلودگی آب و خاک استفاده شده به نحوی که وجود جمعیت های بالای این کرم ها در یک منطقه نشان دهنده آلودگی آن منطقه به آلاینده ها یا مواد ارگانیک است.

وی با بیان اینکه تجزیه سریع مواد ارگانیک و آلاینده های خاک توسط این گونه موجب افزایش ترکیبات نیتروژن، فسفر و آهن در خاک غرقآبی شده و در نهایت جذب خاکی این عناصر توسط برنج افزایش می یابد، گفت: بر اساس برخی گزارش ها این کرم حلقوی در شرایطی می تواند موجب کاهش برخی از علف های هرز در شالیزارها شود.

سرپرست مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه برای نخستین بار مشاهده این کرم در آذربایجان غربی و شرقی گزارش شد، تصریح کرد: در سال ۲۰۱۴ نیز برای نخستین بار در گیلان و تالاب انزلی مشاهده شده است.

وی با بیان اینکه در چند سال اخیر شاهد افزایش حضور این کرم در شالیزارهای تالش، رضوانشهر و کوچصفهان بوده ایم، تأکید کرد: البته در این سال های گزارشی از خسارت این گونه نداشته ایم.

غیاثی اظهار کرد: هر چند گزارشی بر ایجاد خسارت روی برنج توسط این کرم در سایر نقاط دنیا وجود ندارد ولی مشاهدات دو سال اخیر در برخی شالیزارهای استان گیلان نشان می دهند که حضور این کرم با جمعیت های بالا در خاک برخی خزانه های سنتی موجب جابجایی و زیر و رو کردن بذرهای برنج و در نتیجه ایجاد نوعی کچلی در قسمت هایی از خزانه می شود.

تحقیقاتی برای اثبات خسارت کرم باران انجام نشده است

وی با بیان اینکه همچنین فعالیت و زیر و رو کردن شدید خاک در زمین اصلی، موجب ایجاد حفرهایی عمیق و در نتیجه عدم استقرار یا غوطه ور شدن نشا بسیار جوان برنج که به تازگی به زمین اصلی منتقل شده اند، می شود، ادامه داد: به نظر می رسد این کرم حلقوی فقط در برخی خزانه های سنتی و روزهای ابتدایی انتقال نشاء از خزانه به زمین اصلی، مشکلاتی را برای شالیکاران ایجاد می کند.

سرپرست مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی گیلان در ادامه با اشاره به اینکه تاکنون تحقیقات مشخصی در خارج و داخل کشور در زمینه میزان این خسارت های احتمالی و چگونگی مقابله با آن انجام نشده است، افزود: با توجه به وابستگی این کرم به آب کاهش و مدیریت سطح آب در خزانه و زمین اصلی تا حد امکان می توان از خسارت آن کم کند.

وی با بیان اینکه در مناطق و زمین هایی که با جمعیت بالایی از این کرم مواجه هستند، حدالامکان از نشاءهای بزرگ تر برای انتقال به زمین اصلی استفاده شود، ادامه داد: به دلیل اثرات مثبت متعددی که این کرم ها در خاک شالیزارها دارند و همچنین مقاومت آنها در برابر اغلب سموم شیمیایی حشره کش از به کار بردن هرگونه حشره کش علیه آنها خودداری شود.


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان