در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان برنامه و بودجه، «سیدمسعود میرکاظمی» در جمع مدیران معاونت فنی و امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه افزود: یکی از مهم ترین آسیب های کنونی اداره کشور، بخشی نگری و نبود نگاه جامع به مسائل است.

وی با بیان اینکه رویکرد سازمان برنامه باید از بودجه محور به برنامه محور تغییر کند، گفت: اکنون ۸۰ درصد وقت و انرژی سازمان صرف مسائل بودجه و ۲۰ درصد هم به برنامه ریزی اختصاص می یابد، اما این روند باید معکوس شود.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: با وجود انواع یارانه های آشکار و پنهان برای تولید و نیروی کار ارزان چرا باید نگران واردات بود؟ چرا قیمت تمام شده تولید داخل توان رقابت با محصولات خارجی را ندارد؟ چرا بهره وری پایین است؟ برای حل ریشه ای مشکلات اقتصاد باید این موضوعات حل شود.

میرکاظمی بابیان اینکه در هشت سال دولت گذشته ۲ هزار و ۷۰۰ هزار میلیارد تومان در کشور هزینه شد، تأکید کرد: با این هزینه اما شاهد رشد نزدیک به صفر اقتصاد، سرمایه گذاری منفی، بهره وری منفی، تورم بالا بودیم و اغلب شاخص های کلان اقتصادی وضعیت مناسبی نداشتند.

رئیس سازمان برنامه وبودجه اضافه کرد: با وجود توسعه قابل توجه زیرساخت ها در کشور، وضع اشتغال نامناسب است؛ ادامه این روند برای کشور مقدور نیست و باید تغییر ریل درست در اقتصاد ایجاد شود.

وی با اشاره به فشارهای سیاسی برای ایجاد طرح های جدید، گفت: میانگین عمر پروژه ها در سال گذشته به ۱۶,۹ سال رسید؛ یعنی کم کم باید این طرح ها را جزو آثار باستانی بدانیم، آیا با منابع فعلی ادامه این روند امکان پذیر است؟ اگر طرح عمرانی توجیه اقتصادی دارد بخش خصوصی باید آن را انجام دهد اگر ندارد بهتر است بودجه این بخش به بهبود تولید و رشد اقتصادی همان منطقه اختصاص یابد.

از بودجه زدگی فاصله می گیریم / برنامه هفتم مساله محور خواهد بود

میرکاظمی با تأکید بر اینکه سازمان برنامه و بودجه باید از بودجه زدگی فاصله بگیرد، افزود: در فصل تدوین برنامه هفتم توسعه قرار داریم، بسیار از خطوط این تغییر ریل باید در همین برنامه هفتم انجام شود و برنامه هفتم به جای کلی گویی باید بر حل مشکلات اصلی کشور متمرکز بوده و بهبود شاخص های کلان اقتصادی را تضمین کند.

به گفته وی، عملکرد برنامه های قبلی نشان می دهد یا بسیاری از اهداف محقق نشده یا خود برنامه دچار نواقصی بوده است. برنامه هفتم با آسیب شناسی این برنامه ها به حل ریشه مسائل اصلی کشور خواهد پرداخت و در این مسیر از توان تخصصی همه مجموعه ها کمک خواهیم گرفت.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه در زمان تحویل دولت حتی پرداخت حقوق هم با مشکلاتی مواجه بود، گفت: ۵۴ هزار میلیارد تومان تنخواه بانک مرکزی استفاده شده بود، بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان در خزانه بدون اعتبار باقی مانده بود، هر ماه سر رسید ۱۰ تا ۱۲ هزار میلیارد تومان اوراق مالی می رسید، مطالبات اقشار مختلف تلنبار شده بود، اما به لطف خدا و تلاش همه بدنه دولت از این پیچ با موفقیت بدون استقراض ریالی از بانک مرکزی عبور کردیم.

میرکاظمی در پایان از ضرورت تقویت نگاه ملی و پرهیز از بخشی نگری در دستگاه های مختلف ازجمله سازمان برنامه سخن گفت و تصریح کرد: مشی دولت حل ریشه ای مشکلات اقتصادی و عملکرد کمتر از یک سال دولت هم نشان داده برای بازگشت اقتصاد به مسیر اصلی عزم راسخی دارد.


[ad_2]
منبع

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان