[ad_1]

معاون سیاسی وزارت امور خارجه اظهار کرد: این واقعیت که دولت همه تخم مرغ های سیاست خارجی را در سبد مذاکرات نگذاشته است، هیچ خدشه ای به اراده جدی، اهتمام مستمر و تلاش جدی دستگاه دیپلماسی برای به نتیجه رساندن مذاکرات وارد نکرده و نمی کند.

به گزارش ایسنا، علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه در اجلاسیه کانون دانشگاهیان ایران اسلامی که صبح پنجشنبه دز تالار فردوسی دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار کرد: سرعت و شتاب «قطار دیپلماسی» در گروی «هم افزایی ملی» در موضوعات سیاست خارجی است، لذا دستاوردهای سیاست خارجی طی ده ماه گذشته بیش از آن مرهون تلاش انفرادی وزارت خارجه در میدان های منطقه ای و جهانی باشد، ناشی از رویکرد هوشمندانه دستگاه دیپلماسی در استفاده حداکثری از همه ظرفیت های ملی و فراملی برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی است.

وی افزود: از این رو راهبرد مدیریتی وزارت خارجه در دوره کنونی مبتنی بر بازیابی جایگاه عملکردی وزارت خارجه در سامانه حکمرانی جمهوری اسلامی در ساحت خارجی است.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه باورمندی به اصول سیاست خارجی مندرج در قانون اساسی و تعهد به عملی کردن آموزه های امامین انقلاب اسلامی در عرصه سیاست خارجی از جمله رویکردهای راهبردی وزارت خارجه در دولت سیزدهم است، گفت: اهتمام جدی برای پرهیز از هزینه کردن از گنجینه سیاست خارجی برای موفق نشان دادن دیپلماسی از جمله ویژگی های راهبردی دستگاه سیاست خارجی در دولت سیزدهم است؛ به عبارت دیگر برای این که خود را مردان موفق در میدان دیپلماسی نشان دهیم، حاضر نیستیم تا در قبال اصول و مبانی سیاست خارجی و خطوط قرمز نظام تساهل و تسامح کنیم، بلکه هنر دیپلماسی آن است که مردان خود را فدا کند تا اهداف سیاست خارجی محقق شود.

باقری با بیان اینکه «خسارت شعورزدایی در سیاست خارجی به اندازه شعارزدایی از سیاست خارجی است»، خاطر نشان کرد: در وزارت امور خارجه به اصل کنش گری فعال در عرصه سیاست خارجی به شدت باورمند و پایبندیم؛ بنابراین هرگونه رویکرد تعاملی را با «پاداش» متقابل ترویج می کنیم و هرگونه رویکرد تقابلی را با «هزینه مندسازی» منزوی می سازیم. 

معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: تهدیدزدایی و فرصت ربایی دو روی سکه نقش آفرینی دستگاه دیپلماسی در میدان تحولات سریع، متنوع و گسترده منطقه ای و جهانی است. با اذعان به این حقیقت که موفقیت در سیاست خارجی در گرو اجماع ملی در حوزه های راهبردی سیاست خارجی است، وزارت خارجه خود را موظف به ایجاد اقناع ملی در موضوعات  اصلی سیاست خارجه دانسته و در این میان دست نیاز و همکاری به سوی نخبگان برای تبیین ابعاد فنی و تخصصی هر یک از موضوعات راهبردی سیاست خارجی و نیز رسانه ها برای ترویج و نهادینه سازی اقناع ملی دراز می کنیم.

وی با تاکید بر اینکه هر جای جهان که پای منافع، امنیت و رفاه ملی ایران در میان باشد، بی درنگ عقاب دیپلماسی جمهوری اسلامی در آنجا حاضر است، گفت: ملاک نزدیکی و دوری با دیگر کشورها، شرقی یا غربی بودن آنها نیست، بلکه ملاک دستگاه سیاست خارجی میزان دوری یا نزدیکی آنها با تأمین منافع، امنیت و رفاه ملی است. بنابراین، هیچ یک از دو رویکرد تعامل و تقابل نه اصالت دارند و نه قباحت.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه اظهار کرد: ایجاد و تحکیم اعتماد متقابل سیاسی، لازمه پایداری روابط خارجی است؛ از این رو وزارت امور خارجه، اعتماد متقابل سباسی را به اولویت نخست سیاست همسایگی تبدیل کرده است.

باقری تنوع در تعاملات اقتصادی، تنوع در طرفهای تجاری، پایداری روابط اقتصادی و ابزارسازی از مناسبات اقتصادی را از جمله مهمترین ویژگی های دیپلماسی اقتصادی دستگاه سیاست عنوان کرد و گفت: وزارت امور خارجه موفق شده که که طی چند ماه گذشته به این موضوعات در میدان روابط اقتصادی با دیگر کشورها عینیت بخشد.

وی خاطر نشان کرد: بر این اساس با انجام توافق های متعدد با کشورهای منطقه در زمینه ترانزیت و سوآپ انرژی از جمله گاز و برق، تلاش شده تا استفاده بهینه از منابع و ظرفیت های سخت و نرم از جمله موقعیت ژئوپلیتیک و ژئواکونومیک کشور، جایگاه ژئواستراتژیک منطقه ای و بین المللی ایران ارتقا یابد. 

معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: تبیین، استخراج و استنباط مؤلفه های سیاست خارجی در مکتب شهید سلیمانی، دغدغه حرفه ای دیپلمات تراز انقلاب اسلامی است و لذا حرکت در این مسیر باید به کارویژه محوری وزارت امور خارجه تبدیل شود. یکی از مهمترین کارویژه های محوری سیاست خارجی در مکتب شهید سلیمانی که برگرفته از سیره حضرت امام (ره) در عرصه سیاست خارجی است، هنر تبدیل اصول و ارزش های انقلاب اسلامی به شاخص ها و معیارهای منافع ملی است. 

باقری تاکید کرد: وزارت خارجه در طول چند ماه گذشته با ایفای نقش های متناسب ایجابی و سلبی درباره پدیده ها و تحولاتی که توأمان دربرگیرنده جنبه های تهدیدی و فرصتی برای کشور هستند، هوشمندی راهبردی، جسارت تصمیم گیری و قدرت اقدام جمهوری اسلامی ایران در عرصه های منطقه ای و بین المللی را به نمایش گذاشت و عملاً دیپلماسی ایرانی را به الگویی موفق برای گذر کم هزینه از باتلاق تهدیدها و  بهره برداری حداکثری و به هنگام از فرصت ها تبدیل کرد. 

وی با اشاره به رفت وآمدهای دیپلماتیک طی هفته های اخیر گفت: تبادل بیش از ١٠٠ هیات سیاسی و اقتصادی از جمله در سطح رئیس جمهور و وزیر خارجه میان ایران و کشورهای مختلف در ۵ قاره طی چند هفته گذشته و حصول بیش از ۵٠ سند برای تدوین نقشه راه توسعه و تحکیم مناسبات دوجانبه، حاکی از اراده جمهوری اسلامی ایران برای تامین منافع ملی، تسهیل رفاه ملی و تثبیت امنیت ملی از بستر روابط خارجی است.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه خاطر نشان کرد: این واقعیت که دولت همه تخم مرغ های سیاست خارجی را در سبد مذاکرات نگذاشته است، هیچ خدشه ای به اراده جدی، اهتمام مستمر و تلاش جدی دستگاه دیپلماسی برای به نتیجه رساندن مذاکرات وارد نکرده و نمی کند.

باقری تاکید کرد: دشمنان ملت ایران بدانند ایرانی که توانست کارزار فشار حداکثری آمریکا را به شکست کشانده و سردمداران کاخ سفید را وادار به اعتراف به این شکست مفتضحانه کند، اجازه نخواهد داد تا صهیونیست ها با بازی شانتاژ حداکثری ایران هراسی را ترویج کرده و ایران ستیزی خود را مشروعیت بخشند. ما سربازان میدان دیپلماسی به تبعیت از رئیس جمهور محترم، هیچ حریمی برای خود قائل نیستیم و لذا گوش شنوای ما پذیرای همه انتقادهای سازنده و سینه فراخ ما میزبان همه انتقادهای گزنده است، اما هیچ گاه کوچکترین خدشه به حریم ارزش های انقلابی و کمترین صدمه به منافع ملی را در هیچ شرایطی برنمی تابیم.

انتهای پیام


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان