[ad_1]

مجله آمریکایی نشنال اینترست نوشت: ایران بدون تعهدات معتبر برای متوقف کردن کنگره متخاصم و دولت بعدی از کارشکنی در این تلاش ها، هیچ دلیلی برای این ندارد که باور کند واشنگتن به هرگونه توافقی پایبند خواهد ماند.

نشنال اینترست: ایران هیچ نشانه ای برای اعتماد به آمریکا نمی بیند

 یک مجله آمریکایی با اشاره به اهمیت به نتیجه رسیدن مذاکرات وین، خواستار ارائه امتیازهایی از سوی آمریکا به ایران شد.

نشنال اینترست در گزارشی درباره مذاکرات وین نوشت: دولت بایدن در یک سال گذشته تلاش کرده درباره توافق هسته ای جدیدی دوباره با ایران مذاکره کند، توافقی چندجانبه میان آمریکا، ایران و دیگر کشورها. با در نظر داشتن اینکه حدود ۷۶ درصد مردم آمریکا بر این باورند که ایرانی هسته ای، تهدید حساسی خواهد بود، بازگشت به این توافق برای ثبات منطقه ای حیاتی بوده و به خاطر ترس همگانی از این موضوع، نسبت به گسترش تنش ها ترجیح بیشتری دارد.

توافق قبلی به طور موفقیت آمیزی تهران را ملزم به غیرفعال کردن و انتقال بیشتر سانتریفیوژها و اورانیوم غنی شده اش کرد. اما خروج دولت ترامپ از توافق در سال ۲۰۱۸ و اجرای کارزار «فشار حداکثری»، موجب گسترش بیشتر تنش ها و به اوج رسیدن حملات علیه سربازان آمریکایی شد. در موقعیتی که سیاست خارجی آمریکا در گیر و دار بحرانی در اوکراین و تهدیدهایی جهانی مانند تغییرات آب وهوایی است، آخرین چیزی که واشنگتن نیاز دارد، فشار حامیان داخلی برای به کار بردن تدابیر بیشتر برای خاورمیانه است. تعامل دیپلماتیک برای مصالحه هزینه بسیار کمتری نسبت به ریسک سیاست های مخاطره آمیز در دولت آینده آمریکا دارد.

مقاصد خصومت بار کنگره موجب کارشکنی در تلاش های دولت در مذاکرات می شود. هر توافقی از سوی دولت برابر است با توافقی که می توان آن را درست مانند سال ۲۰۱۸ دور انداخت. ایران بدون تعهدات معتبر برای متوقف کردن کنگره متخاصم و دولت بعدی از کارشکنی در این تلاش ها، هیچ دلیلی برای این ندارد که باور کند واشنگتن به هرگونه توافقی پایبند خواهد ماند.

علاوه بر این، پابرجا بودن تحریم ها دست یابی به یک توافق را سخت تر می کند. تهدید و اجبار طی مذاکرات می تواند به طور ناخواسته مانعی سر راه رسیدن به هدف باشند. با افزایش یافتن هزینه پابرجا بودن خصومت ها، تحریم ها موجب فرستادن سیگنال های منفی درباره آمادگی طرف مقابل برای حل و فصل مسائل از طریق افزودن بر حداقل ملزومات رسیدن یک توافق می شود. سرانجام، دولت به درک بهتری از عزم ایران برای حفظ توافق نهایی نیاز دارد. عزم ایران بدون شک نسبت به مذاکرات اصلی بالاتر رفته است. انتخاب شدن ابراهیم رئیسی گواهی بر آن است. درکی قوی تر و بهتر از این موضوع برای اجرای توافق و تشخیص موارد ناکارآمد در ادامه راه، حیاتی خواهد بود. رئیس جمهور بایدن برای حل کردن این مسائل به رویکردی استراتژیک برای مذاکرات نیاز دارد که پاسخگوی سیاست های آمریکا، محدودیت های منطقه ای و وضعیت داخلی ایران باشد.

دولت بایدن باید فضای مذاکراتی را با لغو تحریم هایی که پس از خروج دولت دونالد ترامپ از توافق اصلی اعمال شدند، گسترش دهد. این تحریم ها در دوره ای اعمال شدند که مذاکرات از سر گرفته شده بود و بنابراین، با شدت بخشیدن به سو تفاهم ها، رسیدن به یک توافق را سخت تر کرد. تحریم هایی که به طور غیرمستقیم بر غذا و دارو اثر می گذارند، باید فورا لغو شوند، چون موجب برانگیختن خصومت می شوند که هیچ سودی برای امنیت آمریکا ندارد.

درحالی که بازدارندگی هسته ای خود آمریکا می تواند از ملتش در برابر تهدیدهای قریب الوقوع حفاظت کند، شکست در رسیدن به یک توافق می تواند احتمال ایرانی هسته ای را افزایش دهد. با توجه به فضای سیاسی داخلی آمریکا، این به معنای خراب شدن بیشتر تدابیر آمریکا، گرفتاری های جدید و سردرگمی بیشتر خواهد بود. دولت باید برخی تحریم ها را برای انجام دادن توافقی لغو کند که مسیری برای تعامل پایا ایجاد می کند.

منبع: روزنامه کیهان

۰

[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:
برچسب‎ها : بلومبرگ

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان