[ad_1]

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، در فصل زمستان١٤٠٠ شاخص قیمت نهاده های ساختمان های مسکونی شهر تهران نسبت به فصل قبل (پاییز ۱۴۰۰) ۳ درصد افزایش داشته است.

همچنین در زمستان ١٤٠٠ تورم فصلی نهاده های ساختمانی ۳ درصد بوده که در مقایسه با فصل قبل از آن که ٢.٨ درصد بود، ٠.٢ درصد افزایش داشته است. منظور از تورم فصلی، درصد تغییر عدد شاخص قیمت در فصل جاری نسبت به عدد شاخص در فصل قبل است.

در این فصل (زمستان ۱۴۰۰) بیشترین تورم فصلی در بین گروه های اجرایی مربوط به گروه اجرایی «تأسیسات برقی» با ۱۳.۶ درصد و کمترین تورم فصلی مربوط به گروه اجرایی «آهن آلات، میلگرد و پروفیل درب و پنجره» با ١.٢ درصد است؛ بیشترین کاهش نیز مربوط به گروه اجرایی «سیمان، بتن، شن و ماسه» با ١.٣- درصد بوده است.

کاهش تورم نقطه به نقطه

در زمستان ١٤٠٠ تورم نقطه به نقطه معادل ٣٥, ٥ درصد بوده است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (٣٩.٦درصد) ٤.١ واحد درصد کاهش داشته؛ منظور از تورم نقطه ای، درصد تغییر شاخص قیمت در فصل جاری نسبت به شاخص قیمت فصل مشابه سال قبل است.

در این فصل در بین گروه های اجرایی، گروه «شیشه» با ۶۹ درصد بیشترین تورم و گروه اجرایی «ایزوگام و قیرگونی و آسفالت» با ٢٧.٢ درصد، کمترین تورم نقطه به نقطه را به خود اختصاص داده است.

کاهش تورم سالانه نهاده های ساختمانی

در زمستان ١٤٠٠ تورم سالانه نهاده های ساختمان ۵۵.۳ درصد بوده که نسبت به فصل قبل از آن که ٦٩.٩ درصد بود، ١٤.٦ درصد کاهش داشته؛ منظور از تورم سالانه، درصد تغییر متوسط شاخص قیمت چهار فصل منتهی به فصل مورد نظر، نسبت به همین اطلاع در سال قبل است.

در زمستان ۱۴۰۰ بیشترین تورم در بین گروه های اجرایی ساختمان، مربوط به گروه اجرایی «شیشه» با ۸۵.۴ درصد و کمترین تورم با ٣٦.٨ درصد متعلق به گروه «خدمات» بوده است.

قیمت برخی اقلام نهاده های ساختمانی

گروه آهن آلات، میلگرد، پروفیل درب و پنجره و نرده (رشد ۲۸ درصدی قیمت ها): در این فصل عدد شاخص به ۱۴۳۱ رسیده است که نسبت به فصل قبل ۱.۲ درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲۸.۱ درصد افزایش داشته است. همچنین متوسط شاخص چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) ۴۶.۴ درصد افزایش داشته است.

گروه سیمان، بتن، شن و ماسه (افزایش ۳۵ درصدی): در این فصل عدد شاخص به ۱۲۷۳.۶ رسیده که نسبت به فصل قبل ۱.۳ درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۳۵ درصد افزایش داشته است. همچنین متوسط شاخص چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) ۸۰.۷ درصد افزایش داشته است.

گروه شیر آلات بهداشتی (۴۱ درصد گران شد): در این فصل عدد شاخص به ۱۵۲۹.۱ رسیده که نسبت به فصل قبل ۴.۹ درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴۱.۲ درصد افزایش داشته است. همچنین، متوسط شاخص چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) ۵۷.۴ درصد افزایش داشته است.

گروه نقاشی ساختمان (رشد ۴۱ درصدی نرخ ها): در این فصل عدد شاخص به ۱۶۳۴.۸ رسیده است که نسبت به فصل قبل ۲.۲ درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴۱.۴ درصد افزایش داشته است. همچنین متوسط شاخص چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) ۵۶.۴ درصد افزایش داشته است.

قیمت میلگرد ۱.۲ درصد رشد کرد؛ سیمان منفی شد


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان