در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

[ad_1]

در ادامه سلسله نشست های «بررسی فرصت های علوم پایه برای پیشرفت پایدار ایران» نشست بررسی وضع کلی علوم ریاضی در کشور در محل مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری، در این نشست محمدصادق خیاطیان رئیس مرکز بررسی های استراتژیک،  محمد مصلحیان رئیس انجمن ریاضی ایران، مگردیچ تومانیان رئیس شاخه ریاضی فرهنگستان علوم، بیژن احمدی کاکاوندی رئیس کمیته علمی مسابقات ریاضی دانشجویی کشور، نسرین سلطان خواه رئیس دانشکده ریاضی دانشگاه الزهرا و علی ایرانمنش رئیس دانشکده ریاضی دانشگاه تربیت مدرس حضور داشتند و به بیان نقطه نظرات خود در این رابطه پرداختند.

خیاطیان در ابتدای این نشست ضمن خوشامدگویی به میهمانان، به دلایل و زمینه های ورود مرکز بررسی های استراتژیک به موضوع علوم پایه اشاره کرد و گفت: پس از ارسال نامه دکتر داوری اردکانی(رئیس فرهنگستان علوم) به رئیس جمهور در خصوص نامگذاری سال 1401 به نام سال علوم پایه، رئیس جمهور، مسئولیت پیگیری این موضوع را به این مرکز سپرد. ما نیز جلسه ای را با حضور صاحبنظران مختلف با عنوان نشست «بررسی فرصت های علوم پایه برای پیشرفت پایدار ایران» برگزار کردیم و پس از جمع بندی نقطه نظرات اساتید و صاحب نظران این حوزه، آن را در قالب گزارشی راهبردی به دفتر رئیس جمهوری ارسال خواهیم کرد.

وی ادامه داد: ما در این گزارش تلاش کردیم تا ضمن آسیب شناسی حوزه علوم پایه، راهبردهایی را برای اثربخشی بیشتر این علوم در پیشرفت کشور ارائه دهیم. جمع بندی ما در این گزارش 12 اقدام و پیشنهاد بوده است. یکی از دلایل تشکیل این جلسه نیز این است تا با طرح این گزارش، نظرها و پیشنهادهای انجمن ریاضی نیز اخذ شود.

خیاطیان، اصلی ترین معضل کنونی علوم پایه را کاهش اقبال دانش آموزان و دانشجویان به رشته های ریاضی و فیزیک دانست و عنوان کرد: بخشی از این عدم اقبال به مشکلات اشتغال آفرینی در این حوزه باز می گردد.

رئیس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در ادامه به لزوم توجه به حوزه علوم پایه در اسناد بالادستی اشاره کرد و گفت: از جمله پیشنهادات، توجه به حوزه علوم پایه در برنامه هفتم توسعه است که می تواند وضع کلی این حوزه را دچار تحول کند. تعریف پروژه های تحول با محوریت علوم پایه از جمله مواردی است که می تواند در برنامه هفتم در دستور کار قرار بگیرد. در عین حال توجه به این مسئله در شورای عالی انقلاب فرهنگی و بررسی راهکارهای قانونی رفع مشکلات این حوزه در این شورا نیز دیگر ظرفیت قابل بهره برداری است.

وی در ادامه به موضوع آموزش در علوم پایه اشاره کرد و گفت: این بخش چه در آموزش و پرورش و چه در حوزه آموزش عالی نیاز به بازنگری و نوسازی دارد. به ویژه اینکه مقام معظم رهبری نیز در بیانات شان به این مسائل توجه نشان داده و مطالب مهمی را هم بیان فرموده اند. علاوه بر این، ایجاد دکتری پیوسته به خصوص در رشته های ریاضی و فیزیک و ارائه بورسیه تحصیلی به 500 نفر اول کنکور یا دانش آموزان المپیادی از جمله مواردی است که می تواند باعث ایجاد جذابیت در ورود به این رشته ها شود.

خیاطیان، حمایت از برنامه های توسعه ای پسادکتری و برطرف کردن مشکل اشتغال فارغ التحصیلان رشته های علوم پایه را از جمله موارد دیگری مطرح کرد که می تواند به جذب دانشجو در رشته های علوم پایه کمک کند.

رئیس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در ادامه تقویت آزمایشگاه ها، ارائه جوایز تخصصی علوم پایه به ویژه احیای «جایزه بین المللی ابن سینا» و تعیین یک روز به عنوان روز علوم پایه در تقویم رسمی کشور را از جمله پیشنهادات این مرکز برای احیای علوم پایه در کشور عنوان و آمادگی این مرکز را برای دریافت راهکارها و پیشنهادها در این خصوص از سوی صاحبنظران و نخبگان اعلام کرد.

خیاطیان در پایان ضمن ارائه پیشنهاد تشکیل میز تخصصی علوم پایه در مرکز بررسی های استراتژیک با حضور نمایندگان انجمن های فعال در حوزه علوم پایه گفت: ارائه پیشنهاد برای تدوین قانون برنامه هفتم می تواند از جمله مباحثی باشد که در این میز تخصصی دنبال شود. هدف مرکز بررسی ها از تشکیل چنین میزهای تخصصی در وهله اول تولید محتوا در قالب گزارش های سیاستی و راهبردی و مهم تر از آن توسعه شبکه نخبگانی است.

در ادامه این جلسه محمد مصلحیان، رئیس انجمن ریاضی ایران ضمن اشاره به قدمت 50 ساله این انجمن، آن را اصلی ترین نهاد متولی ریاضیات در کشور دانست که تنها نماینده ایران در اتحادیه بین المللی ریاضیات است.

وی در صحبت های خود از آمادگی انجمن ریاضی ایران برای اجرای یک پروژه ملی برای تنظیم سند جامع علوم پایه و برنامه های عملیاتی زمان بندی شده در راستای دستیابی به مرجعیت علمی، ارتقای تعاملات بین المللی و کیفیت بخشی به آموزش ریاضیات در کشور خبر داد و در این راستا کلیات سرفصل برنامه ها را در سه حوزه بیان کرد.

مصلحیان افزود: اولین سرفصل، موضوع آموزش است. ما در این حوزه با کاهش اقبال دانش آموزان در انتخاب رشته ریاضی و فیزیک در دبیرستان ها مواجه هستیم. زنگ خطر تامین نیروی متخصص و ماهر در آینده در رشته های علوم پایه در مقاطع دانشگاهی به صدا درآمده است که نیاز به توجه ویژه مسئولان در سطح وزارتخانه های آموزش و پرورش و علوم برای ارتقای سطح ریاضیات مدرسه ای و دانشگاهی دارد. این کار با تدوین سرفصل های کارآمد و نوین دروس، ضرورت توجه به رشته های بین رشته ای در زندگی روزمره (مانند علوم داده، ریاضیات زیستی، ریاضیات مالی و...)، آماده سازی معلمان، ترویج و عمومی سازی ریاضیات، ارائه تشویقات مختلف مانند بورس تحصیلی یا دکتری پیوسته قابل تحقق است.

رئیس انجمن ریاضی ایران تصریح کرد: دومین موضوع، بخش پژوهش است. لازم است به رغم نزدیک شدن به رتبه اول تولید علم در منطقه، با حمایتی که دولت می تواند انجام دهد این تولیدات را از نظر شاخص های کیفی هم افزایش دهیم. این کار نیز با افزایش سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی، جذب و نگهداری سرمایه های انسانی، توسعه مراودات علمی در سطح بین المللی برای تعمیق پژوهش ها و حرکت در جریان اصلی علم و فناوری و سرانجام حمایت از تحقیقات فاخر در تراز بین المللی قابل دستیابی است.

وی در ادامه به سومین سرفصل با عنوان تاثیرگذاری در جامعه و فناوری اشاره کرد و ادامه داد: یکی از رسالت های ریاضیدانان، کمک به حل مسائل ریاضی در سایر علوم و فناوری ها، ارتقای فرهنگ نوآوری، توسعه دانش فنی و نیز کمک به گسترش فناوری ها در شرکت ها و موسسات است، لذا لازم است که برنامه اجرایی در راستای کمک به حل مسائل جامعه و صنعت از طریق پژوهش های بنیادین به ویژه در حوزه های خاص از جمله علوم داده و هوش مصنوعی صورت گیرد.

رئیس انجمن ریاضی ایران در پایان، بهترین گزینه برای تحقق این مسائل در کوتاه مدت را راه اندازی ستادی با عنوان «ستاد ویژه علوم بنیادی» با حضور 5 انجمن اصلی علوم پایه اعم از ریاضی، زمین شناسی، زیست شناسی، شیمی و فیزیک عنوان کرد تا با انجام پژوهش های بنیادی در حوزه های مختلف علوم پایه به حل مشکلات جامعه و دستیابی به جایگاه اول منطقه در سال 1404 کمک شود.

در ادامه این نشست سایر اعضای این انجمن به بیان پیشنهادات و راهکارهای خود در خصوص توجه روزافزون به مسائل و مشکلات علوم پایه در ایران پرداختند.

ضرورت بکارگیری توان فارغ التحصیلان رشته های علوم پایه در وزارت آموزش و پرورش برای تربیت دانش آموزان، ضرورت حفظ و نگهداشت فارغ التحصیلان و نخبگان رشته های علوم پایه و اجرایی کردن برنامه هایی برای ممانعت از مهاجرت نخبگان این حوزه به خارج از کشور از جمله مسائل مطرح شده در این جلسه بود.

انتهای پیام


[ad_2]
منبع

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان