[ad_1]

هر ساله در تاریخ ۲۶ ژوئن "روز جهانی مبارزه با سوء مصرف و تجارت غیرقانونی مواد مخدر" گرامی داشته می شود.

به گزارش ایسنا، بر اساس گزارش دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC)، در سال ۲۰۲۰ میلادی نزدیک به ۲۷۵ میلیون نفر در سراسر جهان مواد مخدر مصرف کردند که نسبت به سال ۲۰۱۰ میلادی ۲۲ درصد افزایش داشته است.

این سازمان همچنین افزود که تعداد مصرف کنندگان کانابیس (شاه دانه که مواد اصلی روان گردان موجود در آن و فراورده های آن ماری جوانا و حشیش هستند) نیز بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ میلای نزدیک به ۱۸ درصد افزایش یافته است.

در حالی که ایالات متحده معمولاً در صدر فهرست کشورهایی است که بیشترین مرگ و میر ناشی از سوء مصرف مواد مخدر را دارند، این آمار تقریباً در همه کشورهای دیگر نیز هر ساله افزایش می یابد.

در اوایل ماه جاری میلادی (ژوئن)، هیئت مرکزی مالیات های غیرمستقیم و گمرک ۴۲ هزار کیلوگرم مواد مخدر غیرقانونی را در ۱۴ نقطه در هند به عنوان بخشی از کمپین "روز نابودی مواد مخدر"، نابود کرد.

علاوه بر سوء مصرف مواد مخدر، قاچاق این مواد نیز یکی دیگر از نگرانی های جهانی است چراکه برآورد پول حاصل از تجارت غیرقانونی و جهانی مواد مخدر به چند صد میلیارد دلار می رسد.

شعار امسال (۲۰۲۲) روز جهانی مبارزه با سوء مصرف و تجارت غیرقانونی مواد مخدر تحت عنوان "بررسی چالش های مواد مخدر در بحران های بهداشتی و بشردوستانه" تعیین شده است.

به گزارش cnbctv18، این شعار در پی بحران های گسترده بشردوستانه در افغانستان و اوکراین انتخاب شده است.

انتهای پیام


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان