[ad_1]

نماینده دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) در تهران گفت: این دفتر اهمیت ویژه ای به نقش منطقه ای و جهانی جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با مواد مخدر قائل است و به عنوان آژانس پیشرو سازمان ملل متحد مایل به ارائه کمک های کاربردی به دولت جمهوری اسلامی ایران استو

به گزارش ایسنا، الکساندر فدولوف در مراسم سالروز جهانی مبارزه با موادمخدر با اشاره به همکاری های میان دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل متحد و ستاد مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران گفت: دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) فعالیت های خود را در سال ۱۹۹۹ در جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد و از آن زمان این دفتر چهار برنامۀ کشوری را در رابطه با مواد مخدر و جرم با همکاری ذی نفعان کشوری و کمک های بین المللی به انجام رسانده است.

وی افزود: برنامۀ کنونی مشارکت کشوری UNODC ذیل مبارزه با موادمخدر شامل «مدیریت مرزی و قاچاق»، «پیشگیری، درمان، بازپروری مواد مخدر و مراقبتهای اچآیوی» و «توسعۀ جایگزین و معیشت پایدار» است.

بر اساس اعلام روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر؛ فدولوف گفت: دفتر UNODC اهمیت ویژه ای به نقش منطقه ای و جهانی جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با مواد مخدر قائل است و کشفیات موادمخدر توسط نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی ایران نشانگر تلاش های کشوری با سازمان ملل دارای سطحی فراتر از سطح منطقه ای است.

وی با بیان اینکه دفتر UNODC و دیگر آژانس های سازمان ملل متحد متعهد به ادامۀ ارائه حمایت به مردم ایران هستند؛ گفت: در زمینۀ مبارزه با قاچاق موادمخدر، رویکرد برنامه محور برای بالابردن مهارت ها بوده است و بیش از ۳۰۰ نفر از پرسنل پلیس مبارزه با موادمخدر، گمرک، ادار اطلاعات مالی و پلیس فرودگاه ها در کارگاه ها به صورت حضوری یا اینترنتی شرکت کرده اند. این کارگاه ها شامل موضوعاتی از جمله ارتقاء تحلیل اطلاعات، پایش معکوس، امنیت محموله های هوایی، جستجو و پایش شهری، گردش های مالی غیرقانونی، حمل تحت کنترل گروهای جنایتکار سازمان یافته، روش های نوین برای پیداکردن پیش سازها و انحراف آنها و همچنین دانش مرتبط با مواد روانگردان جدید بوده اند.

آموزش تخصصی مربیان سگ های موادیاب

فدولوف افزود: علاوه بر این، UNODC از همکاری های منطقه ای و بین المللی شامل کمیسیون موادمخدر، جلسۀ سران آژانس های موادمخدر در آسیای نزدیک و خاورمیانه و میثاق پاریس حمایت کرده است و یکی از موضوعات مورد حمایت ما خرید ۳۰ قلاده سگ موادیاب و اقلام مرتبط برای مراکز خدمات سگ موادیاب و آموزش تخصصی مربیان سگ های موادیاب است.

وی ادامه داد: UNODC همچنین اقلامی شامل بادی اسکنر تهیه کرده است که در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) نصب شده و کمک شایانی به کشف مواد مخدر کرده است. همچنین یک دستگاه ایکس ری نصب شده در گمرک بازرگان کمک به کشف مقادیر زیادی مواد مخدر داشته است. علاوه بر این، ده ها قلم شامل کیت های جست وجو و دستگاه های موادیاب، و کیت های آزمایش موادمخدر تهیه و به پلیس مبارزه با موادمخدر  و گمرک جمهوری اسلامی ایران تحویل شده است.

نماینده دفتر UNODC اظهارکرد: دومین زمینۀ همکاری ما کاهش تقاضای مصرف موادمخدر است. باید اشاره کنم که زمینه های همکاری موضوعی شامل بالابردن ظرفیت های ارائه دهندگان خدمات، اجرای آزمایشی برنامه خانواده توانا؛ انجام برنامه پیشگیری طرح زیستی – پویا و تأسیس مرکز منطقه ای درمان وابستگی به مواد مخدر و تجهیز کردن مرکز آن در مرکز مطالعات اعتیاد ایران بوده است.

فدولوف سومین زمینۀ همکاری را شامل توسعۀ جایگزین و معیشت پایدار خواند و گفت: در این زمینه این دفتر ۲۰ جلسۀ اینترنتی برای ۶۰۰ نفر از کارآموزان جوان ایرانی و افغانستانی و اعضا و مدیران ۸۵ سازمان مردم نهاد در زمینه های ایجاد اشتغال و استارت آپ ها برگزار کرده است. همچنین همکاری نزدیک ما با ستاد مبارزه با مواد مخدر شامل برگزاری ۲۰ جلسۀ اینترنتی دیگر در رابطه با آموزش مربوط به مشاوره و آموزش مهارت های اساسی به نوجوانان و جوانان و زنان سرپرست خانواده بوده است. این آموزش ها به ۶۲۵ نفر و اعضای ۱۷۵ سمن ارائه شده است. هدف اصلی از این آموزش ها اشتراک بهترین تجربیات و سیاست های پیشگیرانه در رابطه با جایگزین های سوءمصرف موادمخدر و دوریگزینی از فعالیت های مجرمانه بوده است.

بیشتر بخوانید

امحاء بیش از ۸۱ تن موادمخدر در کشور

انتقاد وزیر کشور از عملکرد ضعیف غربی ها در مبارزه با مواد مخدر

افزایش چشمگیر مصرف مواد مخدر در جهان طی سال های اخیر

وی گفت: دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل متحد به عنوان آژانس پیشرو سازمان ملل متحد در زمینۀ کنترل مواد مخدر با دیگر آژانس ها شامل دفتر کودکان سازمان ملل (UNICEF)، سازمان بهداشت جهانی (WHO)، و دیگر آژانس های سازمان ملل متحد مایل به ارائه کمک های کاربردی به دولت جمهوری اسلامی ایران است و کارهای موفق ما با حمایت ارائه کنندگان کمک های بین المللی مقدور شده است.

وی در پایان از دولت جمهوری اسلامی ایران و ستاد مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران در رابطه با همکاری با دفتر UNODC قدردانی کرد.

انتهای پیام


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان