[ad_1]

به گزارش خبرنگار مهر، ۲۶ ژوئن برابر با ۵ تیر روز جهانی مبارزه با مواد مخدر است. کنفرانس بین المللی مبارزه با اعتیاد و قاچاق مواد مخدر از تاریخ ۱۷ تا ۲۶ ژوئن ۱۹۸۷ در شهر وین به منظور ابراز عزم سیاسی ملت ها در امر مبارزه با پدیده خانمان سوز و شوم مواد مخدر تشکیل شد و در آن سندی با عنوان C.M.O به تصویب کشورهای شرکت کننده رسید.

این سند خط مشی همه جانبه اقدامات در امر کنترل مواد مخدر را از سوی کشورهای شرکت کننده مشخص و آنان را متعهد نموده است تا اقدامات بین المللی در خصوص مبارزه با قاچاق مواد مخدر را قاطعانه دنبال کنند.

در این کنفرانس سندی در ۴ فصل تنظیم شد که بیش از ۳۵ مورد اقدام عملی را همچون ارزیابی میزان مصرف، پیشگیری از طریق آموزش، نقش رسانه ها در بازگشت معتادان به دامن اجتماع و معالجه آنان، ریشه کنی مزارع غیرمجاز خشخاش، نابودی شبکه های عمده قاچاق مواد مخدر، همکاری های حقوقی کشورها و غیره را در خود جای داده است.

عدم اقدامات هماهنگ پاشنه آشیل پیشگیری از اعتیاد

بر اساس اعلام سازمان ملل و دیگر سازمان های جهانی ایران تنها کشوری است که با تمام قوا با خرید و فروش، قاچاق، استعمال و… مواد مخدر مبارزه می کند؛ چند سالی است که بنا بر گفته مسئولان دخیل در امر مبارزه با مواد مخدر، تحریم ها ایران را در راه مبارزه با مواد مخدر دچار مشکل کرده است، در کنار این امر نواقصی که در قانون مبارزه با مواد مخدر وجود دارد هم سبب شده است که تلاش های مسئولان در این راه نتیجه چشمگیری نداشته باشد.

اگر بیانات مقام معظم رهبری در امر مبارزه با مواد مخدر را در سال های اخیر بررسی کنیم در می یابیم که با گذشت ۴۴ سال از انقلاب اسلامی هنوز در امر پیشگیری از اعتیاد عملکرد موفقی نداشتیم، بررسی این عملکرد و دیگر موضوعات مشابه را با سعید عمرانی معاون قضائی دادستان کل کشور در میان گذاشتیم که در ادامه می توانید این گفت و گو را بخوانید:

عملکرد جمهوری اسلامی در حوزه مبارزه با موادمخدر ۴۳ سال بعد از انقلاب اسلامی را چگونه ارزیابی می کنید؟

با عنایت به اینکه تولید مواد مخدر و روان گردان در کشور افغانستان و در همسایگی جمهوری اسلامی ایران رو به افزایش بوده و از طرفی تحریم جمهوری اسلامی ایران توسط کشورهای استکباری و استعماری مانع دستیابی ایران به ابزار و وسایل روزآمد مبارزه بوده و علیرغم عدم همکاری نهادهای بین المللی با جمهوری اسلامی در مبارزه با مواد مخدر، ایران بر اساس باور و اندیشه اسلامی در سه محور پیشگیری، درمان و مبارزه فراگیر بر علیه کلیه اقدامات غیر قانونی مرتبط با مواد مخدر تلاش و فعالیت های قابل توجهی داشته است.

اگر بر اساس سیاست های کلی نظام و قوانین مربوط در امر مبارزه با مواد مخدر، ارگان های مسئول در انجام وظایف اشتراک مساعی و هم افزایی می داشتند، بالطبع دستاوردهای فراوانی نصیب جمهوری اسلامی می شود

چنانچه بر اساس سیاست های کلی نظام و قوانین مربوط در امر مبارزه با مواد مخدر، ارگان های مسئول در انجام وظایف اشتراک مساعی و هم افزایی می داشتند، بالطبع دستاوردهای فراوانی نصیب جمهوری اسلامی می شود و امیدواریم در راستای گام دوم انقلاب، با اصلاح قوانین و مقررات و رویه های گذشته، عملکرد جمهوری اسلامی را در مبارزه با مواد مخدر، روان گردان و پیش سازها ارتقا دهیم.

گره کور امر مبارزه با مواد مخدر در این سال ها چه بوده است که دغدغه رهبر معظم انقلاب همچنان رفع نشده است؟

از جمله مواردی که سبب شده است در مبارزه با موادمخدر نتیجه کامل بگیریم عدم اقدامات هماهنگ و همه جانبه در پیشگیری از اعتیاد و مقابله با تهدیدات و آسیب های اجتماع ناشی از جرایم مواد مخدر و همچنین عدم ضربه به بنیان مالی قاچاقچیان و عدم حتمیت و قطعیت در اجرای احکام بوده است.

عدم اقدامات هماهنگ پاشنه آشیل پیشگیری از اعتیاد

از اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر چه خبر؟

همکاران ما در قوه قضائیه، ستاد مبارزه با مواد مخدر و نیروهای دست اندرکار مبارزه با مواد مخدر، سعی و تلاش کردند با بهره گیری از تجربیات گذشته و رفع نقایص قوانین و رویه ها، لایحه جامعی را تهیه و پیشنهاد کنند. ان شاءالله این اقدامات مؤثر در مبارزه با مواد مخدر، روان گردان و پیش سازها باشد.

در ۳ سال اخیر که موضوع آسیب های اجتماعی دغدغه رهبری بوده است، عملکرد ستاد مبارزه با موادمخدر، پلیس، دستگاه قضا و دیگر دستگاه های دخیل در این امر در حوزه مبارزه با مواد مخدر تفاوتی داشتیم؟

یکی از مهمترین آسیب های اجتماعی، اعتیاد به مواد مخدر روان گردان است که گاهی از آن به عنوان ام الجرایم نام می برند، با توجه به رویکرد ماده ۱۵ و ۱۶ قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر که بازپروری، درمان و مراقبت بعد از خروج را برای معتاد متجاهر در نظر گرفته، رویکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر، سازمان بهزیستی، انتظامی کل کشور و قوه قضائیه بر این بوده که علاوه بر نگهداری و درمان معتادان، نسبت به حرفه آموزی، کاردرمانی و بازگشت آنان به خانواده و جامعه اقداماتی را انجام دهند که به لطف خداوند متعال در این زمینه توفیقاتی هم حاصل شده است.


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان