به گزارش ۸دی، «حسین دماوندی نژاد » در نخستین رویداد ” کار، آیین کج چینی و همایش راهکارهای احیا و توسعه نوغانداری” که همزمان با هفته جهاد کشاورزی امروز ( جمعه، ۲۷ خرداد) در تالار پاسارگاد این شهرستان ...

به گزارش ۸دی، «حسین دماوندی نژاد » در نخستین رویداد ” کار، آیین کج چینی و همایش راهکارهای احیا و توسعه نوغانداری” که همزمان با هفته جهاد کشاورزی امروز ( جمعه، ۲۷ خرداد) در تالار پاسارگاد این شهرستان برگزار شد، گفت: امروز اتفاقی رقم خورد خیلی دیر اما اثرگذار و هدایت گر در جهت معرفی یکی از مشاغل و پیشه های تاریخی.

معاون امور تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه این شغل ریشه در این آب و خاک دارد، افزود: این دانش و صنعتی که گذشتگان برای آن زحمت کشیدند و با مشقت و سختی در کشور است و بیش از یک قرن از آن می گذرد، جای بسی تاسف است که هرگز نباید به این حد در توسعه این شغل تاریخی قناعت می کردیم و این عقب ماندگی باید به سرعت جبران شود.

وی با اشاره به اینکه داستان پرورش نوغانداری داستان دیروز و امروز نیست و بیش از یک قرن از آن می گذرد، تصریح کرد: ما ایرانیان عادت نداریم چنین مشاغلی با این قدمت به شکل نازل مدیریت شود و ریشه تاریخی اینکار نشان می دهد عقب ماندگی کرم ابریشم بخشودگی نیست و یکی از توجه های ویژه بنده توسعه این شغل است.

دماوندی نژاد با اشاره به اینکه کشاورزی به سه بخش معیشتی، اقتصادی و تجاری تقسیم شده است، اذعان کرد: امروز چه تعداد از جوانان این کشور و استان های گیلان، مازندران و خراسان علاقمند به شغل نوغانداری هستند چیزی که امروز مشاهده می شود صفر است. وقتی کشوری در تنگنای اقتصادی قرار می گیرد چاره ای به ثبت رویکردهای اقتصادی ندارد و چه شغلی پر سود تر از این شغل که در اقدامی به ارزشمندترین محصول تبدیل می شود.

وی با بیان اینکه مدرسه تربیت هنرجو برای پرورش نوغان و مدل علمی و فنی در مراکز فنی و حرفه ای و آموزشکده های کشاورزی تعریف نشده است، اظهار کرد: امیدواریم اولین مرکز دوره تربیت کاردانی پرورش نوغان در شهرستان لنگرود به عنوان قطب تولید کرم ابریشم تشکیل شود تا فضایی جدید برای اشتغالزایی و تربیت نیروی متخصص در این زمینه در استان گیلان فراهم شود.

دماوندی نژاد با اشاره به اینکه در جهان یکصد هزار تن نخ ابریشم تولید می شود که جمهوری اسلامی ایران با ۲۵۰ تن رتبه هشتم دنیا را به خود اختصاص داده است، خاطرنشان کرد: با تداوم این آیین سنتی، تربیت نسل های آینده برای صنعت باید فراهم شود و از تمام ظرفیت های این بخش استفاده تا شغل سخت نوغانداری به شغل راحت و با برنامه تبدیل شود تا فرزند پرورش دهنده نوغان نیز ترغیب به ادامه این شغل پیدا کند.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان