دبیر انجمن تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی، خواستار رعایت ملاحظات برونسپاری در حوزه تجهیزات پزشکی شد.

مریم قاسمی، در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: یکی از مهم ترین زیرساخت ها برای حمایت از تولید ملی، این است که دستگاه های اجرایی بلوغ فعالان اقتصادی و تشکل های تخصصی را باور کنند و بر عطش خود نسبت به تصدی گری غلبه کنند و این موضوع در رابطه با حوزه تجهیزات پزشکی از اهمیت به سزایی برخوردار است.

وی افزود: تجربه های ارزشمند و گرانقدری در تشکل های تخصصی در طول چند دهه اخیر و خصوصاً در دوره تشدید تحریم ها گردآوری شده و فعالان اقتصادی در این مدت با انواع و اقسام بلایا و گرفتاری ها رو در رو شده و با تدبیر از آنها عبور کرده اند. لذا، بهتر است دولتمردان، به مانند همه کشورهایی که در مسیر توسعه گام بر می دارند، از این ظرفیت بی نظیر به درستی بهره برداری کنند و امور بخش خصوصی را به تشکل های مربوطه واگذار کنند

قاسمی ادامه داد: تدبیر شایسته در مواجهه با بسیاری از مشکلات و پیچ و خم های اداری و دیوانسالاری های فربه که انرژی فعالان اقتصادی و مجموعه های دانش بنیان را اتلاف می کند، رجوع به همین یک اصل بدیهی است که دولت باید امور غیر حاکمیتی خود را به تشکل های مربوطه واگذار کند و به این صورت نقش نظارتی و سیاستگذاری خود را تقویت کند. بنابراین اگر دولتمردان، واقعاً به دنبال حمایت از تولید داخل هستند، بهتر است به جای ارائه آدرس های پراکنده، به یکی از آزموده شده ترین اصول مدیریت یعنی برون سپاری و واگذاری تصدی گری، روی بیاوردند.

وی افزود: البته برون سپاری هم اصول و قواعد خاص خود را دارد و تجربه های بزرگی در دنیای مدرن در این رابطه وجود دارد که با بهره گیری از آنها باید مسیر برونسپاری طی شود، وگرنه برون سپاری، خود تبدیل می شود به یک چرخه تشدید کننده دیوانسالاری و مقررات آفرینی که وضعیت را از وضعیت قبلی هم ناکارآمد تر می سازد.

قاسمی گفت: یکی از مهم ترین ملاحظات در این رابطه آن است که رویه های برونسپاری باید مبتنی بر عدالت محوری باشد و به تعادل بخشی به بازار و توازن در میان فعلان اقتصادی منجر شود، نه اینکه خود بر دامنه بی عدالتی، انحصار و سوگیری ها بیافزاید.

وی افزود: دومین ملاحظه آن است که باید زیرساخت های لازم از سوی دولت تدارک دیده شود، نه اینکه منجر به دوباره کاری و موازی کاری شده و فعالان اقتصادی را از چاله به چاه رهنمون گردد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی ادامه داد: سومین ملاحظه، آن است که باید در راستای وظایف و مأموریت های ذاتی سازمان غذا و دارو مبدا باشد. متأسفانه شرایطی را شاهد هستیم که سازمان ها برای اینکه ضریب دامنه نفوذ خود را افزایش دهند، در تلاش روزافزون برای گسترش حیطه و قلمرو خود هستند. به طور مثال سازمان غذا و دارو که صرفاً وظایف رگولاتوری دارد، به حیطه های دیگر نیز ورود می کند. ملاحظه بسیار مهمی که در فرآیند برونسپاری باید توجه شود آن است که سازمان ها در چارچوب وظایف و مأموریت ذاتی خودشان، فعالیت کنند

وی افزود: در نهایت اینکه برونسپاری باید همراه با اخذ بازخوردهای مستمر از ذی نفعان باشد تا موجب افزایش کارآمدی و کاهش نواقص شود.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان