وزیر بهداشت با اشاره به اجرای طرح دارویار گفت: کارشناسان و فعالان حوزه دارو رویکرد مثبتی نسبت به طرح دارویار دارند و چرخه تامین دارو با کمک تشکل های این حوزه اصلاح و تقویت می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین اللهی، در دومین نشست هم اندیشی با تشکل های حوزه دارو در پنجمین روز از اجرای طرح دارویار که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، ضمن تقدیر از خدمات زنجیره و صنایع دارویی کشور، اظهار داشت: مشکلاتی از دیرباز در زنجیره دارو از تولید تا توزیع و فروش وجود دارد که باید آنها را برطرف کنیم.

وی با بیان اینکه نظام پرداخت و مالی حوزه دارو نیاز به بازنگری دارد، افزود: باید در جهت اصلاح نظام مالی حوزه دارو حرکت کنیم؛ به طوری که نه تنها در دارو بلکه در بسیاری از عرصه های بهداشتی و درمانی، خدمات رایگان و ارزان قیمت به دریافت کنندگان خدمت ارائه شود.

وزیر بهداشت تاکید کرد: جلسات ستاد تدابیر ویژه حوزه دارو هر روز در وزارت بهداشت تشکیل و تصمیماتی برای بهبود چرخه تولید و مصرف دارو اتخاذ می شود. از همه همه صاحبان فرآیند انتظار داریم که در اجرای این طرح، همکاری گسترده داشته باشند تا موانع برطرف و صنعت دارو، پیشرو شود.

عین اللهی با اشاره به عزم دولت برای بیمه همگانی گفت: دارویار، طرحی ملی است که منافع آن به مردم می رسد.

وی با بیان اینکه فعالان دارو با اصل طرح دارویار موافق هستند، یادآور شد: مردم باید در جریان ویژگی های این طرح قرار گیرند چراکه در این طرح، هزینه تهیه دارو برای بیماران ثابت و در برخی موارد حتی کاهشی است. البته توان حوزه داروسازی کشور، مطابق واقعیت و به درستی به مردم نشان داده نشده که نیاز است توانمندی های این حوزه از طریق رسانه به مردم منعکس شود.

وزیر بهداشت به توانمندی های کشور در همه عرصه ها به ویژه حوزه پزشکی اشاره و خاطرنشان کرد: جایگاه ایران در حوزه پزشکی در منطقه، اول است و بزرگ ترین قدرت پزشکی منطقه ایم که در بسیاری از عرصه های نظام سلامت با کشورهای اروپایی رقابت می کنیم.

عین اللهی تصریح کرد: در کشور ما با وجود نخبگان، دانشمندان و صنایع دارویی قدرتمند، نباید مشکلی در کمبود دارو داشته باشیم بلکه همانگونه که مردم کشورهای منطقه برای درمان به ایران مراجعه می کنند، باید نقاط ضعف و قوت حوزه داروسازی را شناسایی و در جهت رفع نقاط ضعف، تلاش کنیم؛ چراکه توانایی داروسازی ایران، بسیار بیشتر از شرایط کنونی است.

وی با اشاره به وضعیت قاچاق معکوس دارو به برخی کشورهای منطقه در سال های گذشته گفت: با اجرای طرح دارویار و تقویت صنایع دارویی کشور امیدواریم صادرات قانونی دارو افزایش یابد.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان