رودبار- گروه های جهادی در سال های اخیر با حضور در مناطق کمتر توسعه یافته و محروم تلاش کردند تا بخشی از رنج مردمان این مناطق را با کار جهادی التیام بخشند.

خبرگزاری مهر- گروه استان ها، بهرام قربانپور: می خواهیم با شما سفری متفاوت را در گردنه های محروم، دردکشیده و رنج دیده بخش عمارلوی رودبار تجربه کنیم، سفری که چند گروه عاشق، جهادگر و آتش به اختیار برای ما رقم زدند.

آفتاب از همان صبح به درجه حرارت رسیده بود، گویا روز سوزانی در پیش داریم، از محور پر چاله و چوله لوشان به جیرنده مسیر حرکت را ادامه دادیم البته هر چقدر که بالاتر می رفتیم و به مناطق ییلاقی می رسیدیم دمای هوا ملایم تر و خنک تر می شد. قبل از هر چیز بگذارید کمی برایتان از عمارلوی

محروم بگویم؛ اگرچه «عمارلو» به عنوان محروم ترین بخش گیلان شناخته می شود اما وجود ظرفیت ها و پتانسیل های ارزشمندی چون معدن و آب گرم سنگرود، گل سوسن چلچراغ، منطقه توریستی داماش، روستای تاریخی و سنتی انبوه، باغات انار انبوه، شهر تاریخی جیرنده و دیگر مواهب طبیعی و تاریخی در این بخش سبب شده تا پسوند محرومیت چندان زیبنده این بخش نباشد، پسوندی ناصواب که از پس سو ء مدیریت ها و بی تدبیری ها بر پیشانی عمارلو حک شده است.

حالا همسفر چندین گروه جهادی در قالب یک اردوی فرهنگی، جهادی و پزشکی رهسپار سه روستای «ویه»، «ناوه» و «کلیشم» از روستاهای محروم بخش عمارلو شدیم.

این اردوی فرهنگی، جهادی و پزشکی که به همت گروه جهادی «علمدار» و جمعی دیگری از گروه های جهادی در این سه روستا برگزار شد تنها می تواند بخشی از دردهای مردمان این مناطق را التیام بخشیده و حل بسیاری از مشکلات و دغدغه ها دست مسئولان را می بوسد.

عمارلو خالی از جوان

بعد از ساعت ها حرکت و پیمایش راه های زخمی در جمع مردمان روستاهای ویه و ناوه و کلیش حاضر شدیم، عشق، صفا و صمیمت را می توان از نگاه مهربانشان لمس کرد.

اگرچه در دلشان پر از حرف های نگفته و دردهای نشنیده داشتند اما در کنار این همه درد و رنج با رویی گشاده و لب خندان از ما استقبال کردند، در بین آنها جوان کم تر دیده می شد اکثراً زن و مرد پا به سن گذاشته بودند و بوی مهاجرت جوانان در روستاها پیچیده بود. زنان با همان لباس های سنتی و رنگ به رنگ و مردان با پوشش ساده روستایی، چهره یک روستای اصیل را برای ما به تصویر کشیدند.

با چای و آب سرد از ما به گرمی پذیرایی کردند وقتی یخشان شکست درد دل هایشان را دانه دانه برای ما واگویه کردند.

«ویه» محروم از امکانات اولیه

حسنی یکی از معتمدین روستای ویه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به بخشی از مشکلات این روستا اظهار کرد: آب چالش اصلی روستاییان ویه و بخش عمارلو است.

وی با بیان اینکه در طول شبانه روز کمتر از نیم ساعت آب داریم، افزود: نبود آب زندگی و آسایش اهالی روستای ویه و روستاهای همجوار را مختل کرده است.

این پیرمرد ویه ای، درآمد اصلی مردم منطقه را وابسته به کشاورزی و باغداری دانست و از چالش کشاورزی گلایه کرد و گفت: به علت نبود آب کشاورزی تمام باغات ما خشک شدند و کسی هم پاسخگو نیست.

حسنی با اشاره به حضور گروه های جهادی در روستاهای عمارلو، استمرار این گونه حرکت ها را موجب رفع مشکلات و دغدغه ها دانست و بیان کرد: حرکت و حضور گروه های جهادی و جوانان انقلابی در روستاها، مسئولان را هم برای حل مشکلات به جوشش و حرکت وا می دارد.

وی با بیان اینکه ویه از امکانات اولیه محروم است، افزود: ویه از فقر بهداشتی، فرهنگی و دیگر زیرساخت های اولیه رنج می برد.

رنج «ناوه» از بی توجهی ها

محمدی فر یکی از اهالی روستای ناوه عمارلو هم که از محرومیت ها و چالش های امکانی و زیرساختی این روستا سخن می گفت، اظهار کرد: سال ها است که توجه ها به بخش عمارلو بویژه «ناوه» کمرنگ شده است.

وی با بحرانی خواندن مشکل آب شرب منطقه، افزود: ناوه عمارلو ساعت های بی شماری را با بی آبی سر می کند.

این پیرمرد ناوه ای با اشاره به آبرسانی از طریق تانکر برای روستاییان، بیان کرد: با تانکر هم به ما آبرسانی شود راضی هستیم شرایط بی آبی زندگی را بسیار سخت و شکننده کرده است.

محمدی فر با اشاره به مشکل آب کشاورزی در روستای ناوه عمارلو، گفت: باغات و محصولات کشاورزی هم مثل ما تشنه هستند و آب به آنها نمی رسد.

وی با بیان اینکه ناوه از بی توجهی ها رنج می برد، اضافه کرد: انگار برخی از روستاهای عمارلو همانند ناوه در نقشه جغرافیایی شهرستان نیستند و توجه چندانی به آنها نمی شود.

آب شرب دغدغه مشترک روستاهای عمارلو

دهقان یکی از اهالی روستای کلیشم عمارلو با اشاره به قدمت و پیشینه تاریخی این روستا، اظهار کرد: کلیشم زمانی یکی از مناطق اثرگذار در بخش های مختلف در شهرستان بوده اما امروز دچار افول و محرومیت شده است.

وی با اشاره به بخشی از مشکلات و چالش های روستای کلیشم، افزود: آب شرب دغدغه مشترک روستاهای بخش عمارلو بویژه «کلیشم» است.

این کشاورز کلیشمی با اشاره به مسئله جدی آب کشاورزی در این روستا، بیان کرد: نداشتن آب شرب و کشاورزی زندگی در روستا را بسیار سخت کرده است.

دهقان با انتقاد از عدم توجه متولیان امر به مشکلات روستاییان بویژه در بخش کشاورزی، بیان کرد: حتی برای ساماندهی کانال آب کشاورزی با اندک آب موجود هم اقدامی از سوی متولیان امر صورت نگرفته و نیازمند توجه بیشتر هستند.

حمایت سپاه از فعالیت های جهادی در مناطق روستایی

«بهروز عطایی» فرمانده سپاه ناحیه رودبار که به همراه گروه های جهادی به عمارلو سفر کرده اینگونه حرکت ها را مصداق بارز «جهاد تبیین» دانست و بیان کرد: فعالیت گروه های جهادی با رویکرد فرهنگی مصداق جهاد تبیین مقام معظم رهبری است و باید استمرار داشته باشد.

وی با بیان اینکه عمارلو از مناطق محروم و کم برخوردار گیلان به شمار می رود، اضافه کرد: فعالیت های جهادی در مناطق کم برخوردار و روستایی شهرستان رودبار یک حرکت خدا پسندانه است و می تواند بارقه امیدی برای اهالی این سامان باشد.

فرمانده سپاه رودبار با بیان اینکه اقدامات فرهنگی در شرایط جنگ نرم نیاز جامعه است، گفت: با توجه به هجمه های فرهنگی دشمن و کمرنگ شدن مباحث دینی فعالیت های جهادی با رویکرد فرهنگی اثر گذار است.

عطایی با اشاره به رویکرد محرومیت زدایی سپاه، تصریح کرد: سپاه رودبار از فعالیت های جهادی در مناطق روستایی حمایت می کند.

وی با تاکید بر تقویت گروه های جهادی و مردمی، توجه به این گروه ها را در راستای محرومیت زدایی مؤثر دانست و بیان کرد: هر گروه و تشکلی که برخاسته از حرکت مردمی و جهادی باشد اثرگذار خواهد بود و باید از آن حمایت کرد.

فرمانده سپاه رودبار با اشاره به همراهی مسئولان و دستگاه ها با گروه های جهادی در راستای حل مشکلات مردم گفت: هم افزایی و همدلی گروه های جهادی و قرارگیری مسئولان در کنار این گروه ها می تواند اثربخش باشد.

برگزاری مراسم «عصری با شهید» در عمارلو

«مجتبی عسکری» مسئول گروه جهادی علمدار در گفتگو با خبرنگار مهر رویکرد این گروه را محرومیت زدایی و احصاء مشکلات دانست و گفت: «علمدار» متعلق به یک شخص، یک فرد و یک گروه نیست، علمدار یک تفکر برگرفته از عاشورا، از شهدای جهادی و فرهنگی، مکتب حاج قاسم است.

وی با اشاره به رویکرد مذهبی و فرهنگی گروه جهادی علمدار افزود: در اردوی علمدار با الهام از کلام حاج قاسم عزیز معتقدیم اگر کار برای خدا باشد دیده می شود و به این بلوغ باید برسیم آن کسی که باید ببیند می بیند.

مسئول گروه جهادی علمدار از برگزاری مراسم «عصری با شهید» در عمارلو توسط این گروه جهادی خبر داد و بیان کرد: محفل گرامیداشت شهید غلامحسین احمدپور تنها شهید روستای ویه و ناوه با همکاری اداره اوقاف در کنار نیروهای جهادی در جوار تربت پاک شهید برگزار شد.

عسکری، برگزاری مراسم جشن علوی برای اولین بار در روستای سادات نشین ویه را کار بسیار ارزشمندی توصیف کرد و گفت: ویژه برنامه جشن علوی با اجرای پرده خوانی حاج آقا فرجی، جشن تکلیف دانش آموزان، تکریم سادات با مشارکت کمیته امداد امام خمینی (ره) بخش عمارلو با حضور مسئولان استانی، شهرستانی و منطقه ای در کلیشم هم برگزار شد که مورد استقبال قرار گرفت.

وی به دیگر برنامه های این اردوی جهادی اشاره کرد و افزود: تعداد ۲۰ بسته معیشتی در قالب طرح «قرار دوازدهم» به همت اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان رودبار به نیت امامزاده احمد و محمد (ع) در روستاهای ویه، ناوه و کلیشم توزیع شد.

مسئول گروه جهادی علمدار از اطعام علوی به همت گروه جهادی سربازان گمنام حوزه بسیج خواهران حضرت رقیه (س) لوشان به مناسبت عید غدیر در کلیشم خبر داد و اضافه کرد: برگزاری کلاس های آموزشی قرآن، احکام، سرود، نقاشی ویژه نوگلان حسینی و زینبی در مسجد جامع کلیشم با مشارکت حوزه علمیه حضرت معصومه سلام الله علیها رودبار انجام گرفت.

عسکری به تشریح بخش دیگری از برنامه های اردوی جهادی روستاهای عمارلو پرداخت و بیان کرد: دیدار با خانواده معظم شهدا، برپایی نماز جماعت، گفتگوی با مردم و معتمدین، احصاء و پیگیری مشکلات اهالی و انتقال به مسئولان شهرستانی و استانی از دیگر برنامه های این اردوی جهادی است.

سایه مهاجرت بر چهره عمارلو سنگینی می کند

مسئول گروه جهادی علمدار با بیان اینکه مهم ترین معضل مردم بخش عمارلو آب شرب و آب کشاورزی این منطقه است، گفت: به دلیل عدم وجود امکانات زیر بنایی آموزشی، پزشکی، رفاهی و خدماتی متأسفانه سایه مهاجرت بر چهره عمارلو سنگینی می کند.

عسکری همچنین ادامه داد: درصد کمی از جوانان در روستا زندگی می کنند و قالب جمعیت روستا را پیرمرد یا پیرزن تشکیل می دهند که بیشتر آنها بازنشسته معدن سنگرود و یا تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند.

وی با اشاره به ساختمان ورزشی نیمه کاره در کلیشم، افزود: در کلیشم یک ساختمان ورزشی نیمه کاره وجود دارد که قدمتی معادل دو دهه یا بیشتر دارد که همچنان بلاتکلیف مانده و اهالی خواستار تکمیل این سالن ورزشی هستند.

مسئول گروه جهادی علمدار با تقدیر از حسن نظر و همراهی مردمان خوب منطقه عمارلو، بیان کرد: مردم منطقه عمارلو شاید از لحاظ امکانات محروم باشند اما از حیث لطف، مهربانی، ولایی، شهید پرور بودن، حضور به موقع در صحنه های سرنوشت ساز، دارا بودن شخصیت ها و نخبه های علمی غنی هستند.

عسکری با انتقاد از بی توجهی ها به بخش عمارلو بویژه روستای کلیشم، تصریح کرد: روستای کلیشم با تقدیم ۳۰ شهید گرانقدر با توجه به جمعیتش دین خود را به انقلاب و نظام ادا کرده است می طلبد مسئولان لااقل با حضور در این منطقه التیامی بر آلام مردم باشند.

تاکید بر همراهی اجرایی ها با جهادی ها

گروه های جهادی بنیانگذار حرکتی هستند که در پشت آن دغدغه مندی، مطالبه گری، احصاء و پیگیری و حل مشکلات مردم نهفته است. این گروه ها کالبدی از جنس مردم هستند که خودجوش و داوطلبانه وارد عرصه جهاد برای خدمت به مردم شده اند.

در طول این سال ها گروه های جهادی ثابت کردند که هر جایی مسئولان «غفلت» کردند آنها دقت کردند. کاری که مسئولان در طول سال ها تصمیم دارند انجام بدهند و در کنار امکانات و تجهیزات به آن «وعده» می دهند گروه های جهادی در طول یک هفته و شاید کمتر بدون داشتن امکانات و وعده های توهمی، آن را به فعلیت می رسانند.

اما چقدر خوب است که برای انجام کارهای بر زمین مانده مسئولان هم با کاروان جهادی ها همراه و همدل شوند و تقویت حلقه جهادی ها با اجرایی ها، تیمی منظم و منسجم در راستای حل مشکلات و رفع محرومیت ها تشکیل شود.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان