در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

رشت- مدیر کل تبلیغات اسلامی گیلان با اشاره به اینکه درک درست از پیام عاشورا زمینه ظهور را فراهم می کند، گفت: شورآفرینی و نظام بخشی در سوگواری ها باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سعید مهدوی پیش از ظهر دوشنبه در جلسه ستاد شئون فرهنگی استان گیلان با موضوع محرم اظهار کرد: دشمن در ماه محرم تلاش دارد این فرهنگ را خنثی کند و جلسات تعظیم شعائر حسینی را به انحراف بکشاند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان با اشاره به اینکه شبکه های ماهواره ای معاند و وابسته به رژیم صهیونیستی برای ترویج قمه زنی برنامه ریزی دارند، تصریح کرد: این رسانه ها سعی دارند مجالس اهل بیت (ع) را با آداب جعلی و خرافی به انحراف بکشاند.

وی با بیان اینکه برای اینکه خود و جامعه رشد پیدا کند باید نهایت استفاده را از معارف ماه محرم و صفر ببریم، افزود: آحاد مردم و تشکل های دینی برای ایجاد فضای اثرگذار در ماه محرم باید تلاش کنند.

حجت الاسلام مهدوی اضافه کرد: امسال در گیلان نهضت تبلیغ و تمامی افراد و نهادهای تبلیغی تلاش دارند برنامه های پربارتری برگزار نماید چرا که با درک پیام عاشورای حسینی ظرفیت پذیرش حکومت جهانی به وجود می آید.

وی با تاکید بر اینکه گیلانی ها امسال در بحث عید غدیر پرشورتر از سال های گذشته ورود کردند، بیان کرد: مردم گیلان عاشق اهل بیت (ع) هستند و در عید غدیر با آماری که از طریق تماس تلفنی به دست آوردیم مشخص شد پخت غذای خانگی در درصدی بالایی از منازل این افراد انجام شده و همینطور در گوشه و کنار و حتی در روستاهای اهل سنت حضور پرشوری در این زمینه وجود داشته است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان با اشاره به اینکه هر وقت پیام عاشورا بهتر درک شد زمینه ظهور زودتر اتفاق خواهد افتاد، اظهار کرد: شورآفرینی و نظام بخشی در سوگواری ها باید مورد توجه قرار گیرد.

مهدوی با تاکید بر اینکه اگر موج شیوع کرونا رشد داشته باشد هیچ تعارضی با برگزاری مجالس عزاداری ماه محرم ندارد، افزود: تمامی مساجد، حسینه و تکایا با رعایت دستورالعمل های بهداشتی می توانند مراسم را برگزار کنند و در این راستا باید از ماسک و ظروف یک بار مصرف برای توزیع غذا استفاده شود.

وی ادامه داد: برخی از ارگان ها مانند شهرداری در بحث نصب پرچم و فضاسازی شهری و محیطی با ایفای نقش محتوایی و استفاده از احادیث اهل بیت (ع)، شخصیت های برجسته دینی ویژه محرم جدیت بیشتری داشته باشند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان با بیان اینکه امسال فضای عمومی شهر متناسب با ایام عزاداری خواهد بود، تصریح کرد: در بحث عاشورا برای الگودهی و هویت بخشی به جوانان، به سیره اصحاب اباعبدالله الحسین (ع) باید بیشتر پرداخته شود.

وی با تاکید بر اینکه نمایشگاه پوستر زندگانی و سیره امام حسین (ع) و یاران ایشان برگزار می شود، بیان کرد: علاوه بر شیوه تبلیغ سنتی مانند منابر مساجد، نباید از فضای مجازی غافل باشیم و می توان از سخنرانی های کوتاه کارشناسان دینی و محتواهای دینی استفاده کرد.

حجت الاسلام مهدوی با اشاره به اینکه از دستگاه های فرهنگی دیگر مانند اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و حوزه هنری انتظار داریم برگزاری سوگواره هایی در حوزه محرم مانند مسابقات نقاشی، شعر، پوستر و … را در دستور کار داشته باشند، گفت: ظهور و بروز ارادت مردم گیلان نسبت به اهل بیت (ع) و ولایت مداری آن ها در نهضت تبلیغ و فضای رسانه ای باید پررنگ جلوه داده شود.

وی با بیان اینکه به منظور هویت بخشی به نسل امروز بر روی شخصیتی مانند اسلم دیلمی که اهل دیلمان گیلان و از شهدای عاشورا می باشد باید کار شود، ابراز کرد: دستگاه های فرهنگی برای بزرگداشت چنین شخصیت هایی همت بالا داشته باشند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان تاکید کرد: برخی از مسافرین کمتر به موازین شرعی دقت می کنند که به مردم گیلان نسبت داده می شود.

وی با اشاره به اینکه تجمعات خوب ولایی مردم گیلان و شهر رشت در سطح ملی و شبکه های رسانه ای انعکاس داده شده است، اضافه کرد: تجمع مردم در میدان شهدای ذهاب رشت همزمان با روز عاشورا امسال پرشورتر برگزار می شود.

حجت الاسلام مهدوی با بیان اینکه گیلان در بحث رسانه ای به واسطه فراگیری اثر «سلام فرمانده» در سطح کشور جلودار است، اظهار کرد: شعارهای «نسل به نسل در پناهت هستیم» و «ما خانوادگی به حسین دل سپردیم» از شعارهای محوری مراسم های ماه محرم سال جاری است.

وی تصریح کرد: چندسالی به واسطه شیوع ویروس کرونا اعزام مبلغ در سطح محلات و روستاها فراگیر نبود ولی امسال اعزام مبلغین به سراسر استان فراگیر است و موج اخیر کرونا مانع این کار نیست.

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان تأکید کرد: تکایا و ایستگاه های صلواتی در سطح شهر برای برپایی باید از اداره کل تبلیغات اسلامی گیلان مجوز بگیرند.

وی افزود: صفحه اینستاگرامی هیئت نگار به نشانی @heyat_negar به منظور انعکاس عملکرد، اخبار مجالس عزاداری، اطلاع رسانی جلسات عزاداری، انتشار کلیپ ها، تولید محتوا و… مجموعه های دینی در سطح استان فعالیت می کند.


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان