رئیس هیأت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، به تشریح مزیت های اجرای طرح دارویار پرداخت.

محمد عبده زاده، در گفتگو با خبرنگار مهر، با تاکید بر ضرورت اصلاح سیاست ارزی و اجرای طرحی مانند دارویار برای حل مشکل صنعت داروسازی و تأمین دارو، گفت: شرایط سخت تولید و بحرانی صنعت داروسازی موجب شد که وزارت بهداشت تصمیم بگیرد با الزامی که در قانون بودجه ١۴٠١ مجلس گذاشته بود، طرح «دارویار» را برای اصلاح سیاست های ارزی اجرایی کند که اجرای این طرح شجاعانه بود و باید به همه دست اندرکاران و نهادهای دخیل از وزارت بهداشت گرفته تا سازمان برنامه بودجه و بانک مرکزی و ریاست جمهوری خدا قوت گفت، البته طرح دارویار برای ادامه نیاز به حمایت و تأمین منابع پایدار دارد و در مجموع این طرح برای صنعت داروسازی و مردم و کشور دارای خیر و برکت است.

وی با اشاره به مزایای اجرای طرح دارویار، افزود: برای اجرای این طرح ۶ میلیون نفر بیمه شدند و با وجود واقعی شدن قیمت دارو برای صنعت داروسازی، مردم افزایش پرداختی از جیب نخواهند داشت. بسیاری از داروها که سال ها تحت پوشش بیمه نبودند؛ تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و سازمان های بیمه گر سهم و نقش بیشتری را بر حسب مسئولیت قانونی به عهده می گیرند و همه اینها اقدامات مثبتی است که با اجرای طرح دارویار اتفاق افتاد.

رئیس هیأت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی گفت: همچنین با اجرای دارویار جلوی قاچاق معکوس دارو گرفته می شود و شاهد افزایش صادرات دارو خواهیم بود. صنعت داروسازی به اجرای طرح دارویار خوش بین است و از آن حمایت و کمک می کند تا داروی مورد نیاز مردم تأمین شود و در راستای سیاست های دولت کاری کند که در حوزه تأمین دارو مردم دغدغه ای نداشته باشند.

عبده زاده از رفع مشکل کمبود داروهای تولید داخل تا ٢ ماه آینده با اجرای طرح دارویار خبر داد و افزود: پیش بینی می کنیم که در بازه ٢ ماهه حداقل داروهای تولید داخل که با کمبود آنها مواجه بودیم؛ برطرف شود و با نظر وزارت بهداشت مقرر شده است تا مواد اولیه دارویی با حداقل اسناد ترخیص شود و هر چه زودتر مواد اولیه داروها زودتر ترخیص شود، بسیار التهابات کمبود در حوزه تولید داخل برطرف خواهد شد زیرا صنعت به روال عادی کار خود باز می گردد.

طرح ملی دارویار از ٢٣ تیر آغاز شده است؛ این طرح به منظور اصلاح سیاست های ارزی دارو اجرایی شده و هدف آن منطقی شدن قیمت دارو، رسیدن یارانه دارو به دست مصرف کننده اصلی و افزایش پیدا نکردن پرداختی از جیب مردم است.

در این طرح ٣۶۶ قلم داروی ضروری یارانه سلامت می گیرند و ١١٩ قلم داروی بدون نسخه که پیش از این تحت پوشش بیمه نبودند؛ تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان