در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

سرانجام و پس از کش و قوس های فراوان میان صنعت داروسازی کشور و دولت بر سر واقعی شدن قیمت دارو، طرح دارویار کلید خورد. اما، اجرای این طرح، اهداف دیگری دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، پس از حاشیه های اخیر در صنعت داروسازی و افزایش کمبود داروهای تولید داخل و افشای فسادها و سوءاستفاده ها از ارز ترجیحی و آسیب هایی که به حوزه دارو وارد کرد؛ بالاخره طرح «دارویاری» در کشور کلید خورد؛ طرحی که گفته می شود با انتقال یارانه دارو از طریق بیمه ها به مردم، پوشش بیمه ای داروها را افزایش داده، اقلام بیشتری از داروها را زیر چتر بیمه ها برده و در عین حال قیمت دارو را به سمت واقعی شدن سوق داده است؛ البته با این شرط که «پرداختی از جیب بیمار» افزایش نیابد.

توزیع یارانه دارو متناسب با نیاز بیماران یکی از دلایل و در عین حال مزایای اجرای طرح دارویاری است و منجر به بهره مندی همه دهک های درآمدی از یارانه دارو می شود. تاکید این طرح نیز آن است که با افزایش پوشش بیمه ای داروها، پرداخت از جیب بیماران تغییری نکرده و بنابر اذعان وزارت بهداشت و بیمه ها، حتی در مواردی کاهش پرداخت از جیب بیماران را نیز شاهد خواهیم بود.

اصلاح سیاست های ارزی و انتقال یارانه دارو به بیمه ها

در طرح «دارویاری» و به دنبال اصلاح سیاست های ارزی داروهای تولید داخل، از این پس یارانه دارو در اختیار شرکت های بیمه قرار می گیرد؛ یعنی ارز دولتی که شرکت های داروسازی تولیدی از دولت دریافت می کردند تا مواد اولیه مورد لزوم را وارد کنند، به حلقه آخر زنجیره تأمین دارو، یعنی مصرف کننده آن تعلق می گیرد. به این ترتیب با انتقال یارانه دارو به سازمان های بیمه گر، ما به التفاوت افزایش قیمت ها توسط سازمان برنامه و بودجه به بیمه ها و سپس داروخانه ها پرداخت می شود و تغییر قیمت های دارو متوجه بیماران نخواهد بود.

ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو در جیب ۴۰۰ میلیون خارجی

با تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به دارو، قیمت دارو در کشورمان نسبت به کشورهای همسایه بسیار پایین بود و همین موضوع جذابیت قاچاق معکوس داروهای ایرانی به کشورهای همسایه را افزایش می داد؛ به طوری که سوبسیدی که دولت جهت حمایت مالی از بیماران برای دارو پرداخت می کرد، با قاچاق معکوس دارو به کشورهای همسایه، از دسترس ایرانیان خارج می شد و عملاً داروی ارزانِ ایرانی، به صورت کانتینرهای متعدد سر از کشورهای اطراف درمی آورد؛ به طوری که به گفته وزیر بهداشت، ایران در چنین شرایطی تنها تأمین کننده نیاز دارویی ۸۰ میلیون ایرانی نبود، بلکه نیاز ۴۰۰ میلیون نفر از کشورهای همسایه را برطرف می کرد.

بر همین اساس از جمله دلایل اجرای طرح «دارویاری»، جلوگیری از رانت های ایجاد شده در صنعت دارویی کشور است؛ به طوری که بهرام دارایی رئیس سازمان غذا و دارو بارها به موضوع رانت و فساد ارز ۴۲۰۰ تومانی واکنش نشان داده و در اظهارنظری نیز تاکید کرده بود که «ارز ۴۲۰۰ تومانی به دست افرادی افتاده که کالا و دارو را با ارز آزاد محاسبه کردند و پولش را از مردم گرفتند و از جوابگویی نیز فرار می کنند.»

از طرف دیگر، تأخیرهای طولانی در تخصیص های ارزی دارو از سوی بانک مرکزی و گاهی هم ناکافی و نامرغوب بودن ارز تخصیصی، زمینه ساز بروز کمبودهای مقطعی برخی اقلام دارویی می شد؛ به طوری که فاصله ای که بین پرداخت های دولتی، ثبت و سفارش و واردات مواد اولیه و نهایتاً هم تولید دارو در شرکت های دارویی ایجاد می شد، مشکلاتی از قبیل دپوی مواد اولیه در گمرک، به صرفه نبودن تولید دارو، رکود صنعت داروسازی و نهایتاً هم کمبود دارو در کشور را رقم می زد.

تولید دارو به صرفه و کمبودها رفع می شود

با اجرای طرح دارویاری و انتقال یارانه دارو به بیمه ها، از این پس شرکت ها دیگر در صف ارز ترجیحی معطل نخواهند ماند و تولید دارو با ارز نیمایی صورت خواهد گرفت؛ به این ترتیب قیمت دارو به سمت واقعی شدن گام برداشته تا تولید را به صرفه کند و صنعت داروسازی رونق گیرد. در همین راستا مسئولان و شرکت های دارویی پیش بینی می کنند تا دو ماه آینده بخش زیادی از کمبودهای داروهای ایرانی رفع شود و البته با رفع نیاز داخل، به سمت صادرات و شکوفایی هر چه بیشتر صنعت داروسازی کشور نیز گام برداشته شود.

همچنین با واقعی شدن قیمت داروها، از این پس جذابیتی برای قاچاق داروی ایرانی به آن سوی مرزها وجود ندارد و به این ترتیب سوبسید دارو تنها به دست مصرف کننده واقعی آن یعنی بیماران در کشور می رسد؛ به طوری که با افزایش پوشش بیمه ای داروها و همچنین به شرط ارائه نسخه پزشک و بیمه بودن بیمار، پرداخت از جیب بیماران برای دارو افزایشی نخواهد داشت.

پاشنه آشیل «دارویاری» کجاست

ابهامی که ممکن است در اجرای این طرح برای بیماران و داروخانه ها ایجاد شده باشد، نگرانی برای افراد فاقد بیمه و همچنین تأمین و پرداخت به موقع مطالبات داروخانه ها است. بر همین اساس موضوعی که از ابتدا به عنوان پاشنه آشیل اجرای طرح مطرح شد، تأمین به موقع و کافی منابع از سوی سازمان برنامه و بودجه و پرداخت آن به بیمه ها و متعاقب آن نیز پرداخت بیمه ها به داروخانه هاست؛ موضوعی که با هماهنگی های دولت با سازمان برنامه و بودجه و بیمه ها و امضای تفاهم نامه ۴۲ بندی بین ارگان های مربوطه، پیش بینی و حل شده است.

در همین راستا، عوض پور رئیس امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه گفته است که «۴ هزار میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه ها پیش بینی کرده و به طرح دارویار اختصاص داده ایم.»

محمدمهدی ناصحی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت نیز تاکید دارد که پرداختی ها به داروخانه ها تقریباً به روز است. همچنین بالاخره سازمان تأمین اجتماعی هم پس از ۱۰ ماه خبر از پرداخت معوقات داروخانه ها داد و فرهاد خدایی معاون کل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرد که پرداخت های بیمه تأمین اجتماعی به داروخانه ها با اجرای این طرح به روز شده است.

افراد فاقد بیمه چگونه ثبت نام کنند

همانطور که همواره تاکید شده لازمه اجرای موفق طرح دارویاری، برخورداری از بیمه قوی است؛ بنابراین چند ماه پیش از اجرای طرح برای افراد فاقد بیمه چاره اندیشی و جهت پوشش آنها اقدام شد؛ بر این اساس سه دهک پایین درآمدی جامعه یعنی حدوداً ۶ میلیون نفر به صورت خودکار و البته رایگان برای مدت یک سال تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته اند. در این راستا افراد می توانند با شماره گیری کد #۱۶۶۶* از وضعیت بیمه خود اطلاع یابند. سایر افراد فاقد بیمه نیز می توانند با مراجعه به سایت بیمه سلامت یا دفاتر پیشخوان دولت درخواست بیمه دهند و به این ترتیب تا مشخص شدن آزمون ارزیابی وسع شان، به مدت سه ماه به صورت رایگان بیمه شوند.

تغییر قیمت دارو تنها برای دولت و بیمه ها

طر ح «دارویاری» ابتدا از داروهای تولید داخل آغاز شد و بر همین اساس هم فعلاً تغییری متوجه داروهای وارداتی و همچنین تجهیزات پزشکی نیست. البته تاکید می شود که در بین داروهایی که تغییر قیمت داشتند، این تغییر قیمت برای دولت و بیمه ها بوده است و مردم هیچ گونه افزایش پرداختی را نسبت به قبل از اجرای این طرح متحمل نخواهند شد و مسئولان بارها تاکید کردند که این موضوع خط قرمز دولت و وزارت بهداشت برای اجرای طرح دارویاری است.

بیمه ۳۶۶ قلم داروی پرمصرف بیماران مزمن

به دنبال اصلاح سیاست های ارزی دارو و اجرای طرح «دارویاری» در کشور، ۳۶۶ قلم از داروهای پرمصرف مورد استفاده بیماران مزمن در قالب اجرای طرح دارویاری بیمه شدند و بنابراین افزایش قیمت این داروها در تغییر سیاست ارزی توسط سازمان های بیمه گر پوشش داده می شود و بیماران افزایش پرداختی را بابت این داروها ندارند.

همچنین در این طرح امکان تمدید نسخه تا دوبار برای بیماران مزمن بدون نیاز به مراجعه پزشک، فراهم شده است و به این ترتیب بیمار می تواند همان نسخه و داروهای تجویزی را با بیمه و بدون افزایش قیمت تهیه کند.

از دیگر تدابیر اندیشیده شده در طرح دارویاری، پوشش بیمه ای ۱۱۹ قلم از اقلام پرمصرف داروهای بدون نسخه معروف به OTC است. این داروها در طرح مذکور، هیچ گونه تغییر قیمتی نداشتند و حتی ۱۱۹ قلم از آن ها مشمول پوشش بیمه ای شدند و به این ترتیب بیماران در صورت مراجعه با نسخه به داروخانه جهت دریافت این داروها، شاهد کاهش قیمت آنها نسبت به قبل از اجرای طرح خواهند بود.

تضمین دیگری که به اجرای درست این طرح کمک می کند وجود سامانه تیتک است که شرکت های دارویی وداروخانه ها تعداد و نوع داروهای خرید و فروش شده را باید به صورت کامل برای ۷۶۴ قلم دارو از ابتدا تا انتها رصد کرده و پیش بینی می شود تا آخر امسال به ۱۱۶۴ قلم برسد.

در حدود دو هفته پس از اجرای طرح دارویاری، داروخانه داران معتقدند این طرح تاکنون طبق برنامه پیش رفته و داروها با ارائه نسخه پزشک و برخورداری از پوشش بیمه ای، بدون دریافت مبلغ اضافی به دست بیمار رسیده است و مشکلی در اجرای آن وجود نداشته است. اما قاعدتاً مانند هر طرح دیگری لازم است برای اجرای این طرح یک بازه زمانی سه ماهه فرصت داد تا مزایا و کاستی های آن مشخص شود.


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان