رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: اجرایی شدن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری به ایستگاه آخر رسیده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد میرزابیگی، در بازدید از مراکز درمانی استان البرز، با بیان اینکه از ۳۰۰ شهید مدافع سلامت، ۱۶۰ نفر پرستار بودند، اظهار کرد: برای پرستارانی که در خط مقدم دفاع از سلامت مردم حضور دارند آرزوی سلامت دارم. استان البرز جایگاه خاص و ویژه ای در این دفاع داشت و می شود گفت یک ایران کوچک در استان البرز جای گرفته که با این وجود پرستاران توانستند به خوبی عمل کنند.

وی افزود: از سال ۷۹ قانون و کلیات سازمان نظام پرستاری به تصویب مجلس رسید و در سال ۸۱ انتخابات سازمان برگزار شد و الان که دوره پنجم سازمان نظام پرستاری است در ۱۴۵ شهر کشور هیئت مدیره های ۹ نفره دارد؛ همچنین شورای عالی ۳۰ نفره ای دارد و هر چهار سال یک بار، انتخابات سازمان برگزار می شود که این مسائل مربوط به بخش حرفه ای، صنفی، مقررات و انتظامات حرفه ای است.

میرزابیگی ادامه داد: بخش اجرایی پرستاری را نیز داریم که در رأس آن معاونت پرستاری و در ادامه مدیران پرستاری هستند که در ۲۴ ساعت شبانه روز ۱۶ ساعت را به طور مستقل و با ۱۴ هزار مدیر کار می کنند و ۸ ساعت نیز با دو لاین پشتیبانی و پزشکان تعامل دارند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با اشاره به بخش آموزشی پرستاری نیز تصریح کرد: در رأس آموزش پرستاری، بورد پرستاری وجود دارد و در ادامه حدود ۱۹۵ دانشکده پرستاری و ۶۰ هزار دانشجوی پرستاری وجود دارد که از مقطع کارشناسی تا دکترا در حال تحصیل هستند.

وی تأکید کرد: ما با چهار اولویت مردم، نظام سلامت، فعل مراقبت های پرستاری و پرستاران، در جامعه فعال هستیم. تمام اقدامات نیز در خدمت نظام سلامت و با اولویت مردم است.

میرزابیگی گفت: من بارها در زمان تصویب معاونت پرستاری در نهاد ریاست جمهوری این نکته را متذکر می شدم که فعل درمان در معاونت درمان وزارتخانه وجود دارد؛ فعل بهداشت در معاونت بهداشت، فعل آموزش در معاونت آموزشی و بحث دارو و تجهیزات پزشکی در معاونت دارو وجود دارد؛ اما متولی مراقبت های سلامت برای مردم در سطح جامعه، بیمارستان ها و در تمام سطوح اول و دوم و سوم، چه کسی است؟ پرستاری عامل به علم پرستاری و صاحب مراقبت های پرستاری از مرحله ارتقای سلامت و پیشگیری از بیماری ها تا درمان و بازتوانی است.

وی ادامه داد: معاونت پرستاری نیز در وزارت بهداشت متولی اجراییات و مدیریت ۱۴ هزار مدیر پرستاری است. ما به سوی حرفه ای شدن در حال حرکت هستیم و یک نظام حرفه ای داریم. یک کارشناس علوم سیاسی یا ادبیات چهار سال در دانشگاه درس می خواند اما یک کارشناس پرستاری با چهار سال درس خواندن نمی تواند عملیات پرستاری انجام دهد بلکه دانش و مهارت و دانایی و توانایی باید با یکدیگر همراه شوند تا پرستار بتواند به بیمار خدمت دهد.

میرزابیگی افزود: دانایی در دانشگاه ها و توانایی در کارآموزی ها شکل می گیرد و سازمان نظام پرستاری بر اساس استانداردهای خدمتی، نظارت های قانونی را انجام می دهد و رگولاتور است. از میان ۵۰ تا ۶۰ وظیفه ای که برعهده سازمان نظام پرستاری است و در قانون ذکر شده نیز یکی، پیگیری مطالبات پرستاران است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه ۲۲۰ هزار نفر عضو شماره دار سازمان هستند، بیان داشت: تلاش می کنیم اقداماتی مثل تعرفه گذاری، قانون ارتقای بهره وری، ماده ۷۵ قانون برنامه ششم توسعه (پرستاری جامعه نگر) و…، را ریل گذاری و بسترسازی کنیم. الان مهمترین بحثی که داریم تعرفه گذاری خدمات پرستاری است که پیش از تصویب در دولت، چند مرحله شامل منبع یابی، تعریف کا، تعریف ارزش نسبی و بازتوزیع را داشت که آئین نامه های مرتبط در دولت تصویب شد و الان نیز دستورالعمل سازماندهی HIS ها ابلاغ شده و دستورالعمل بازتوزیع نیز تا هفته آینده ابلاغ می شود.

به گفته میرزابیگی، قانون تعرفه گذاری به صورت میانگین ۱۰ درصد به درآمد بیمارستان ها اضافه خواهد کرد و پرستاران نیز افزایش بهره مندی خواهند داشت.

وی با اعلام اینکه در رابطه با پرستاران ۸۹ روزه، طرحی ها و تمدید طرحی ها و پرستارانی که تعدیل شدند خبرهای خوبی داریم، تصریح کرد: در مجلس روی این مباحث کار شده و این پرستاران مشمول قانون شده و به کار برمی گردند که این علاوه بر ۵۲ هزار استخدامی است که در سال های پیش مجوز آن گرفته شد.

میرزابیگی در ادامه با بیان اینکه از نظر مطالبات کشوری خاطرتان آسوده باشد، تأکید کرد: اگر ما در سازمان نظام پرستاری مطلبی را بیان می کنیم و وعده می دهیم تا حصول نتیجه آن را پیگیری می کنیم و هر آنچه از وزارت بهداشت عبور می کند و به دستگاه های دیگر می رود سقف زمانی اش بیش از یک ماه نیست و به سرعت نتیجه مطالبات حاصل می شود.

وی درباره پیگیری فوق العاده خاص نیز افزود: آنچه وزارتخانه به سازمان برنامه منتقل کرده، تبدیل به سنگ بزرگی شده که نشانه نزدن است. یک لیست چند هزار نفری ارائه کرده اند که به هر نفر باید ۹ میلیون تومان حقوق اضافه شود که قطعاً شدنی نیست؛ اما ما همچنان پیگیریم و سعی می کنیم که با روش های دیگر بتوان این مطالبه را محقق کرد.

میرزابیگی با بیان اینکه برای استخدام پرستاران اخبار خوبی در راه است، گفت: برای تبدیل وضعیت و استخدام شرکتی ها، فعالان در ایام کرونا، پرستاران ۸۹ روزه و … در حال پیگیری هستیم و تا سال دیگر مشکلات پرستاران در زمینه استخدامی حل خواهد شد و بحث بیکاری را در پرستاری نخواهیم داشت.

وی افزود: تعرفه خدمات پرستاری به ایستگاه آخر رسیده است و چهار آئین نامه باید تدوین می شد که شامل دستورالعمل HIS، رسیدگی به اسناد، اجرای تعرفه ها و آئین نامه بازتوزیع بود. مبدأ پرداخت تعرفه از اول دی ماه سال ۱۴۰۰ خواهد بود.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان