بحران آب بزرگترین تهدید کشور است

۱۴۰۱/۰۵/۱۰ ۱۳:۱۳ چاپ کد خبر: 176059
سرپرست دفتر بررسی و مقابله با آلودگی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر لزوم همراهی دستگاه ها برای مدیریت بحران آب، گفت: بزرگترین تهدید امروز کشور بحران منابع آب است.

به گزارش خبرگزاری مهر، امید صدیقی سوادکوهی سرپرست دفتر بررسی و مقابله با آلودگی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه چالشی که هم اکنون در حوزه مدیریت منابع آب با آن روبه رو هستیم، دو موضوع است، اظهار کرد: در طی چند دهه گذشته، در حوزه دیپلماسی و مذاکرات با کشورهای همسایه غفلت بزرگی داشتیم و عمدتاً فقط مشغول یکسری مذاکرات فرسایشی بودیم. علاوه بر این، مشکل دیگر، گسستگی و ضعف در یکپارچگی مدیریت است. متأسفانه همه دستگاه ها جزیره ای کار می کنند و هر کس می خواهد کار خود را پیش ببرد.

وی تصریح کرد: نکته دیگر ضعف در داخل است؛ علاوه بر اینکه در حوزه بین الملل و دیپلماسی کشورهای همسایه ضعف داشتیم، در داخل نیز با ضعف مدیریت بر منابع آب، مشکلات را تشدید کرده ایم. اگر به چند دهه اخیر نگاه کنیم، می بینیم که در حوزه های دیپلماسی کاملاً غفلت کردیم و تقریباً تماشاگر بوده ایم. در داخل نیز در حوضه آبریز هامون شاهد برداشت های بی رویه و راندمان پایین هستیم.

صدیقی سوادکوهی در ادامه گفت: ما کشاورزی را به صورت کاملاً ناپایدار توسعه دادیم و با مصرف شدید آب، عدم رعایت الگوی کشت و غیره مشکلات را تشدید کرده ایم. من فکر می کنم که در وضعیت فعلی همه دستگاه های کشور باید برای مدیریت آب بسیج شوند تا از این بحران خارج شویم. به نظرم بزرگترین تهدیدی که اکنون در کشور وجود دارد، بحران منابع آب است.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان