و سرانجام، در بند دوازدهم «فرود» می آید، اما چون عقابی تیزپرواز، پس از پروازی بلند و آسمانی، خسته و مغموم، بر خاک می نشیند و یا چون ابری بلند که یازده منزل، خون گریسته.

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ و اندیشه: سال ۱۳۹۱ کتاب کم حجمی همراه با یک لوح فشرده منتشر شد که «کتیبه؛ دوازده بند محتشم» نام داشت و نسخه مکتوب و صوتی این اثر معروف ادبیات و سوک نامه های فارسی را شامل می شد.

این کتاب با ۲ هزار نسخه و ۳۲ صفحه مصور رنگی عرضه شد و علاوه بر صدای علی معلم دامغانی که دوازده بند محتشم را خوانده بود، سید علی موسوی گرمارودی نیز تفسیر و توضیحی درباره این قطعه ادبی و مذهبی نوشت که همراه آن درج شد. دوازده بند محتشم کاشانی همان طور که می دانیم، از گذر سال های سلسله صفویه تا اکنون، یکی از عناصر عزاداری و سوک عاشورایی است و به جز نخبگان و اهالی ادبیات، مردم کوچه و بازار و جامعه عمومی ایران هم با ابیات آن، مانوس هستند.

«کتیبه» اثری از مهدی امین فروغی است که نسخه صوتی آن، ۱۲ فایل صوتی را شامل می شود که انتخاب موسیقی هایشان توسط علی صالحی انجام شده و در استودیوی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی ضبط شده اند. موسیقی های استفاده شده در این اثر صوتی، آثاری از حسین حمیدی، احمد پژمان، پیمان یزدانی، کیهان کلهر، ژیوان گاسپاریان و حسین حمیدی هستند.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.
فایل آن را از اینجا دانلود کنید: audio/mp3

در ادامه مروری بر این اثر و نوشته موسوی گرمارودی بر آن داریم:

***

دوازده بند محتشم کاشانی همان طور که می دانیم با بیت معروف «باز این چه شورش است که در خلق عالم است / باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است» شروع می شود و متن کامل آن در کتاب پیش رو درج شده است. در گزارش برای نمونه، بند چهارم این قطعه ادبی را مرور می کنیم:

بر خوان غم چو عالمیان را صلا زدند

اول صلا به سلسله انبیا زدند

نوبت با ولی چو رسید آسمان طپید

زان ضربتی که بر سر شیر خدا زدند

آن در که جبرئیل امین بود خادمش‏

اهل ستم به پهلوی خیرالنسا زدند

بس آتشی ز اخگر الماس ریزه‏ ها

افروختند و در حسن مجتبی زدند

وانگه سرادقی که ملک محرمش نبود

کندند از مدینه و در کربلا زدند

وز تیشه ستیزه در آن دشت کوفیان

بس نخل ها ز گلش آل عبا زدند

پس ضربتی کزان جگر مصطفی درید

بر حلق تشنه خلف مرتضی زدند

اهل حرم دریده گریبان گشوده مو

فریاد بر در حرم کبریا زدند

روح الامین نهاده به زانو سر حجاب‏

تاریک شد ز دیدن آن چشم آفتاب‏

***

دوازدهمین بند یا به قول موسوی گرمارودی فرازی که شاعر در آن فرود می آید، هم به این ترتیب است:

ای چرخ غافلی که چه بیداد کرده ‏ای‏

وز کین چه‏ ها درین ستم آباد کرده ‏ای‏

پر طعنت این بس است که با عترت رسول‏

بیداد کرده خصم و تو امداد کرده ‏ای‏

ای زاده زیاد نکرده است هیچ گه

نمرود این عمل که تو شداد کرده ‏ای‏

کام یزید داده‏ای از کشتن حسین

بنگر که را به قتل که دلشاد کرده‏ ای

بهر خسی که بار درخت شقا و تست

در باغ دین چه با گل و شمشاد کرده ‏ای‏

با دشمنان دین نتوان کرد آنچه تو

با مصطفی و حیدر و اولاد کرده ‏ای‏

حلقی که سوره لعل لب خود نبی بر آن

آزرده‏اش به خنجر بیداد کرده‏ای‏

ترسم تو را دمی که به محشر برآورند

از آتش تو رود به محشر درآورند

***

موسوی گرمارودی در بخشی از نوشته خود در کتاب «کتیبه» در تفسیر دوازده بند محتشم می نویسد:

«نوبت به اولیا چو رسید؛ آسمان تپید»

از اینجا شاعر با سیری سَنَوی مصائب اولیاء پیش از حسین (ع) را هر یک، در سطری از شعر، فشرده و زیبا، تصویر می کند و بعد، دوباره به حسین (ع) باز می گردد و چون سوگ نامه به نام اوست بر آن است که سوگ او را بگسترد و این غم نامه را جزء به جزء باز گوید و لذا از بند پنجم تا آخر بند دهم، امّهات واقعه عظیم کربلا را، به ترتیب دقیق زمانی، بند به بند، تصویر می کند که به رعایت اختصار از شرح آن در می گذرم.

در بند یازدهم، «فرود» را به زیباترین زبان تمهید می کند و با خطاب های پیوسته «خاموش محتشم!» که در تمام ابیات این بند تکرار می شود، نتایج و آثار یادآوری این سوگ را در عالم و آدم باز می نماید و می توان گفت، به نوعی، معنا به مطالب بندِ اول و دوم بازمی گردد که یک نوع «ردّ العَجُزِ الی الصدر» معنوی است.

و سرانجام، در بند دوازدهم «فرود» می آید، اما چون عقابی تیزپرواز، پس از پروازی بلند و آسمانی، خسته و مغموم، بر خاک می نشیند و یا چون ابری بلند که یازده منزل، خون گریسته و اینک گریه بند آمده، اما هنوز زلال اشک و هق هق مویه در پهنای صورت و چنبر گلوی شاعر باقی است و دلش از درد و سوز نگشوده است چرا که این سوگی نیست که انتهایی داشته باشد و تا جهان باقی است، حسین و سوگ او باقی است و لذا شاعر، دردمندانه، می سراید:

ای چرخ غافلی که چه بیداد کرده ای...

و سپس، به همین روی، نام زشت ستمبارگان را، در طوفانی از نفرت و کینه، با ذکر ننگی که بدان آلوده اند، بیان می کند...

موسوی گرمارودی با این که به گفته خود نخواسته درباره نوحه ها، مراثی و سوکواری های سنتی ایرانی بنویسد، اما اشارات کوتاهی به این موضوع دارد که فرازی از این اشارات، به این ترتیب است:

در کسانی که در مرثیه گویی، به معنای اخص آن یعنی در مراثی «سینه زنی»، دستی دارند باید جدا در رساله ای نام برد که خود حوزه گسترده ای است و شاعران این زمینه، برخی کارنامه های درخشانی دارند و هرچند برخی از آنان شهرت عام نیافته اند چون بیدل باغدشتی الموتی و سید میرزا آقا بسمل سخت سری و میرزا موسی مکلای طالقانی؛ اما آثاری استوار و شیوا بر جای نهاده اند.

من در این جا از این سه تن، به جز بیدل - که دیوان او حدود صدوبیست سال پیش به چاپ سنگی رسیده و، به هرحال، در کتابخانه ها موجود است - از بسمل و مکلا - که آثار آنان را تنها از بیاض های موجود در میان مردم رامسر و طالقان می توان سراغ گرفت - چند بیت را از جُنگی خطی تیمّنا ذکر می کنم زیرا در هیچ کتاب و تذکره ای نیامده است:

میرزا موسی مکلای طالقانی در مرثیه ای برای سینه زنی سنگین و یک ضرب با موضوع گفت وگوی حضرت اباعبدالله (ع) با جبرئیل می گوید:

از چه منصور مَلک، با آه شبگیر آمدی؟

گر به یاری آمدی، خوب آمدی، دیر آمدی

از چه با فوج ملک، زاوج فلک کردی نزول

موج دریای شهادت را عنان گیر آمدی

کی فرشته با فرشته آفرین بازی کند؟

در مصاف روبهان، بر یاری شیر آمدی

***

موسوی گرمارودی در بخشی از نوشته خود، به سوک نامه های حماسی و غیرحماسی ادبیات فارسی پرداخته و فردوسی را به عنوان یکی از شاعرانی معرفی کرده که در هنگام نالیدن از پیری و کهولت سن هم با رجز و حماسه گلایه می کند. اما در مقابل او، شاعرانی را هم نام می برد که سوک نامه ها یا شعرهای گلایه آمیزشان خالی از حماسه بوده است.

او در این فراز از مطلب که پایان بخش کتاب هم هست، نوشته است:

باری، بزرگ ترین لطمه ای که بر شعر مراثی و سوگ سروده های آل الله در طی قرون وارد آمده است از سوی عده ای بوده که بی آنکه خود از روحیه حماسی برخوردار باشند، درباره آل الله شعر سروده اند. محتشم، اگر روحیه ای حماسی ندارد - که ندارد - در سرودن سوگ نامه آل الله، با زبان و بیانی چنان فخیم به سوک نشسته است که قصور او را از تصویر وجوه حماسی قیام کربلا جبران می کند.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان