روایت کربلا در آیینه تعزیه

۱۴۰۱/۰۵/۱۸ ۰۰:۲۲ چاپ کد خبر: 176323
تعزیه خوانی درطول سال های گذشته تا به امروز فراز و فرودهای بسیاری را پشت سر گذاشته اما همچنان نگاه سوگواران واقعه کربلا را به خویش می خواند و برای ادامه حیات نیازمند نگاه ویژه متولیان است.

خبرگزاری مهر - گروه استان ها، مریم ساحلی: محرم ماهی کبود است، ماهی که زمین کبود است و زمان کبود. ماهی که سیاه و سرخ و سبز می کوچند به بیرق ها و آوای عزا می پیچد در دل کوه و دشت و دریا. سنگ می گرید و دیاری نیست که از ابرهای اندوه تهی باشد و انسان سرگشته و حیران به مرور روایتی می نشیند که صدها سال در شریان های تاریخ جاری است.

آدمی در خیالش راهی معرکه جنگ می شود. لشگری عظیم آکنده از ستم که رجز می خواند در برابر سرو قامتانی که سرشارند از آزادگی و عشق، صف کشیده اند. خیمه ها برپا هستند و هیاهو تا آسمان می رود. شمشیرها از نیام برآمده و سرنیزه ها می درخشند. تشنگی غمگنانه ترین آوازیست که هروله کنان صحرا را می پیماید و شن های بیابان را به گریستن وا می دارد.

محرم ماه باریدن است و اندیشیدن. ماه شنیدن آوای «هل من ناصرا ینصرنی» امامی که در برابر جور و ستم ایستاد و روایتی ناب بر قلب تاریخ نقش زد. روایتی که پس از گذشت صدها سال هنوز زنده است، نفس می کشد و مسیر آزادگی را به آدمی نشان می دهد. محرم ماه اندیشیدن است؛ اندیشه ای که گاه گره می خورد به سخنرانی واعظان و گاه به صفحات یک کتاب یا تماشای یک نمایش. سخن از نمایش و عاشورا که به میان می آید، در کوچه های ذهن تعزیه برپا می شود و زره و کلاهخود، بیرق و خیمه، اولیا و اشقیاء در برابر چشم جان می گیرند.

فراز و فرودهای تعزیه طی سالیان گذشته

تعزیه خوانی یا شبیه خوانی، نمایشی سنتی مذهبی است که بر اساس حوادث کربلا و شهادت حضرت امام حسین (ع) و یارانش اجرا می شود. قدمت تعزیه به عنوان یکی از آئین های سوگواری شهدای کربلا به دوره دیلمیان نسبت داده شده اما از یاد نباید برد که این آئین ریشه در تاریخ ایران باستان دارد.

«فرهاد رحمان زاده» از اهالی تئاتر گیلان درباره اهمیت تعزیه به خبرنگار مهر گفت: تعزیه به منظور زنده نگهداشتن یاد و خاطره فداکاری امام حسین (ع)، اهل بیت و یاران ایشان برای پابرجا بودن اسلام بوده و هست.

رحمان زاده اضافه کرد: باید توجه داشت که تعزیه با جان بخشیدن به واقعه کربلا در تداوم مفهوم و درک این حماسه بزرگ بسیار مؤثر بوده و تأثیر آن بر برخی حرکت های مردمی در دوران معاصر مانند انقلاب اسلامی ایران بر کسی پوشیده نیست.

وی با بیان اینکه برخی از پژوهشگران خاستگاه تعزیه را متعلق به سرزمین گیلان و برخاسته از دیار دیلمیان می دانند، گفت: حکومت آل بویه به عنوان اولین حکومت تشیع، نقش مؤثری در ترویج آداب و سنن مذهبی مانند تعزیه داشته است.

این بازیگر تئاتر و نمایش گیلان با اشاره به اینکه بر اساس آنچه در کتاب «تاریخ فرهنگ ایران» نوشته دکتر «رضا نوری» در روز عاشورای سال ۳۵۲ هجری قمری بازارهای شهر بغداد برای اولین بار تعطیل اعلام شد و مراسم تعزیه در آن روز با آداب خاص و حضور چشمگیر مردم به اجرا در آمد، ادامه داد: «معز الدوله دیلمی» از امیران حکومت آل بویه نقش مهمی در زنده نگهداشتن فرهنگ عاشورا بوسیله اجرای تعزیه داشته است.

وی اضافه کرد: همچنین «احمد ابن ابوالفضل» در کتاب «احسن القصص» به همین اتفاق یعنی اجرای تعزیه در سال ۹۶۳ میلادی، توسط «معز الدوله دیلمی» در بغداد اشاره کرده و آن را آغاز عمومی شدن عزاداری خاندان اهل بیت (ع) می داند.

این هنرمند در بخش دیگری از این گفتگو یادآور شد: تعزیه به لحاظ ترویج روح ظلم ستیزی و آزادگی در برهه هایی از تاریخ مورد قهر و بی مهری دولت ها نیز قرار گرفته است. در این راستا می توان از ممنوعیت اجرای تعزیه در دوران پهلوی اول یاد کرد. اما از یاد نباید برد که این نمایش مذهبی به دلیل توجهات و گرایش های مردمی و همچنین تلاش و فداکاری تعزیه خوانان به حیات خود به صورت مخفیانه ادامه داد.

اوضاع و احوال امروز تعزیه

رحمان زاده درباره اوضاع و احوال تعزیه در روزگار اکنون نیز گفت: متأسفانه امروز اجرای تعزیه در بین عموم مردم با استقبال خوبی مواجه نمی شود که برای آن دلایل بسیاری می توان برشمرد.

وی ادامه داد: ناکارآمدی اجرا کنندگان، به روز و مجهز نشدن تعزیه، اجرا برای کسب درآمد، عدم رعایت شأن و مرتبه تعزیه توسط عوامل اجرا، تغییر سلایق مردم و سنت گریزی از جمله دلایل این موضوع است.

رحمان زاده اضافه کرد: البته روی نیاوردن افراد علاقمند و نسل جدید به فعالیت در این عرصه و همچنین نبود تکنیک های لازم برای اجرای تعزیه بخصوص تکنیک های آوازی و نگاه تزئینی مسئولان به تعزیه و حمایت نکردن از آن به عنوان هنری انسان ساز هم از جمله عواملی است که سبب شده تا این هنر با استقبال خوبی از سوی مردم مواجه نشود.

اهمیت توجه به تعزیه و تعزیه خوانان

حفظ و دوام تعزیه نیازمند توجه ویژه متولیان امر است. «غلامرضا تیغ نورد» اهل و ساکن دهستان کته سر از توابع شهرستان خمام از تعزیه خوانان پیشکسوت گیلان است.

وی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه حدود ۶۰ سال است که تعزیه خوان هستم، اظهار کرد: تعزیه خوانان بسیاری هم تربیت کردم و در حال حاضر ۹ نفر از افراد خانواده من تعزیه خوان بوده و در سطح استان مشغول به فعالیت هستند.

تیغ نورد با بیان اینکه ۷۳ ساله هستم و قبل از انقلاب تعزیه خوانی را شروع کردم و بعد از انقلاب هم مدام در این عرصه فعال بودم، ادامه داد: امسال هم در مسکن مهر و شهرداری انزلی اجرای تعزیه داشتیم.

وی با اشاره به اینکه پدر من تعزیه خوان نبود اما علاقمند بود من در این مسیر گام بردارم، گفت: من را نزد «محمد صبوری» از اهالی طالقان فرستاد. ایشان برای من مرثیه نوشتند و از آن پس من مرثیه خوانی می کردم تا اینکه در مسجد روستایمان زیر نظر یک تعزیه خوان شروع به تعزیه خوانی کردم.

این هنرمند تعزیه ادامه داد: از آن پس ایام محرم در روستاها و مساجد و هیأت ها به صورت گوشواره یعنی قسمت هایی از تعزیه را می خواندیم. بدین ترتیب با همراهی تعزیه خوانان دیگر به صورت جدی وارد این کار شدم.

تیغ نورد با اشاره به حضور تلویزیون و فضای مجازی در زندگی مردم یادآور شد: استقبال از تعزیه در قدیم بسیار زیاد بود. آن وقت ها که ماشین کم بود در هر روستایی که تعزیه برپا می شد، مردم با موتور و دوچرخه خود را می رساندند. البته الان هم استقبال خوب است و تعزیه همچنان برای مردم جذاب است. جوانان می آیند هم تعزیه را نگاه می کنند و هم گاه گاهی نگاهی به موبایلشان می اندازند.

این تعزیه خوان در بخشی دیگری از صحبت های خود با تأکید بر اینکه متولیان ذی ربط نسبت به تعزیه و تعزیه خوانان باید توجه بیشتری داشته باشند، افزود: در این میان پیشکسوتان عرصه تعزیه نباید از یاد بروند و بخاطر داشته باشیم که حمایت معنوی و تنها یک تشکر برای ما بسیار ارزشمند است.

مکانی برای تربیت تعزیه خوان های جوان نداریم

«احمد علی دهقان» تعزیه خوان دیگری است که محرم امسال در کوچصفهان اجرای تعزیه دارد وی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه ۷۰ ساله هستم و از ۱۰ سالگی تعزیه خوانی را آغاز کرده ام، گفت: تعزیه از جایگاه خاصی در قلب مردم برخوردار است و تماشاگر هم دارد.

دهقان با اشاره به اینکه متولیان فرهنگ و هنر گیلان تا حدودی از ما حمایت می کند، یادآور شد: اما انتظار ما از مسئولان بیشتر است. متأسفانه ما صنف یا انجمنی برای تعزیه در گیلان نداریم.

وی با بیان اینکه از نباید فراموش کرد که هم اکنون کسی تعزیه خوانی را به فرزندش نمی آموزد، ادامه داد: متأسفانه تعزیه خوان ها هیچ جایگاه در میان مسئولان و متولیان ندارند.

دهقان تأکید کرد: بارها از مسئولان مربوطه درخواست کرده ام که مکانی ویژه برای تعزیه در نظر بگیرند. مکانی که بتوانیم در آنجا تمرین کنیم و به نونهالان آموزش دهیم. چرا که ما تا همیشه زنده نیستیم و تعزیه باید توسط دیگران زنده نگهداشته شود.

به گفته پیشکسوتان تعزیه حیات و دوام این هنر بی بدیل که روایتگر عاشورا و قیام امام حسین (ع) است به نگاه و حمایت ویژه متولیان وابسته است عدم این توجه می تواند این هنر با قدمت چند صد ساله را به فراموش بسپارد. داشتن یک مکان برای اجرا و یا تعلیم نسل جوان خواسته ای کوچکی است که اجابت آن از سوی متولیان می تواند گام مهمی در حفظ و صیانت از تعزیه باشد.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان