چهل و چهارمین دوره المپیاد جهانی شطرنج در حالی به پایان رسید که تیم های اعزامی ایران نه تنها در رده بندی نهایی این رقابت ها سقوط کردند بلکه از حریفان آسیایی خود هم عقب ماندند.

به گزارش خبرنگار مهر، المپیاد جهانی شطرنج از معتبرترین رویدادهای این رشته به حساب می آید که برگزاری از آن برای هر دو سال یک بار در تقویم فدراسیون جهانی (فیده) مصوب شده است.

سال ۲۰۲۰ برگزاری المپیاد جهانی به دلیل پاندمی کرونا لغو شد بر همین اساس دوره جدید این رقابت ها با چهار سال وقفه برگزار شد. این چهل و چهارمین دوره المپیاد جهانی شطرنج بود که در غیاب تیم های قدرتمند روسیه و چین و به میزبانی چنا هند برگزار شد.

این رقابت ها پس از ۱۱ دور رقابت میان تیم های شرکت کننده روز سه شنبه (۱۸ مرداد) با قهرمانی ازبکستان در بخش آزاد (مردان) به پایان رسید. در این بخش ارمنستان نایب قهرمان شد و هند که سه نماینده داشت با تیم دوم خود به عنوان سوم دست یافت. در بخش بانوان هم تیم اوکراین، گرجستان و هند به ترتیب در رده های اول تا سوم ایستادند.

پرونده چهل و چهارمین دوره المپیاد جهانی شطرنج در حالی بسته شد که تیم های اعزامی ایران در هر دو بخش بانوان و مردان نتوانستند عملکرد رضایت بخشی داشته باشند.

سید محمد امین طباطبایی، پرهام مقصودلو، پویا ایدنی، بردیا دانشور و سید خلیل موسوی ترکیب تیم ملی شطرنج ایران را در المپیاد جهانی تشکیل می دادند. این تیم با کاپیتانی امیررضا پور رمضانعلی با میانگین ریتینگ ۲۶۳۶ در این رقابت ها شرکت داشت. تیم ایران در دور پایانی مسابقات مقابل مجارستان متحمل شکست دور از انتظار ۲.۵ به ۱.۵ شد و به رده ۲۶ جدول سقوط کرد و با این جایگاه به کار خود در چنا پایان داد در حالیکه شماره جدول تیم ملی شطرنج مردان ایران ۱۳ بود.

جایگاه ۲۶ ایران در بخش مردان المپیاد جهانی شطرنج - هند

در بخش بانوان هم تیم ملی شطرنج ایران در دور پایانی پرتغال را ۳.۵ بر ۰.۵ شکست داد و در رده بندی نهایی صاحب جایگاه ۳۰ شد در حالیکه شماره جدول ایران در این رقابت ها ۳۰ بود. مبینا علی نسب، آناهیتا زاهدی فر، سحر معصومی، میترا اصغرزاده و آنوشا مهدیان ترکیب تیم ملی شطرنج بانوان را در این رقابت ها تشکیل می دادند و مسئولیت کاپیتانی تیم هم با امیرعرفان هاشمی بود.

سارا خادم الشریعه غایب بزرگ شطرنج بانوان ایران در المپیاد جهانی بود. در غیاب این ستاره شطرنج، تیم بانوان ایران در حد بضاعت نفراتش نتیجه گرفت اما بازهم نسبت به ادوار قبل سقوط داشت.

تیم ملی شطرنج مردان ایران در حالی در المپیاد چهل و چهارم جهانی صاحب جایگاه ۲۶ شد که در دو دوره پیشین این رقابت ها به ترتیب جایگاه های ۱۶ (المپیاد چهل و دوم) و ۱۷ (المپیاد چهل و سوم) را به دست آورده بود. در بخش بانوان هم در حالی جایگاه ۳۰ به نام ایران ثبت شد که رتبه ۱۱ (المپیاد چهل و دوم) و ۱۴ (المپیاد چهل و سوم) برای دو دوره پیشین مسابقات به نام ایران ثبت شده بود.

جایگاه ۳۰ ایران در بخش بانوان المپیاد جهانی شطرنج - هند

با سقوطی که شطرنجبازان ایران در رده بندی نهایی المپیاد جهانی متحمل شدند از بسیاری حریفان آسیایی شأن هم عقب ماندند. در بخش مردان این المپیاد تیم های آسیایی مانند ازبکستان، تیم اول و دوم هند و قزاقستان بالاتر از ایران قرار گرفتند. در بخش بانوان هم هر سه تیم شرکت کننده از کشور میزبان (هند) همراه با قزاقستان، مغولستان و اندونزی تیم های آسیایی بودند که بالاتر از ایران قرار گرفتند.

این در حالی است که شطرنج ایران پیشینه قهرمانی در آسیا را دارد. در جام ملت های ۲۰۱۸ آسیا که اتفاقاً به میزبانی ایران و در همدان برگزار شد، تیم ملی ایران در بخش مردان قهرمان شد و در بخش بانوان هم در رده سوم آسیا ایستاد اما نتایج المپیاد جهانی حکایت از آن دارد که شطرنج ایران نه تنها در سطح جهانی بلکه در سطح آسیا هم سقوط عجیبی را در پیش گرفته است.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان