غلامرضا ظریفیان ویژگی اصلی سیره پیامبر را ظلم ستیزی خواند و گفت: بنی امیه با جایگزینی کفرستیزی به جای ظلم ستیزی و با استفاده از ظالمان برای مبارزه با کفر، پای خود را در قدرت محکم کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا ظریفیان در هفتمین شب از آئین «عاشورا و امروز ما» که از سوی کانون توحید، انجمن اندیشه و قلم و بنیاد اندیشه و احسان توحید برگزار شد، بحث خود را اینگونه آغاز کرد: در ادبیات مدرن، اصلاح و اصلاحگری در برابر انقلاب و شورش قرار دارد، اما در ادبیات دینی و قرآنی، اصلاح در برابر فساد و افساد است. تعبیر انقلاب در قرآن، ارتجاع و بازگشت به عقب است. هویت عرب جاهلی بر شرک، قبیله، عصبیت و غنیمت استوار شده بود که پیامبر (ص) به ترتیب توحید، امت، ایمان و قسط را جایگزین این موارد کرد.

وی افزود: وقتی امام حسین (ع) در وصیت نامه خود خطاب به برادرش محمد حنفیه، عصاره زندگی و حرکت خود را بیان کرده، می گوید «خارج می شوم برای اصلاح امت جدم»، یعنی فسادی در امت رخ داده است که راهی جز خروج و مهاجرت حسین برای اصلاح آن باقی نمانده است.

ظریفیان با طرح این پرسش که «راه اصلاح چیست؟» ادامه داد: راه اصلاح، امر به معروف و نهی از منکر است که در قرآن، تقریباً معادل ایمان است. پروژه اصلاح امام حسین، پنج سال قبل از عاشورا، یعنی سال ۵۶ هجری آغاز شد، البته امام به دنبال اصلاح حکومت بنی امیه نبود، چون آن را قابل اصلاح نمی دانست و نیروی کافی برای براندازی آن هم نداشت، بخشی از مردم کوفه هوادار امام بودند و نقاط دیگر هم به دیگران گرایش داشتند؛ از این رو امام صرفاً به دنبال مشروعیت زدایی از حکومت بنی امیه است. امام خطاب به معاویه می نویسد من حکومت تو را فاسد و جنایتکار می دانم، البته نه به خاطر کم گذاشتن در نماز و روزه، بلکه به خاطر ظلم و فساد. معاویه به امام حسین می گوید: تو فتنه گری! و امام پاسخ می دهد: فتنه ای بالاتر از تو سراغ ندارم اما در پی جنگ نیستم.

این پژوهشگر تاریخ، با اشاره به خطبه امام حسین (ع) در منا گفت: امام در سال ۵۸ هجری و در اوج قدرت دستگاه اموی و معاویه، به حج می رود و نخبگان، علما و گروه های مرجع را فرامی خواند و با آنها سخن می گوید و خواستار بازگشت به سیره پیامبر می شود. امام ویژگی اصلی سیره پیامبر را ظلم ستیزی عنوان می کند، اما بنی امیه به دنبال این بود که کفرستیزی را جایگزین ظلم ستیزی کند و برای مبارزه با کفر، از ظالمان استفاده می کند و اینجا پای بنی امیه به قدرت باز و در آن محکم می شود.

وی اضافه کرد: فتوحات، نقطه ورود بنی امیه به قدرت است و از ۱۱ لشگر مسلمانان در فتوحات، ۶ لشگر در اختیار بنی امیه بود. بنی امیه به قدرت اصالت داد در حالی که در حکومت علی، اصالت با حقیقت و عدالت بود و قدرت، کمتر از کفش پاره و عطسه بز اهمیت داشت، اما در حکومت بنی امیه قدرت بالاتر از توحید است و برای قدرت، فقه و کلام و حدیث تولید کردند. انحراف اصلی در جامعه اسلامی این بود که برخلاف دوره پیامبر که حکومت ابزار دین بود، خود حکومت و قدرت به هدف تبدیل شده بود.

ظریفیان با اشاره به تلاش های معاویه برای تحکیم پای امویان در قدرت، گفت: معاویه به مدینه می آید و رسماً می گوید: من زبان خدا هستم و هرکسی از علی تبعیت کند، خونش مباح است.

این استاد دانشگاه، در ادامه با بیان اینکه «بنی امیه با سه اشرافیت، کنترل اوضاع را به دست گرفت و قدرت خود را تثبیت کرد»، این سه اشرافیت را اینگونه برشمرد:

۱. با اشرافیت نظامی، سیاسی، امنیتی، به ترور و حذف مخالفان اقدام می کرد.
۲. با اشرافیت اقتصادی مبتنی بر ثروت و رانت، صحابه و نخبگان را آلوده می کرد و می خرید.
۳. با اشرافیت علمی و دینی، گروهی از علما را جذب کردند تا حکومت بنی امیه را توجیه و تطهیر کنند.

وی ادامه داد: معاویه در پاسخ به اعتراض عایشه گفت که خدا من را عزیز و دیگران را ذلیل کرده و خدا می خواهد یزید را خلیفه کند. امام حسین سال ۵۸ در منا، این اشرافیت علمی و دینی، یعنی علما را مخاطب قرار داده و می گوید» شما به دلیل ترس و طمع، در خدمت ظلم بودید. امام حسین درباره نماز و روزه و حجاب سخن نمی گوید، درباره ظلم و نقش علما در تقویت این ظلم، سخن می گوید. امام خطاب به علما می گوید: قدرتی که خدا با امر به معروف و نهی از منکر به مردم داده بود تا بر حکومت و قدرت نظارت کنند و جلوی فساد و ظلم و انحراف حکومت را بگیرند، شما از مردم گرفتید و امر به معروف و نهی از منکر را به ابزاری در دست حکومت، برای سرکوب مردم تبدیل کردید.

این استاد دانشگاه، اقدام یزید برای گرفتن بیعت اجباری از امام حسین را یک فرصت طلایی دانست که برای اصلاح جامعه در اختیار امام قرار داده شد و در توضیح آن گفت: امام می دانست حکومت بنی امیه نه قابل اصلاح و نه قابل براندازی است، مدینه در رخوت بود و امام با هجرت و خروجش این تلنگر را به جامعه زد. اگر امروز اسلامی غیر از اسلام اموی در جهان وجود دارد، به برکت خون امام حسین است که روایت دیگری از اسلام را ارائه داد.

آخرین جلسه از سلسله نشست های عاشورا و امروز با سخنرانی حجت الاسلام محمدرضا زائری برگزار و به صورت زنده از اینستاگرام @kanontohid و @andisheqalam.live پخش می شود.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان