دیپلماسی زیارت یکی از مهم ترین بخش های دیپلماسی فرهنگی است که تقویت آن، باعث گسترش فرهنگ شیعی در جهان و معرفی اسلام رحمانی و مشی صلح جویانه جمهوری اسلامی ایران است.

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ و اندیشه: علی معروفی آرانی، فعال فرهنگی و پژوهشگر و منتقد عرصه فرهنگ در تازه ترین یادداشت خود به موضوع پراهمیت دیپلماسی زیارت به عنوان یکی از زیرشاخه های مهم در زمینه دیپلماسی فرهنگی پرداخته است؛ امری که به نظر می رسد تاکنون چندان مورد توجه نهادهای اصلی دیپلماسی فرهنگی ایران نبوده است.

یادداشت مورد اشاره برای انتشار در اختیار مهر قرار گرفته است.

در ادامه مشروح متن این یادداشت را می خوانیم:

تأثیر پدیده زیارت بر محیط سیاسی بین المللی، راهبر ما به سوی پدیده «دیپلماسی زیارت» است. «دیپلماسی زیارت» برای جمهوری اسلامی ایران می تواند به عنوان ابزاری بسیار قوی برای اثرگذاری بر افکار عمومی جهان اسلام و به تبع دولت های منطقه به کار رود. با توجه به اهمیت یافتن دیپلماسی عمومی و تأثیرگذاری بر افکار عمومی ملت ها، دیپلماسی زیارت می تواند به عنوان عامل مهمی در پیشبرد اهداف سیاست خارجی دولت عمل کند. در دیپلماسی زیارت با بهره مندی از پتانسیل جهان اسلام از کانون های زیارتی همچون اعتاب مقدس، برای ایجاد قدرت واحد بین این کشورهای هم گرا در گستره جهانی می توان به اهداف استراتژیک دست پیدا کرد.

وقتی دیپلماسی با امر عبادی زیارت پیوند می خورد

در دیپلماسی زیارت، مقوله دیپلماسی که از امور متعلق به سیاست خارجی است با مساله زیارت پیوند می خورد. البته باید به این نکته توجه داشت که بین دیپلماسی عمومی و دیپلماسی زیارت تفاوتی هایی وجود دارد از جمله اینکه در دیپلماسی زیارت بر خلاف دیپلماسی عمومی که عمدتاً با دولت ها انجام می گیرد، می تواند با نهادهای مردمی و تشکل ها و… ارتباط داشته باشد و الزامی در ارتباط با دولت ها ندارد.

دیپلماسی زیارت ظرفیت بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال می توان با همگرایی که در نتیجه دیپلماسی زیارت ایجاد می شود می توان به بهبود روابط در کشورهای اسلامی و جهان تشیع و حرکت به سمت امت واحده اسلامی، تعمیق تبادلات علمی و پژوهشی، اقتصادی و… فکر کرد.

از این رو اگر دیپلماسی را هنر مذاکره بدانیم و یا آن را وسیله ای برای نیل به اهداف توصیف کنیم، این تعریف در مورد دیپلماسی فعال پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) به صورت بارزی صادق خواهد بود؛ نکته ای که لازم به توجه است این است که امتیاز دیپلماسی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در این است که شیوه های حضرت بر قوانین اجتماعی و جهان بینی واقع بینانه و اصول و ارزش های انسانی متکی بود و اساس آن را، اصول و ضوابطی تشکیل می داد که از وحی و موازین شناخته شده عقلی، نشأت می گرفت.

جذب حداکثری با توسعه دیپلماسی زیارت

وقتی از تقویت دیپلماسی زیارت سخن گفته می شود طبیعتاً به این معناست که زیارت کنندگان اماکن مقدسه کسانی از نظر فرهنگی شبیه به ما هستند. به عنوان مسلمان زائر آداب اسلامی و فرهنگی مورد توجه ما در ایران اسلامی مثل مقوله حفظ حجاب اسلامی را رعایت می کند، بنابراین با توجه به این موارد بهتر است وزارت خارجه با همکاری نهادهای مرتبط راه را برای ورود مسلمانان و علاقه مندان به فرهنگ و آداب اسلامی برای زیارت اماکن مقدسه به ایران باز کند.

اگر این موضوع انجام شود در کنار زیارت می توان بازدید از اماکن تاریخی ایران را نیز مقدور کرد. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که امروز مسئله حمایت و توسعه صنعت توریسم در جهان برای ارز آوری و کمک به اقتصاد کشور بسیار حائز اهمیت است لذا تسهیل صدور ویزا برای زیارت اماکن مقدسه و حرم مطهر امام رضا علیه السلام و حضرت معصومه علیها سلام یکی از راه های تقویت دیپلماسی زیارت به شمار می رود.

برای توسعه دیپلماسی زیارت باید از هر دو سو یعنی از سوی زائر ایرانی و خارجی به این موضوع بپردازیم، نه تنها وزارت خارجه، بلکه لازم است سایر سازمان ها مثل حج و زیارت در ارتباط با مسئولان سایر کشورهای اسلامی، امر ورود زائران را تسهیل کنند. همین طور که از حضور زائران خارجی در ایران باید استفاده کنیم حضور زائرین ایرانی در خارج از کشورها نیز باید فرصتی برای پیوند بیشتر ملت ها باشد. هر چه این پیوند بیشتر باشد به نفع کشور است بنابراین در همه حالت باید از این فرصت ها استفاده کنیم. لازم است بانک های اطلاعاتی برای تقویت این منظور طراحی شود تا با تبلیغات و تدوین محتوای تصویری مناسب بتوانیم انگیزه ای برای ترغیب مسلمانان برای ورود به ایران و زیارت اماکن مقدس ایجاد کنیم.

در حوزه جنگ نرم و مقابله با دشمن طبیعتاً وقتی با یک ملت از طریق یک شخص مقدس یا مکان مقدس ارتباط برقرار می کنید این مسئله می تواند باعث تحریک دولت های رقیب قرار گیرد. همچنین مباحث دشمن شناسی و مقابله با دشمنان، دفع شبهات سیاسی و اجتماعی و مواردی که موجب تقویت امت اسلامی و خوف استکبار و جبهه دشمن می شود در دیپلماسی زیارت قابل تعریف است و می توان از آن در رابطه با این موضوعات استفاده کرد.

توریسم تعریف شده ای را که در ترکیه یا کشورهای دیگر وجود دارد، در ایران نداریم زیرا کشوری با قوانین اسلامی هستیم و باید قوانین اسلام از سوی توریست ها رعایت شود البته ظرفیت های توریسم فرهنگی مانند تخت جمشید، آرامگاه های شاعران و ادبا و غیره که ذخایر فرهنگی کشور هستند و همچنین حرم های اهل بیت (ع) که می توانند بهترین زمینه برای جذب توریسم دینی باشند وجود دارد.

سرزمین ما ایران یکی از کشورهایی است که گردشگری مذهبی در آن از دیرباز وجود داشته و پس از انقلاب اسلامی توجه ویژه ای به این موضوع معطوف شده است. ایران از دیرباز کشور هدف بسیاری از گردشگران مذهبی مسلمان و شیعه تلقی می شده و هم پای سه کشور دیگر (عربستان، عراق و سوریه) مقصد گردشگری انبوه بوده است. مرقد امام رضا (ع) در مشهد و دو امامزاده مطهر دیگر در قم و شیراز، این سه شهر را به پرطرفدارترین مقاصد گردشگری داخلی تبدیل کرده است. وجود چندین هزار اماکن مذهبی یا منسوب به امامان و امامزادگان که بیش از ۴۰۰۰ زیارتگاه را شامل می شود، به گردشگری مذهبی ایرانی شکل و شمایلی خاص بخشیده است. با توجه به ظرفیت های گردشگری مذهبی در ایران به نظر می رسد دستگاه دیپلماسی در همکاری با سایر دستگاه های دست اندرکار گردشگری می تواند با برنامه ریزی در دو بخش دیپلماسی عمومی و گردشگری مذهبی، دیپلماسی زیارت خود را تقویت کرده و به نحو شایسته ای کشور را از مزایای معنوی و مادی حاصل از صنعت گردشگری بهره مند سازد.

حرم حضرت ثامن الحجج و مسئله دیپلماسی زیارت

از جمله بزرگترین ظرفیت های دیپلماسی زیارت برای ایران حرم امام رضا (ع) است. اکنون شاهدیم که هر سال میلیون ها عاشق ائمه هدی (ع) در اربعین حسینی با پیام مشخصی چون دلدادگی به ساحت مقدس اهل بیت (ع)، صلح و دوستی و محبت و آرامش برای همه انسان ها و همچنین عدم سکوت در برابر ظلم به راهپیمایی می پردازند.

می دانیم که دستگاه دیپلماسی کشورها با بکارگیری ابزارهای گوناگون سعی دارند در جهت رشد و تعالی منافع ملی گام بردارند. بشر از هر امکانی برای آشنایی و شناخت هم نوعان خویش استفاده می کند و ظرفیت های گوناگون برای ارتباط گیری و تعامل هر چه بیشتر را مورد توجه قرار می دهد. اماکن و ظرفیت ها و مناسبت های مذهبی یکی از مسیرهای قدرتمندی است که می تواند میان ملل و نحل، پل زده و زمینه را برای بسط و توسعه ارتباطات ملی و فراملی فراهم آورد. نقش این اماکن در گردشگری و شناخت طرفین و در نهایت بسط و تحکیم روابط ملی و مردمی و غیردولتی، نقش بسیار برجسته ای در گسترش صلح و امنیت و رشد اقتصاد میان کشورها ایفا می کند. به عبارت دیگر، اماکن مقدس و زیارتی و احترام به عقاید دینی عموم مردم از جمله ظرفیت های والای یک کشور برای پیشبرد اهداف ملی است.

از دیگر ظرفیت های گردشگری مذهبی می توان به حرم حضرت معصومه (س) در قم اشاره کرد که پس از نجف اشرف دومین مرکز علمیِ مذهب تشیع است. وجود حوزه های علمیه غنی و فراوان در این شهر باعث جلب و جذب هزاران گردشگر خارجی شده و بسیاری از آنان بر اثر جاذبه های معنوی و علمی، در این شهر رحل اقامت افکنده و این منطقه را به بین المللی ترین نقطه ایران تبدیل کرده اند. علاوه براین هزاران مزار منسوب به امامزاده ها و آرامگاه پیامبرانِ و سایر اماکن قدیمی نظیر کلیساها و کنیسه های قدیمی و مورد احترام ادیان مختلف نیز در خاک ایران وجود دارد که بر انگیزه سفر پیروان اسلام و دیگر ادیان به کشور می افزاید. با توجه به اینکه ۹۹ درصد جمعیت کشور مسلمان است و تقریباً ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون نفر مسلمان در جهان وجود دارد و همچنین تاکید دین اسلام بر سفر، می توان به ابعاد بازار بالقوه این نوع گردشگری پی برد.

ایران از منافع گسترده گردشگری دینی برخوردار است. این مزایا در ایران کارکردهایی مانند درآمدزایی، رشد اقتصادی در سطح منطقه ای و مهم تر از آن گسترش ارزش های اعتقادی و فرهنگ اسلامی ایرانی دارد. به همین دلیل گردشگری دینی در سطوح منطقه ای، ملی و بین المللی مورد توجه برنامه ریزان و سیاست گذران قرار گرفته است. با توجه به اینکه سلفی گری تکفیری، جریانی است که به رغم تضعیف برخی گروه های مروج آن همچون داعش، دارای بستر سیاسی و اقتصادی و فرهنگی در برخی کشورهای منطقه، از جمله محیط پیرامونی جمهوری اسلامی است، بازتولید خواهد شد و برای کشورهای اسلامی به ویژه جمهوری اسلامی تهدیدهای هویتی و امنیتی مهمی در پی خواهد داشت؛ ازاین رو بایسته است پژوهش های علمی دقیقی درباره آن انجام شود. با سقوط «صدام حسین» و فراهم شدن بستر لازم برای سفر زیارتی شیعیان جهان به اماکن زیارتی عراق و همچنین سفر زائران عراقی به ایران، موضوع دیپلماسی زیارت از اهمیت بیشتری برخوردار شده است و دوباره مطرح شده است. از دیدگاه سلفی ها به ویژه سلفی های تکفیری، مسائلی همچون شفاعت و توسل و زیارت از مهم ترین مصادیق شرک است؛ همان مسائلی که مبنای کنش های خشونت بار تکفیری ها علیه شیعیان و اماکن متبرکه زیارتی آنها می شود.

دیپلماسی زیارت راهی برای جلوگیری از گسترش جریان های تکفیری

دیپلماسی زیارت و مقابله با سلفی گری تکفیری در حالی که طی سال های اخیر، اندیشه سلفی تکفیری کنش های خشونت آمیزی علیه مسلمانان ناهمسو با جریان تکفیری و به ویژه شیعیان در پی داشته است و برخی اماکن متبرکه شهرهای سامرا و کاظمین مورد هدف قرار گرفته و هزاران زائر شیعه به شهادت رسیده اند، موج جدیدی ایجاد شده که میلیون ها شیعه را از سراسر کشورهای اسلامی به مکان های زیارتی همچون کربلا، نجف، مشهد و قم کشانده است. در سال های اخیر با توجه به اهمیت توسل و شفاعت، موضوع زیارت به مسئله مهمی برای شیعیان تبدیل شده است. در برابر این جریان خشن، از زیارت به عنوان یکی از کنش های شیعیان استقبال فراوانی شده است.

جریان سلفی تکفیری طی سال های اخیر در منطقه ژئوپلیتیک خاورمیانه و محیط امنیتی جمهوری اسلامی چالش آفرین شده است. بر این مبنا پرسش اصلی مقاله این گونه مطرح شده است که دیپلماسی زیارت چگونه می تواند با جریان سلفی تکفیری مقابله کند؟ نخستین پاسخی که به پرسش مذکور داده شده این است که: «جمهوری اسلامی به دلیل موقعیت حساس هویتی و جغرافیایی، می تواند با استفاده از دیپلماسی زیارت، نوعی همبستگی میان شیعیان جهان برای مقابله با جریان سلفی تکفیری ایجاد کند.» جریان تکفیری گری، به رغم تضعیف برخی مصادیق و گروه های مروج آن همچون داعش، بر اساس بستر سیاسی و اقتصادی و فرهنگی آن در برخی کشورهای منطقه از جمله محیط پیرامونی جمهوری اسلامی و نیز مداخله قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای، بازتولید خواهد شد و از نظر هویتی و امنیتی برای کشورهای اسلامی و به ویژه جمهوری اسلامی تهدیدهای مهمی را در پی خواهد داشت.

همچنین در این راستا عنوان می شود اماکن متبرکه شیعی دارای ویژگی های مشترکی هستند که از آن جمله می توان به رسالت هدایت گری، اداره مردمی، داشتن باورهای عمیق تاریخی، برخورداری از ارادت مردمی، فرامرزی بودن و برخورداری از تنوع اقلیمی و فرهنگی اشاره کرد. از این رو دیپلماسی زیارت که جهان شمول و مستحکم است تفاوت زیادی با دیپلماسی های رایج سیاسی دارد، بنابراین زیارت یکی از بهترین راه های مصون سازی جوامع اسلامی است؛ به عنوان مثال راهپیمایی اربعین و زیارت امام حسین (علیه السلام) یک حرکت نمادین و تبلیغاتی تأثیرگذار است. راهپیمایی اربعین باید کارکردی برای خود زائر نیز داشته باشد بنابراین نیت حرکت کننده به سوی حرم مطهر امام (علیه السلام) باید به قصد قربت باشد منظور این است که انگیزه انسان در انجام عبادت تنها اطاعت از فرمان خداوند و نزدیکی به پروردگار عالم باشد. به این ترتیب در زیارت اربعین این قصد قربت می تواند به لحاظ روحی و روانی برای زائر بسیار تربیت کننده و تأثیرگذار باشد.

علی رغم شواهد بسیار در رشد گرایش های غیردینی و سکولاریسم در جهان، شواهد زیادی دال بر رشد و توسعه مناسک دینی و گرایش به مذاهب و پیامد آن و گردشگری دینی به چشم می خورد. مهمترین بخش گردشگری دینی تردد از مکانی به مکانی دیگر و برقراری ارتباط میهمان و زائر با میزبان و محیط است. زیارت به خصوص در میان مسلمانان که دین آنها حوزه های وسیعی را پوشش می دهد، نوعی فعالیت فرهنگی و اجتماعی تلقی می شود. از این نظر و نیز آمیختگی دین و سیاست بویژه در جهان سیاست و در میان دستکم دو دیانت تأثیرگذار در خاورمیانه (اسلام و یهودیت) در حقیقت آمیختگی میان دین و سیاست را نمی توان جدا کرد و از این منظر گردشگری دینی، وجهه و شمایل سیاسی نیز پیدا می کند.

در عین حال مسیحیان را نیز نمی توان از این منظر چندان بی توجه به سیاست تلقی کرد و گردشگری آنان برای انجام مناسک دینی یا آشنایی با مراکز و اماکن مسیحی واقع شده در خاورمیانه بی تأثیر از سیاست نمی تواند باشد. به همین دلیل پرداختن به امر زیارت در دستگاه دیپلماسی کشورها اعم از کشورهای منطقه که میزبان محسوب می شوند یا دیگران که زائر و میهمان تلقی می شوند، از اهمیت بالایی برخوردار است. این پدیده نه چندان نوظهور، در قرن بیستم به شکل گیری مفهوم دیپلماسی دینی و گردشگری مرتبط با آن معنا و مفهوم متفاوت و عمیق تری بخشیده و بستر مناسبی برای مداخلات دولت ها و سیاستمداران برای دستیابی به اهداف خود فراهم آورده است.

توجه به موارد پیش گفته و اهتمام لازم برای محقق کردن آن به خوبی می تواند زمینه تعامل و ارتباط گیری گسترده را بین علاقه مندان به این سبک از گردشگری در میان همسایگان و سایر کشورهای علاقه مند به خوبی فراهم آورد. این نکته بسیار مهم است که گردشگران خارجی عموماً تصویری مطلوبی از جامعه هدف ندارند و سیاه نمایی موجود در تبلیغات ضد ایرانی شبکه های خارجی و ایران و شیعه هراسی، مانع از تحقق جدی این نوع دیپلماسی در میان مخاطبان عام شده است. از سوی دیگر برخی سیاست های کنترل تردد و معضلات ارائه ویزا به گردشگران خارجی، حجم تردد به کشور را کاهش داده است حال آن که می توان این تعداد گردشگر را به چندین برابر افزایش داد.

با توجه به مواردی که پیشتر به آنها پرداخته شد دیپلماسی زیارت برای تحقق اهداف و تأمین منافع ملی بسیار مورد توجه واقع شده است. پذیرش گردشگر یکی از ابزارهای سیاست خارجی کشورهای پیشرفته است. اساساً، دیپلماسی گردشگری فقط به دنبال بهره گیری از سیاست خارجی در راستای تقویت بنیه اقتصادی یا افزایش تولید ناخالص داخلی نیست بلکه چنان که پیشتر نیز اشاره شد، می تواند به تحقق اهداف سیاست خارجی به شکل مستقیم و غیر مستقیم هم کمک کند. بنابراین می توان چنین بیان کرد که میان دیپلماسی زیارت به عنوان یکی از شاخه های دیپلماسی گردشگری و سیاست خارجی رابطه متقابل، دو سویه و کاملاً تعاملی می توان و بایست برقرار کرد.

قاعدتاً یکی از محورهای همگرایی در میان ملت های مسلمان، دین واحد است. صنعت گردشگری به ویژه در بین کشورهای اسلامی به دلیل اشتراکات فرهنگی، در فرایند همگرایی و تحول و تکامل فرهنگی جوامع اسلامی نقش عمده ای دارد. کشورهای اسلامی می توانند با داشتن زمینه های همگرایی نظیر دین اسلام، کتاب آسمانی مشترک، پیامبر اسلام (ص) و به طورکلی عقاید مشترک، ضمن بهره گیری از منافع فرهنگی و اقتصادی گردشگری مذهبی، در حوزه سیاست خارجی نیز با اتخاذ دیپلماسی زیارت موفق از آن برای بهینه سازی روابط بین الملل استفاده کنند. مهم ترین عوامل همگرایی را در سیاست گذاری و برنامه ریزی مناسب گردشگری می توان جست وجو کرد. استمرار مراودات گردشگری بین جوامع و کشورها در درازمدت، تحول فرهنگی جوامع به ویژه کشورهای اسلامی را در پی دارد. بنابراین کشورهای اسلامی با توجه به غنای فرهنگی اسلامی می توانند با ابداع و توسعه زیرساخت های گردشگری و مدیریت مناسب اکوتوریستی و گردشگری فرهنگی شرایط همگرایی و تعامل و روابط بهینه را فراهم آورند.

اگر بخواهیم در مقابل تهاجم فرهنگی، جنگ نرم و شبیخون فرهنگی ایستادگی کنیم، زیارت بهترین مزیت برای مصون سازی جامعه اسلامی و حافظ جوانان ما در مقابل هجمه های فرهنگی است که میدان را خالی نکنند.

بی توجهی به جاذبه های گردشگری گورستان های تاریخی

گورستان پرلاشز پاریس از مهمترین جاذبه های گردشگری فرانسه است. همه ساله گردشگران بسیاری (تار چهار میلیون نفر برآورد کرده اند) از همه جهان حتی ایران برای دیدن این گورستان که آرامگاه بسیاری از بزرگان، متفکران، اندیشمندان، هنرمندان و نویسندگان ادیان و آئین های مختلف است، می روند. این مکان با مساحتی در حدود ۴۴ هکتار یکی از جاذبه های گردشگری مذهبی و توریستی در منطقه ۲۰ پاریس است. ناپلئون قبرستان پرلاشز را به دلیل اعتقاد به برابری انسان ها، برای تدفین هر فرد با هر نگرش و آئینی آزاد گذاشت. بنابراین افراد با هر دین و سنتی و از هرنژادی را در این مکان به خاک می سپردند. از خارجیانی که در گورستان پرلاشز نیز آرمیده اند می توان به اسکار وایلد و فردریک شوپن اشاره کرد. از میان افراد مشهور که در گورستان پرلاشز دفن شده اند نام دو نویسنده نامور ایرانی یعنی صادق هدایت و غلامحسین ساعدی نیز به چشم می خورد.

این مکان دارای قوانین قابل توجهی مانند ممنوعیت استفاده از الکل و دستگاه پخش صوت و همچنین آلات موسیقی در محوطه است. هدف از عنوان نمودن و معرفی این گورستان این است که مطلع باشیم که دولت فرانسه از گورستان پرلاشز به عنوان گردشگری مذهبی نام برده است.

گورستان تخت فولاد اصفهان به عنوان گردشگری مذهبی

گورستان و مجموعه تاریخی تخت فولاد در اصفهان به دلیل وسعت، کثرت مشاهیر مدفون در آن و وجود ابنیه ارزشمند تاریخی یکی از مهم ترین محوطه های تاریخی و فرهنگی ایران محسوب می شود. آثار بسیار ارزشمندی دراین گورستان وجود دارد که معرفی آن برای مسافران خارجی به عنوان گردشگری مذهبی مغفول مانده است.

در این قبرستان، بقاع متبرکی چون لسان الارض یا یوشع نبی و مقبره شخصیت هایی چون بهاالدین محمد اصفهانی (فاضل هندی)، حاج آقا رحیم ارباب، میرزا جهانگیرخان قشقایی، ملأ اسماعیل خواجویی، استاد جلال تاج اصفهانی، سید ابوالحسن شمس آبادی، بانو امین، عطاء الله اشرفی اصفهانی و دانشمندان، زاهدان و عارفان بسیاری وجود دارد که جملگی آنها از بزرگان تفکر، فرهنگ و هنر ایران زمین اند.

آثار هنری در تخت فولاد

تخت فولاد گنجینه ای است از آثار مختلف هنری، از جمله معماری، گچ بری، کاشی کاری، خوش نویسی، حجاری، شعر و مادّه تاریخ، نگارگری، طراحی و نقاشی از دوره های مختلف در اصفهان. در رشته معماری و کاشی کاری: بقعه آقا حسین خوانساری، آرامگاه محمدکاظم واله، آرامگاه میرزا رفیعای نائینی، مسجد و مدرسه رکن الملک و تکایای حاج محمدجعفر آباده ای، بابا رکن الدین، میرفندرسکی در خور ذکر است.

در خوشنویسی: سنگ مزار واله، شاعر و خطاط، به خط تعلیق خودش، سنگ نوشته قبر مادر شاهزاده به خط محمدباقر اصفهانی (سمسوری)، کتیبه خط میرعماد حسنی در تکیه میرفندرسکی، سنگنوشته مادّه تاریخ مسجد مصلاّ به خط میرزاعبدالرحیم افسر، کتیبه سردرِ تکیه حاج محمدجعفر آباده ای به خط میرزافتح اللّه خان جلالی، و کتیبه های بقاع و تکایای بابا رکن الدین، میرزا رفیعا، شهشهانی و مسجد رکن الملک را می توان نام برد.

در شعر نیز اشعار شعرایی نظیر واله، محمدطلعت اصفهانی، سلیمان خان شیرازی (رکن الملک)، طغرل، مانی، ملامحمدحسین ضیا اصفهانی از جمله آثار هنری موجود در تخت فولاد است. از جمله آثار نقاشی قدیمی در این گورستان؛ تصویری از شیخ بهایی و میرفندرسکی اثر سیدحسین، در حجره آرامگاه سران بختیاری و دو تصویر از رکن الملک بر کاشی مجاور آرامگاه وی در مسجد رکن الملک است.

همچنین از نمونه های کم نظیر هنر سنگ تراشی در تخت فولاد؛ سنگ قبر آقامحمد بیدآبادی از استاد محمدعلی و سنگ قبر شیخ محمدتقی نجفی اصفهانی، صاحب هدایت المسترشدین، از استاد محمدرضا، پسر استاد محمدعلی و سنگ قبر حسینقلی خان ایلخان بختیاری در تکیه میر و کتیبه حجاری شده سردرِ مسجد مصلاّی تخت فولاد است. مقصوره کوچک مسجد مصلاّ که متعلق به دوره آق قویونلو و شاید یکی دو قرن قبل از آن بوده، متأسفانه در نوسازی اخیر مسجد تخریب شده است.

در زمینه سایر هنرها نیز نگارگری، طراحی و نقش اندازی قبور بزرگان و دیگر قبور گورستان که برخی نشان دهنده شغلِ متوفی است و نیز خطوط نوشته شده بر صدها سنگ قبر، از آثار ارزشمند این گورستان در دوره های مختلف است. این مجموعه فرهنگی تاریخی عظیم را چقدر در جهان معرفی کرده ایم؟ این مجموعه با این امکانات گسترده اش چه کم از پرلاشز دارد؟

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان