رئیس و اعضای هیئت مدیره انجمن داروسازان تهران، در نشست خبری به تشریح مهم ترین مسائل و مشکلات صنعت داروسازی کشور و داروخانه ها پرداختند.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدحمید خوئی رئیس انجمن داروسازان تهران، بعد از ظهر یکشنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۱، در نشست خبری به مناسبت روز داروسازی، ضمن تبریک روز داروساز، به طرح دارویار اشاره کرد و افزود: طرح دارویار نکات مثبتی دارد و قیمت داروها به سمت واقعی شدن نزدیک تر شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: البته سیاست دولت در حمایت از واردات دارو با ارز ترجیحی، جای اشکال و گلایه است.

وی ادامه داد: اجرای طرح دارویار هزینه های بیمه ها را افزایش می دهد و طبیعتاً منابع بیمه ها باید ۸۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش منابع داشته باشند و نگرانی ما از ماه های آینده است که آیا توان حمایت مالی بیمه ها تداوم خواهد داشت و داروخانه ها دچار ورشکستگی نخواهند شد.

خوئی گفت: همیشه در شروع اجرای یک طرح، منابع تأمین می شود که راه افتادن طرح مهم نیست، بلکه تداوم اجرای طرح مهم است.

وی افزود: پولی که از داروخانه ها خارج می شود، تضمینی برای بازگشت آن وجود دارد یا خیر.

در ادامه، شهاب الدین جنیدی عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان تهران گفت: طرح دارویار، لازم و ضروری بود و باید اجرا می شد، اما مهم ترین نگرانی داروسازان، به سرانجام نرسیدن طرح است.

وی افزود: طرحی مثل نسخه الکترونیک و پزشک خانواده، از جمله طرح هایی هستند که در اجرا دچار مشکل شده اند.

جنیدی ادامه داد: اگر منابع طرح دارویار تأمین نشود، مشکلات زیادی در تأمین دارو ایجاد خواهد شد.

وی افزود: اگر مشورت ها با ذی نفعان اتفاق بیافتد و عیوب آن مرتفع شود، طرح دارویار می تواند موفق باشد.

جنیدی به آئین نامه داروخانه ها اشاره کرد و گفت: بحث مشاوره، واکسیناسیون و…، در دوره قبلی وزارت بهداشت در آئین نامه داروخانه ها دیده شده بود، که انتظار داشتیم اجرایی شوند.

وی افزود: افزایش داروخانه ها در کلانشهر با قوانین بالادستی در تناقض است و فاصله جغرافیایی در تأسیس داروخانه ها را در آئین نامه جدید نمی بینیم و از همین رو در ۵ سال آینده شاهد خالی شدن مناطق محروم و کمتر برخوردار کشور از وجود داروخانه ها خواهد بود.

به گزارش مهر، آرش محبوبی عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان تهران نیز تاکید کرد: با اجرای طرح دارویار، سرنوشت داروسازی کشور به بیمه ها گره خورده است.

وی افزود: صنایع دارویی کشور روزهای خوبی را پشت سر نمی گذارد و اگر همین طرح دارویار نیز دچار مشکل شود، وضعیت به مراتب وخیم تر خواهد شد.

محبوبی گفت: نهاده هایی در صنعت داروسازی وجود دارد، این است که قیمت این نهاده ها در دست وزارت بهداشت نیست و برای تعیین قیمت این نهاده ها نمی تواند دخالت کند.

وی افزود: دیرکرد در پرداخت بیمه ها به داروخانه ها، یک تهدید جدی است که اگر با اجرای طرح دارویار دوباره اتفاق بیافتد، داروخانه ها توان مالی برای تأمین دارو را نخواهند داشت.

محبوبی ادامه داد: نگرانی دیگر ما این است که گام های بعدی در اجرای طرح دارویار بدون مشورت داروسازان شکل بگیرد.

در ادامه رئیس انجمن داروسازان تهران، با اشاره به آئین نامه داروخانه ها گفت: متأسفانه نگاه مجریان قانون و برخی از قانونگذاران، داروخانه را محل فروش دارو می دانند. در حالی که داروخانه، مرکز ارائه خدمات دارویی است.

وی افزود: وقتی بی حساب و کتاب داروخانه تأسیس می کنیم، عملاً به دنبال القای مصرف دارو هستیم، چون داروخانه باید بفروشد.

خوئی گفت: متأسفانه نبود سیاست کلان ملی دارویی و نبود سیاست کلان در عرصه درمان، باعث بروز مشکلات عدیده ای در نظام سلامت شده است.

رئیس انجمن داروسازان تهران تاکید کرد: باید این هشدار را داد که برای داروهای جدید هیچ برنامه ای در کشور نداریم. صنعت داروسازی کشور باید حمایت شود تا بتوانیم داروهای جدید را تولید کنیم.

در ادامه محبوبی گفت: وقتی به واردات دارو ارز ترجیحی می دهیم، صنعت داروسازی کشور در آینده دچار مشکل خواهد شد. تغییر قیمت دارو نیز به میزان لازم نبوده و فقط شرایط موجود را حفظ می کند.

وی افزود: از جهت سواد داروسازی، جزو ۱۰ کشور اول دنیا هستیم، اما صنعت دارویی ما از وضعیت خوبی برخوردار نیست. زیرا، هیچ حمایتی از صنعت صورت نمی گیرد.

محبوبی ادامه داد: اگر به همین روند ادامه بدهیم، ظرف ۱۰ سال آینده اگر کل پول نفت را هم بدهیم، نخواهیم توانست داروهای مورد نیاز خودمان را تأمین کنیم.

وی افزود: مردم به داروی ایرانی اعتماد دارند، اما اگر از صنعت حمایت نشود، این اعتماد از دست خواهد رفت و ما شاهد داروهای قاچاق در کشور خواهیم بود.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان