صنعت داروسازی کشور از حلقه ها و بخش های مختلفی تشکیل شده که اگر یکی از این حلقه ها جدا شود، قطعا صنعت دارو دچار مشکل خواهد شد. داروخانه، یکی از اجزای مهم صنعت است.

به گزارش خبرنگار مهر، داروخانه ها حلقه ارتباطی میان بیمار و پزشک و صنعت داروسازی هستند. اگر داروخانه ها دچار مشکل شوند، آسیب آن متوجه بیمار و صنعت خواهد بود. از همین رو، نمی توان نسبت به وضعیت اداره داروخانه ها بی اعتنا بود.

شاید یکی از مشکلات امروز داروخانه داران، آئین نامه جدید تأسیس داروخانه است که با واکنش های متفاوتی همراه شده است. به طوری که شهاب الدین جنیدی عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان تهران؛ معتقد است که افزایش داروخانه ها در کلانشهر با قوانین بالادستی در تناقض است و فاصله جغرافیایی در تأسیس داروخانه ها را در آئین نامه جدید نمی بینیم و از همین رو در ۵ سال آینده شاهد خالی شدن مناطق محروم و کمتر برخوردار کشور از وجود داروخانه ها خواهیم بود.

اگر در سطح کلانشهرها به ویژه در مناطق مرکزی و شمالی این دسته از شهرها تردد کنیم، شاهد وفور داروخانه در نزدیکی یکدیگر هستیم. شاید این موضوع برای شهروندان خوشایند باشد. اما، واقعیت امر این است که این سیاست در تأسیس داروخانه، دچار نقصان هایی است که می تواند مشکل ساز شود.

سیدحمید خویی رئیس انجمن داروسازان تهران، با اشاره به آئین نامه جدید تأسیس داروخانه ، گفت: متأسفانه نگاه مجریان قانون و برخی از قانونگذاران، داروخانه را محل فروش دارو می دانند. در حالی که داروخانه، مرکز ارائه خدمات دارویی است.

وی افزود: وقتی بی حساب و کتاب داروخانه تأسیس می کنیم، عملاً به دنبال القای مصرف دارو هستیم، چون داروخانه باید بفروشد.

خوئی گفت: متأسفانه نبود سیاست کلان ملی دارویی و نبود سیاست کلان در عرصه درمان، باعث بروز مشکلات عدیده ای در نظام سلامت شده است.

آئین نامه جدید تأسیس داروخانه، به جای گنجاندن امتیازات علمی همانند آئین نامه دامپزشکی، با وارد کردن شاخص های اقتصادی همچون مساحت داروخانه، متراژ اتاق مشاوره، انباری، پارکینگ، سالن انتظار، دستگاه نوبت ده و سایر موارد، زمینه ورود سرمایه گذاران بزرگ در حوزه داروخانه را تدارک دیده و کسب و کار کوچک و مستقل داروخانه را در معرض ویرانی قرار می دهد.

به کار بردن واژه مناطق محروم به صورت کلی و عدم تعریف مشخص از محرومیت مناطق جغرافیایی گستره ایران زمین با استناد صرف به معیار جمعیت، باعث شده تا مناطق بیشماری که اتفاقاً در حوزه مناطق پربرخوردار هستند با نام مناطق محروم حائز شرایط لازم جهت تأسیس داروخانه شده و این موضوع می تواند زمینه خروج داروسازان از مناطق کم برخوردار را فراهم کند.

عدم التزام به بندهای (۵) و (۷) سیاست های کلی «سلامت» ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۳ با محتوای ساماندهی تقاضا و ممانعت از تقاضای القایی در این آئین نامه به حدی آشکار و محسوس است که می تواند موجبات خروج و مهاجرت داروسازان از شهرهای کوچک به سمت شهرهای پربرخوردار را فراهم کند. در حالی که بر اساس ماده (۷۴) قانون برنامه ششم توسعه، وزارت بهداشت موظف است چیدمان واحدهای ارائه دهنده خدمات سلامت را به گونه ای انجام دهد تا دسترسی مردم به خدمات سلامت در تمامی نقاط کشور به سهولت انجام پذیرد.

همچنین وفق ماده (۶) قانون تشکیلات و وظایف وزارت بهداشت مصوب ۱۳۶۷، تمامی برنامه ریزی ها و مصوبات باید با اولویت بخشی به رفع نیاز مناطق محروم باشد و به همین دلیل هرگونه تلاش در جهت خالی کردن مناطق محروم و کمتر برخوردار نقض آشکار قانون مربوطه است.

در این آئین نامه، فارغ التحصیل رشته داروسازی مقطع دکترا با دارا بودن ٢٠٠٠ امتیاز ماده (٥) جدول امتیازات مدرک تحصیلی و با دارا بودن حداقل امتیاز دریافت موافقت اصولی ماده (٤) جدول حداقل امتیازات، به جای آنکه در مناطق محروم اقدام به تأسیس داروخانه کند، اسب خود را زین کرده راهی مناطق خوش آب و هوای شمال ایران و محدوده پر از امکانات اطراف تهران نظیر لواسان شده و از تعریف غیرکارشناسی وزارت بهداشت از مناطق محروم به صرف دارا بودن جمعیتی زیر ٥٠ هزار نفر نهایت بهره برداری را خواهد کرد.

سید علی فاطمی نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، با طرح این موضوع که پیش از این داروسازان برای اینکه بتوانند در شهرهای بزرگ داروخانه تأسیس کنند، سال ها می رفتند و در شهرهای کوچک و روستاها خدمت ارائه کرده و امتیاز جمع می کردند، گفت: هرچقدر منطقه ای محروم تر بود، امتیاز بیشتری داشت و داروساز انگیزه بیشتری داشت تا به مناطق محروم و دور افتاده خدمت رسانی کند تا امتیاز جمع کند و بعد بتواند به شهرهای برخوردار آمده و داروخانه تأسیس کند.

وی افزود: با آئین نامه جدید این شرط را برداشتند و با یکسری معیارهای مادی جایگزین کردند. به طوری که اگر داروخانه ای بزرگ تر باشد، یکسری امکانات تاسیساتی مانند پارکینگ، بالابر و…، داشته باشد، امتیاز بیشتری می گیرد. این موضوع باعث می شود داروسازان بسیاری از شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ مهاجرت می کنند و عملاً شهرهای کوچک خالی از داروخانه می شود. از طرف دیگر تأسیس داروخانه هم در شهرهای بزرگ به صورت بی رویه زیاد می شود. با این اقدامات مشکل مردم حل نمی شود. مردم به جای اینکه به ۱۰ داروخانه مراجعه کنند و داروی مورد نیازشان را پیدا نکنند، تمایل دارند که در اولین داروخانه دارو را پیدا کنند.

فاطمی گفت: به جای اینکه داروی مورد نیاز داروخانه های فعلی را تأمین کنند، دارند تعداد داروخانه ها را بیشتر می کنند. بدون اینکه بتوانند بازار و میزان دارو را افزایش دهند یا از داروخانه های دولتی سهم بگیرند. ما شاهدیم که هر روز داروخانه های دولتی دارند شعبه می زند، این راه حل مشکلات ما نیست. باید به جای تقویت داروخانه های دولتی، داروخانه های خصوصی را تقویت کنند.

به نظر می رسد با آئین نامه جدید تأسیس داروخانه، شاهد رقابت برای تأسیس داروخانه در مناطق شمالی شهر باشیم و مردم مناطق محروم و کم برخوردار، باید کیلومترها سفر کنند تا به داروخانه برسند.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان