کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در برپایی جشنواره سراسری علمی، پژوهشی، فرهنگی، هنری و ادبی نماز با عنوان «فجر تا فجر» با ستاد اقامه نماز کشور و دیگر نهادها همکاری می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، جشنواره سراسری نماز «فجر تا فجر»، در دو مرحله استانی و کشوری و دو بخش کودکان و دانش آموزان (۳ تا ۱۸ سال) و بزرگسالان (۱۸ سال به بالا) شامل دانش آموزان، کودکان، دانشجویان، طلاب، فرهنگیان، هنرمندان، پژوهشگران، اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و حوزه های علمیه، فرهنگیان و مربیان از سوی ستاد اقامه نماز کشور برگزار می شود و تعدادی از وزارت خانه ها و سازمان های کشوری و نهادهای علمی، فرهنگی و هنری در برگزاری آن مشارکت دارند.

بر این اساس کودکان و دانش آموزان در بخش های فرهنگی و هنری شامل نماهنگ، پادکست، نقاشی، خوشنویسی، عکس و سرود و در بخش ادبی شامل خاطره و دلنوشته، داستان و قصه گویی می توانند در جشنواره شرکت کنند.

همچنین بزرگسالان می توانند در بخش علمی و پژوهشی شامل: تألیف، مقاله، رساله دکتری، پایان نامه های دانشگاهی و حوزوی، در بخش فرهنگی و هنری شامل: نماهنگ، پادکست، موشن گرافیک، پویانمایی، طرح های گرافیکی، عکس، خوشنویسی و استوری در شبکه های اجتماعی، در بخش ادبی شامل: شعر، داستان، قصه گویی، نمایشنامه نویسی و فیلم نامه نویسی و در بخش سرگرمی و آموزشی شامل: بازی و ابزارهای کمک آموزشی دستی و دیجیتالی (رایانه ای و تلفن همراه) آثار خود را به دبیر خانه جشنواره ارسال کنند.

محورها و موضوع های این جشنواره عبارتند از: مسجد و نماز و نقش آن در پیروزی انقلاب اسلامی، نماز و کارکرد مساجد در منشور فکری امامین انقلاب و بیانیه گام دوم، نماز؛ انقلاب اسلامی، فرهنگ بسیج، دفاع مقدس و محور مقاومت، نماز؛ اقتصاد اسلامی، بهره وری و رونق تولید، نماز و کارکرد مساجد در حکمرانی، تمدن نوین اسلامی و سلامت اداری، نماز؛ سلامت معنوی، بهداشت فرد و جامعه و محیط زیست، نماز؛ فرهنگ، هویت و حریت کودک و خانواده طراز ایران اسلامی، نماز؛ اصلاح فرهنگ جامعه و آثار آن در مبارزه با فساد و فقر، نماز؛ آسیب های اجتماعی، سلامت اداری و وحدت ملی، نماز؛ فلسفه، آثار و پاسخگویی به شبهات نماز، نماز جماعت؛ اسرار، آثار و برکات اقامه آن در مساجد، مدارس، محل کار و…، نماز و اقشار؛ جامعه فرهنگی هنری، علمی، اصناف، کارگری، نظامی، مدافعان سلامت و… نماز؛ هنرهای هفت گانه، رسانه، دنیای مجازی و تبلیغات، نماز؛ شیوه ها و ابزارهای جذب نسل نو و ایجاد حس مذهبی در کودکان.

ترویج، تعمیق و توسعه فرهنگ اقامه نماز، ظرفیت شناسی و ظرفیت سازی در تبیین کارکردهای نماز با بهره گیری از ظرفیت آحاد جامعه، حمایت و پشتیبانی مادی و معنوی از تولید فکر، ایده و محصول پیرامون نماز و معرفی الگوهای موفق و تجلیل و تقدیر از آثار برتر نماز از اهداف جشنواره علمی پژوهشی، فرهنگی، هنری و ادبی نماز با عنوان «فجر تا فجر» است که ستاد اقامه نماز آن را با همکاری و مشارکت بخشی از دستگاه های فرهنگی و با بهره گیری از توان ظرفیت های مردمی و از منظر صاحبان فکر و اندیشه و هنر، برگزار می کند.

بر اساس این گزارش علاقه مندان به شرکت در این جشنواره باید آثار خود را تا تاریخ ۲۰ آذر ۱۴۰۱ به دفتر ستادهای اقامه نماز هر استان کشور ارسال کنند. آثار ارسال شده در تاریخ ۲۰ آذر تا ۵ دی در استان ها و پس از آن، آثار منتخب طی روزهای ۲۰ دی تا ۵ بهمن در مرحله کشوری ارزیابی و داوری خواهد شد.

وزارت آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت کشور، وزارت علوم تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، وزارت نفت، سازمان صداوسیما، نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها، مرکز مدیریت حوزه های علمیه، مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان بسیج مستضعفین قرارگاه فرهنگی، اجتماعی قرب حضرت بقیه الله، حوزه هنری انقلاب اسلامی، سازمان اوقاف و امور خیریه، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه و سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک و کانون پرورش فکری کودکان نوجوانان، دستگاه ها و نهادهای همکار در این رویداد هستند.

قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور (رئیس شورا)، منتخب هیأت أمنای ستاد اقامه نماز (عضو شورا)، معاون فرهنگ، آموزش و پژوهش ستاد اقامه نماز (عضو شورا و دبیر جشنواره)، معاون برنامه ریزی نظارت و ارزیابی ستاد اقامه نماز (عضو شورا و دبیر ستاد ملی برگزاری جشنواره) و معاون اداری، مالی و پشتیبانی ستاد اقامه نماز (عضو شورا) اعضای اصلی شورای سیاستگذاری جشنواره سراسری «فجر تا فجر» هستند.

مدیرعامل کانون یا نماینده وی نیز از جمله اعضای شورای سیاست گذاری است و مدیران کل کانون استان ها نیز عضو کمیته کودک و دانش آموزی این جشنواره در استان خود هستند.

اعضا و مربیان مراکز کانون سراسر کشور قرار است با ارائه آثار خود در این رویداد شرکت کنند، همچنین کارشناسان کانون نیز در استان ها و ستاد مرکزی در ارزیابی و داوری آثار مخاطبان به ویژه کودکان و نوجوانان با دبیرخانه جشنواره همکاری خواهند کرد.

جشنواره سراسری علمی، پژوهشی، فرهنگی هنری و ادبی «فجر تا فجر» در طرحی ملی از بهمن ۱۴۰۰ تا بهمن ۱۴۰۱ ادامه می یابد و برگزیدگان استانی و مرحله کشوری طی آئین های جداگانه ای در دهه مبارک فجر و چهل وچهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی معرفی خواهند شد.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان