مدیرکل دفتر حفاظت و احیا تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست گفت: جامعه ای که خواهان دست یابی به توسعه پایدار است باید برای بهره مندی از ظرفیت و پتانسیل زنان برنامه داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آرزو اشرفی زاده مدیرکل دفتر حفاظت و احیا تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به استفاده از ظرفیت جوامع محلی در احیای تالاب ها افزود: سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان پیشگام توسعه پایدار در کشور از سال ها پیش همواره تلاش کرده تا از روش های مختلف به ویژه از طریق ایجاد ارتباط مؤثر با جوامع بومی و محلی، ظرفیت زنان برای کمک به حفظ محیط زیست و توسعه پایدار را بالفعل نماید.

مدیرکل دفتر حفاظت و احیا تالاب ها سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در همین راستا، معاونت محیط زیست دریایی و تالاب ها در قالب طرح حفاظت از تالاب های ایران اقدام به الگوسازی مشارکت مردم در احیای دریاچه ارومیه کرده است.

اشرفی زاده خاطرنشان کرد: بخش قابل توجهی از این اقدامات که از سال ۱۳۹۳ شروع شد، توجه به معیشت پایدار در مناطق روستایی و عشایری بود و اقدامات و «تنوع بخشی به معیشت های سازگار با منابع تالابی» در دو دسته «مشاغل مرتبط با کشاورزی» و «مشاغل غیر کشاورزی» تعریف شد.

این مقام مسئول هدف از اجرای این پروژه را، ایجاد و توسعه معیشت های سازگار با منابع تالابی، کاهش فشار بر منابع طبیعی، استقرار برنامه کشاورزی پایدار در حوزه تالاب ها، ظرفیت سازی شبکه های ذینفعان منطقه، مشارکت جوامع محلی و مدیریت پایدار کشاورزی اعلام کرد.

اشرفی زاده با بیان اینکه آب و کشاورزی از مؤلفه های مؤثر بر شرایط تالاب هاست، اظهار کرد: مقرر شد با استفاده از ظرفیت های محلی به ویژه ظرفیت زنان ۵۴ روستا در چهار استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، فارس و خوزستان، اجرای برنامه هایی برای حفظ تالاب ها در دستور کار قرار گیرد.

وی در خصوص نقش زنان در حفاظت از تالاب ها، گفت: گاهاً به دلیل عدم ایجاد ارتباط مؤثر میان بدنه دولتی و جوامع بومی و محلی، آن ها منافع خود را در تقابل و تضاد با برنامه های تعریف شده ملی می دانند اما پس از اجرای پروژه های پایلوت مشارکتی در ۵۴ روستا، شاهد آن بودیم که افراد بومی و محلی به ویژه زنان، بیشترین همکاری در حفظ محیط زیست و تالاب را داشتند و این بیانگر اهمیت تسهیل گری توجه به همه اقشار جامعه در حفظ محیط زیست و تالاب ها است.

مدیرکل دفتر حفاظت و احیا تالاب ها سازمان حفاظت محیط زیست افزود: امروز به واسطه بازار اقتصادی ایجاد شده برای صنایع دستی و سایر تولیدات بومی و محلی همچون گلیم، نان محلی، خیاطی، تولید عرقیات گیاهی و آموزش و توانمندسازی زنان در این حوزه، شاهد افزایش همکاری آن ها در حفظ اکوسیستم ارزشمند تالاب ها و مدیریت پایدار این اکوسیستم ها هستیم.

وی با یادآوری نقش و مسئولیت زنان در زندگی روستایی و عشایری، توانمندسازی و آموزش آنان در حفاظت از محیط زیست را بسیار مهم دانست و تصریح کرد: زنان و محیط زیست قلب تپنده کشورها هستند ولی متأسفانه سال هاست مورد غفلت و بی توجهی قرار گرفته اند و شاید اکنون با توجه به شرایط محیط زیست کشور، بهترین فرصت برای جبران غفلت های گذشته باشد.

این مقام مسئول تاکید کرد: به دلیل پیوند زنان و محیط زیست، سرمایه گذاری برای توانمندسازی زنان در این حوزه، سرمایه گذاری غیر مستقیم برای حفظ محیط زیست است.

اشرفی زاده مشارکت ۷۶ درصدی زنان در کارگاه های آموزش تخصصی و مشارکت ۶۶.۵ درصدی زنان در کارگاه های اطلاع رسانی محیط زیست در روستاهای پایلوت را بخشی از دستاوردهای حوزه زنان سازمان محیط زیست برشمرد.

وی با تاکید بر ضرورت هم افزایی میان جوامع بومی و محلی و محیط زیست بخشهای دولتی، تصریح کرد: آموزش و توانمندسازی روستاییان، کشاورزان و جوامع بومی و محلی در حوزه محیط زیست نقشی بسیار مهم در حفظ آن خواهد داشت.

مدیرکل دفتر حفاظت و احیا تالاب ها سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به آخرین ارزیابی آماری پروژه های اجرا شده، گفت: اطلاعات به دست آمده نشان داد، مشارکت زنان در پروژه های معیشتی در راستای حفاظت تالاب ها، اختلاف معناداری با مشارکت مردان دارد و بسیار بیشتر است.

اشرفی زاده اظهار کرد: بالاترین میانگین تعداد مشارکت کنندگان زن در پروژه های معیشت پایدار مربوط به دو حوضه تالاب بختگان در استان فارس و قره قشلاق در استان آذربایجان شرقی بود.

وی ادامه داد: در میان پروژه های معیشت پایدار غیر کشاورزی، صنایع دستی، خیاطی و صنایع فرش بالاترین میزان استقبال را داشتند و از این رو ترویج و توسعه کسب و کارهای پایدار با استفاده از ظرفیت های زنان، در دستور کار محیط زیست قرار داد.

وی کمک به توسعه اشتغال پایدار، توسعه بازار محصولات بومی و محلی، اشتغال توانمندسازی زنان از طریق برگزاری کارگاه های آموزشی و توانمندسازی گام به گام در حوزه تالاب ها را از جمله برنامه های اولویت دار سازمان حفاظت محیط زیست برشمرد و گفت: این اقدام ها تأثیری بسزا در افزایش نقش زنان برای حفظ محیط زیست کشور دارد.

اشرفی زاده گفت: هدف گذاری برنامه ها در این حوزه به شکلی است که تنوع بخشی به معیشت های سازگار با منابع تالابی منجر به تنوع بخشی منابع درآمدی جامعه روستایی نیز شود تا بدین طریق، شاهد کاهش فشار بر منابع آب های سطحی و زیرزمینی در بخش کشاورزی و در نتیجه بهبود شرایط تالاب ها باشیم.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان