رشت- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با اشاره به وقوع ۴۸ فقره آتش سوزی در جنگل های استان از ابتدای امسال گفت: ۲۰۰ تیم آماده حفاظتی آماده کار هستند و مناطق بلوک بندی را رصد می کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، میرحامد اختری شامگاه یکشنبه در گفتگوی ویژه خبری شبکه باران با بیان اینکه آبخیزداری از سیل های جلوگیری کرده و سفره های آب زیرزمینی را تأمین می کند، اظهار کرد: برای آبخیزداری اصولی ابتدا باید نقاط پرخطر را شناسایی و با مطالعه و آسیب شناسی اقدام به این کار نمود تا نتیجه موثرتری حاصل شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با بیان اینکه تمام استان در معرض سیل قرار دارد اما برخی مناطق غرب و شرق گیلان بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرد، افزود: مبالغ تخصیص یافته برای آبخیزداری در گیلان کمتر از ظرفیت واقعی آن است.

وی با اشاره به اینکه از سال ۹۷ تا ۹۹، از صندوق توسعه ملی پول برای آبخیزداری برداشت کرده ایم، ادامه داد: اقدامات خوبی در این راستا انجام شده و یکی از نتایج آن بود که هیچکدام از سیل ها در سال های اخیر به دلیل عدم آبخیزداری نبوده اما اگر بودجه این کار افزایش یابد نتایج بهتری نیز حاصل می شود.

اختری با بیان اینکه در سال گذشته حدود ۲۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار به آبخیزداری گیلان تخصیص یافت و در ۵ شهرستان این کار را انجام داده ایم، گفت: در پی سفر رئیس جمهور به گیلان، ۱۲۰ میلیارد تومان تا سال ۱۴۰۲ برای آبخیزداری استان اختصاص یافت و علاوه بر این مبلغ، ۲۴ میلیارد تومان از محل اعتبارات محرومیت زدایی و ۲۵ میلیارد تومان نیز از اعتبارات ملی اختصاص یافته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان هماهنگی بین دستگاه ها هنگام اجرای پروژه های عمرانی را موجب کاهش آسیب به حوزه آبخیزداری دانست و بیان کرد: ساخت راه و آسفالت جاده موجب جابجایی خاک و لغزش زمین می شود که بیشترین آسیب را به حوزه آبخیزداری می رساند.

وی با اشاره به طرح مدیریت جنگل های هیرکانی عنوان کرد: اولین فاز فنی و حفاظتی انجام شده و جاده سازی نیز داریم علاوه بر این فاز عملیاتی دیگر که شامل مطالعات تفضیلی است تا اواسط سال آینده به نتیجه رسیده و در دستور کار قرار می گیرد.

اختری با اشاره به اینکه همه عرصه های جنگلی استان گیلان تقسیم بندی شده است، بیان کرد: تیم های حفاظتی ما در این مناطق مستقر شده و با همکاری مردم، بسیج و سپاه اقدامات حفاظتی لازم انجام می شود علاوه بر این اعتباراتی نیز برای مبارزه با بحث حریم جنگل اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه امسال کمترین بحران را در عرصه منابع طبیعی در آتش سوزی داشتیم، افزود: ۲۰۰ تیم حفاظتی آماده به کار است و دائماً در مناطق بلوک بندی شده حضور دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گفت: امسال ۴۸ فقره آتش سوزی در جنگل های گیلان رخ داده که اکثر آنها در کمتر از ۱۰ ساعت کنترل شده و آسیب ها نسبت به سال قبل کمتر است.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان