پس از ایجاد حریق در تالاب بین المللی انزلی و بعد از بازدید هوایی نماینده عالی دولت در گیلان و برگزاری نشست با اعضای ستاد مدیریت بحران، قرارگاه جهادی مدیریت جهادی تالاب بین المللی انزلی در گیلان تشکیل ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، سعید شفیعی ثابت: تالاب بین المللی انزلی یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری کشور و همچنین ارزشمند ترین اکوسیستم های طبیعی در شمال کشور است که در دهه ها و به ویژه سال های اخیر با مشکلات عدیده ای از جمله ورود آلودگی های رودخانه زرجوب و گوهر رود، هجوم گیاهان سنبل آبی و افزایش حجم رسوبات مواجه شده است.

شدت حجم آلودگی و مشکلات در تالاب بین المللی انزلی سبب شد تا در سال ۹۴ سازمان حفاظت محیط زیست کشور، طرحی با عنوان طرح بایجومی به منظور احیای تالاب انزلی و کاهش عمق لجن موجود در تالاب فراهم کند.

در سال ۹۷ طرح احیای تالاب انزلی که با عنوان بایجومی از آن یاد می شود در ۱۲ هکتار از تالاب بین المللی انزلی انجام و طبق گفته های سازمان حفاظت محیط زیست و پژوهشکده آبزی پروری، مشخص شد که این طرح قادر به کاهش عمق لجن در تالاب است

ولی عده ای از کارشناسان محیط زیست معتقد بودند باتوجه به نانو بودن طرح بایجومی امکان سمی و حتی سرطان زا بودن این طرح وجود دارد، لذا مقرر شد در جلسه ای که ۲۲ مرداد سال ۹۷ برگزار شد در خصوص ادامه و یا عدم فعالیت طرح بایجومی تصمیم گیری شود که اکثریت حاضر در آن جلسه رأی به عدم فعالیت طرح بایجومی داده و بودجه ای برای احیای تالاب بین المللی انزلی در نظر گرفته شده بود به خزانه کشور بازگشت.

حال با گذشت چندین سال هنوز هم تالاب بین المللی انزلی که از آن به عنوان نگین گیلان یاد می شود با مشکلات فراوانی کماکان روبه رو بوده و هر روز علاوه بر کاهش عمق و دیگر مشکلات آن افزوده می شود .

اهمیت تالاب بین المللی انزلی منجر شد، تا احیای آن در دستور کار دولت سیزدهم قرار گرفته و در همین خصوص معاون اجرایی رئیس جمهور در بهمن ماه سال گذشته با سفر به گیلان پیگیر چگونگی اجرای دستور رئیس جمهور در خصوص احیای تالاب بین المللی انزلی بوده و دراین خصوص دستور تشکیل کارگروه احیای تالاب انزلی در کشور را صادر کرد.

یکی از مشکلات تالاب بین المللی انزلی ورود سالانه ۶۰۰ هزار تن رسوب از حوزه آبخیز در بالادست است که منجر کاهش عمق تالاب می شود لذا دراین خصوص و به گفته نماینده عالی دولت در گیلان از محل سفر رئیس جمهور به گیلان ۱۲۰ میلیارد تومان در طی سه سال به منظور جلوگیری از ورود رسوبات به تالاب بین المللی انزلی اختصاص یافته است.

از جمله مهم ترین مشکلات دیگر که در خصوص تالاب بین المللی انزلی بتوان از آن نام بار ورود فاضلاب های شهری و صنعتی از رودخانه زرجوب و گوهر رود است که در همین راستا و طبق گفته های اسدالله عباسی، منشأ آلودگی رودخانه های زرجوب و گوهر رود شناسایی و با احداث تصفیه خانه زندان لاکان تا سه سال آینده بخش اعظمی از آلودگی های این دو رودخانه از بین رفته و در نتیجه از ورود فاضلاب به تالاب بین المللی انزلی جلوگیری می شود.

 

ولی در چند وقت اخیر شاهد وقوع حریق در تالاب بین المللی انزلی هستیم که بخش اعظمی از اراضی این تالاب را سوزانده و از بین برده است که در یک مورد از این حریق ها در دو روز گذشته ۴۰ هکتار از بکرترین مناطق تالاب بین المللی انزلی توسط افرادی سودجو از بین رفت که اگر ورود نماینده عالی دولت در گیلان و اعزام دو فروند بالگرد آبپاش نبوده است اراضی بیشتری از تالاب طعمه حریق می شد.

دلایل مختلفی برای ایجاد حریق عمدی در تالاب بین المللی انزلی وجود دارد که مهم ترین دلیل آن تصرف اراضی اطراف تالاب است زیرا مرز اغلب تالاب ها روی نقشه تعریف شده است و روی زمین مرزها مشخص نشده و یا استحکام خود را ازدست داده اند و صرف وجود آب نمی توان مرزی برای تالاب قائل شد.

 

شدت حریق و اتفاقات رخ داده در تالاب بین المللی انزلی به حدی زیاد بود که ظهر روز گذشته پس از بازدید هوایی و زمینی اسدالله عباسی استاندار گیلان از روند اطفای حریق تالاب بین المللی امیر کلایه و تالاب بین المللی انزلی بلافاصله نشستی در شهرستان بندر انزلی برگزار و ضمن ابلاغ دستور برای تشکیل قرارگاه مدیریت جهادی احیای تالاب انزلی، مقدمتاً دستوراتی را صادر کرد.

جمع آوری سنبل آبی، برگزاری نشست کارگروه تالاب تا پایان هفته جاری، تعیین ناظر ویژه برای نظارت بر روند دستورات صادره در راستای احیای تالاب انزلی، تخلیه تله های رسوب گیر در بازه سه ماهه، بازدید و تعیین تکلیف موج شکن احداثی بنادر و دریانوردی، جمع آوری نخاله های پل احداثی بلوار توسط شرکت زیرساخت راه ها و تعیین تکلیف وضعیت اراضی متصرفی و تغییر کاربری داده شده با نظارت دستگاه قضا از جمله دستورات مقام عالی اجرایی دولت در بازدید از تالاب انزلی به عنوان دستورات مقدماتی پیش از اعلام تشکیل قرارگاه جهادی مدیریت و احیای تالاب انزلی بود.

به همین منظور رئیس جمهور در جلسه در جلسه هیئت دولت با ابراز تأسف از آتش سوزی تالاب انزلی توسط افراد سودجو، اظهار کرد: وظیفه سازمان محیط زیست و مسئولان محلی پیش بینی، پیشگیری از وقوع حوادث مشابه و برخورد متناسب با افرادی است که با تخریب محیط زیست به دنبال تأمین منافع خود هستند.

به گفته آیت الله سید ابراهیم رئیسی مسؤولان حفاظت محیط زیست و مسئولان انتظامی و امنیتی نباید اجازه دهند عده ای سوداگر و منفعت پرست مجموعه های ذی قیمت برای کشور و ملت و اکوسیستم یک منطقه را تغییر دهند.

همچنین سید رئیس جمهور با توجه شدت وخامت اوضاع در تالاب بین المللی انزلی به مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست مأموریت داد ضمن برنامه ریزی برای حفاظت جدی از منابع طبیعی کشور و جلوگیری از تکرار حوادث مشابه، برای خنثی کردن نقشه سوداگران، تلاش کنند بخش آسیب دیده تالاب انزلی در حد امکان احیا شده و به حالت قبل بازگردد.

دستوراتی که عصر امروز با دستور رئیس جمهور کشورمان در جلسه هیئت دولت، مبنی بر احیای تالاب انزلی برای جلوگیری از سوءاستفاده سوداگران حجت را تمام مسؤولان کشور تمام کرد تا شاید مردم گیلان برای نخستین بار شاهد اقدامات جدی و مانا در حوزه احیای تالاب باشند.

مردم گیلان بی صبرانه منتظر هستند تا شاهد احیای  تالاب بین المللی انزلی توسط دولت سیزدهم باشند و باید در انتظار نشست که مثلا آیا سرنوشت این قرارگاه مثل قرارگاه جهادی مدیریت آب موفق خواهد بود یا خیر.

انتهای پیام/۳۳۸۹

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان