علیرغم سیر یکنواخت شیوع بیماری کرونا در گیلان، بیماری مشابه آن یعنی –آنفلوآنزا، در استان در حال اوج گیری است و لازم است شیوه نامه های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک جدی گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، طبق ارزیابی جدید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شهرستان های املش، بندرانزلی، سیاهکل، شفت، ماسال، لاهیجان و رودسر در رنگ بندی زرد «شهرهای نسبتاً پرخطر» قرار دارند. 

همچنین شهرستان های آستارا، آستانه اشرفیه، رشت، خمام، رضوانشهر، فومن، تالش، لنگرود، رودبار و صومعه سرا نیز طبق ارزیابی هفته گذشته وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نقشه کرونایی گیلان در وضعیت آبی هستند. 

خوشبختانه رنگ آبی از ۶ هفته گذشته به نقشه کرونایی گیلان رسید و رنگ نارنجی خارج شد و هم اکنون هیچ شهرستانی در نقشه کرولایی استان قرمز و نارنجی نیست. 

مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان اعلام کرده اند که در زمان حاضر، ۶۷ بیمار مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری هستند. 

گیلان در کرونا سیر یکنواختی را طی می کند اما این روزها شنیده می شود ویروس آنفلوآنزا نیز همچون سال های گذشته در حال فراگیر شدن است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفته است: آنفلوآنزا در این استان آرام روند افزایشی طی می کند و رعایت دستورالعمل های بهداشتی راهکار مناسبی برای جلوگیری از ازدیاد جمعیت بیماران است. 

به گفته فردین مهرابیان، مبتلایان به بیماری آنفلوآنزا در گیلان نسبت به سال گذشته در همین زمان افزایش یافته، ضمن اینکه در زمان حاضر مراجعه به مراکز درمانی عموماً سرپایی است. 

آنفلوآنزا یک عفونت ویروسی دارای قدرت سرایت بالا از یک فردبه فرد دیگر است و این بیماری سیستم تنفسی فرد اعم از بینی، گلو و ریه ها را هدف قرار می دهد. بیماری آنفلوآنزا علائمی شبیه سرماخوردگی دارد با این تفاوت که علائم آن ناگهانی بروز می کند. 

آبریزش بینی، عطسه و گلودرد را از علائم بیماری آنفلوآنزا است و سالمندان، کودکان، افراد دارای بیماری های زمینه ای و سیستم ایمنی ضعیف، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری هستند. 

امروزه به نظر می رسد بیماری آنفلوآنزا با توجه به بازگشایی مدارس و حضوری شدن آموزش در واحدهای آموزشی بیشتر رخ دهد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تأکید بر ضرورت رعایت توصیه های بهداشتی در مدارس توسط دانش آموزان نیز گفته است: بازرسان بهداشت علاوه بر اماکن عمومی بر رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس نیز نظارت دارند. 

مهرابیان، ماسک را عامل بازدارنده برای پیشگیری از بیماری های ویروسی می داند و معتقد است: با توجه به روند افزایش بیماری آنفلوانزا، رعایت فاصله فیزیکی و پرهیز از تجمعات تأکید جدی است. 

بنابر آمارهای موجود، در حال حاضر بیماری کرونا در استان آرام گرفته اما این آرامش در گیلان نباید موجب کوتاهی در رعایت توصیه های بهداشتی شود. 

به طورکلی رعایت توصیه های بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا و انتقال بیماری های تنفسی شامل سرماخوردگی، آنفلوآنزا و کووید ۱۹ اهمیت بسزایی دارد ازاین رو برای حفظ سلامت خود و دیگران باید دستورالعمل ها را جدی گرفت. 

انتهای پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان