به گزارش لنگرخبر، عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی امروز وارد گیلان شد و در سفر یک روزه خود به شهرستان لنگرود با حضور در گلزار شهدای دیوشل، از ظرفیت های روستای دیوشل، ساختمان تاریخی اداره نوغان شهر شلمان و بندر گردشگری چمخاله و پروژه های زیرساختی شهرداری چاف و چمخاله در شهر و ساحل بازدید کرد. 

ضرغامی در بازدیدهای خود از بازارچه سنتی پخت نان سنتی در ملاط بخش کومله لنگرود نیز بازدید کرد، عدم وجود گاز برای پخت و پز، عدم وجود سرویس بهداشتی از جمله مواردی بود که فعالین در بازارچه درخواست پیگیری و حل این مشکلات را داشتند، همچینن پرداخت تسهیلات کم بهره به غرفه داران بازارچه سنتی از دیگر درخواست های آنان بود که وزیر گردشگری دستور پیگیری آنان را داد. 

بندر چمخاله در سه فاز طراحی شده و تنها بندر گردشگری شمال کشور محسوب می شود که در حال حاضر عملیات اجرایی آنان دارای ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی است که ۱۴۰ میلیارد تومان اعتبار برای آن پیش بینی شده و قرار شده تا شهریور ۱۴۰۲ به اتمام برسد. 

همچنین در جریان بازدید یک روزه ضرغامی از پروژه های گردشگری و میراث فرهنگی شهرستان لنگرود، سیستم ضد برق گرفتگی و ضد آتش سوزی نیز در یک واحد خصوصی برای نخستین بار در کشور و در شهرستان لنگرود به بهره برداری رسید. 

سیستم ضد برق گرفتگی و ضد آتش سوزی که در لاتین و عناوین جهانی به baan ATEX CONVERTOR معرفی می شود توسط شرکت دانش بنیان توسعه و خدمات صنعتی ایران اختراع و ساخته شده است که در جهان نمونه ای از این نوع سیستم وجود ندارد. 

این سیستم در واحدهای صنعتی، تجاری، اداری و مسکونی قابلیت نصب را دارد که باعث کاهش مصرف برق تا ۲۰ درصد می شود و علاوه بر آن موجب افزایش طول عمر دستگاه های برقی شده و از برق گرفتگی و آتش سوزی در زمان بروز حوادث مانند زلزله، سیل و غیره جلوگیری می کند. 

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در حوزه گردشگری در حوزه آبی، ساحل سازی در کنار دریا و رودخانه بسیار مهم است، اظهار کرد: رودخانه چاف و چمخاله به طول پنج کیلومتر به دریا منتهی می شود که موقعیت خوبی را برای گردشگری دارد و از مزیت های گیلان می تواند باشد. 

ضرغامی با بیان اینکه گیلان یکی از مناسب ترین موقعیت برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری را دارد، افزود: همه مناطق این استان بکر و خدادادی است و باید با سرمایه گذاری و برداشتن موانعی که در طول های گذشته برای سرمایه گذاران مانع ایجاد کرده شاهد رونق این استان باشیم. 

پایان پیام/


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان