رشت- حفاظت مردم پایه و آموزش همگانی دو مقوله مهمی است که متولیان محیط زیست در راستای حفاظت از محیط زیست باید به آن توجه کنند در غیر این صورت عملکرد جزیره ای در این حوزه نتیجه بخش نخواهد بود.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- بهرام قربانپور: اهمیت و جایگاه محیط زیست بر کسی پوشیده نیست و این ارزش گذاری امروزه در لایه لایه زندگی بشر دیده می شود. محیط زیست و حیات وحش امروزه به عنوان حساس ترین مسئله جامعه جهانی مطرح است.

حفاظت از محیط زیست و عرصه های زیست محیطی از خود محیط زیست مهم تر است و فقط از عهده یک سازمان بر نمی آید و نگاه و عزم همگانی می خواهد. گیلان با توجه به شرایط اقلیمی و زیستی کم نظیری که دارد به عنوان یکی از قطب های محیط زیست کشور مطرح است و در کنار همه این مزیت ها کم و بیش در معرض آسیب ها و چالش زیست محیطی نیز قرار دارد.

وجود عرصه های جنگلی و کوهستانی، تالاب ها، آبگیرها و آب بندان ها در این استان سبب شده تا گیلان به زیستگاه انواع گونه های جانوری و پرندگان تبدیل شود. میزبانی گیلان از جانوران و پرندگان در پاره ای از اوقات به دلیل تضاد رفتاری، ایجاد سکونتگاه ها و عدم توجه به مقوله حفاظت از محیط زیست، برای این گونه ها خوش یمن نبوده است.

زیست گونه های جانوری و پرندگان زیبا در گیلان اگر با برنامه ریزی درست و هدفمند همراه شود می تواند به یک ظرفیت اقتصادزا بویژه در بخش توریسم زیست محیطی تبدیل شود.

آن چیزی که امروز حیات وحش را به صورت جدی تهدید می کند، تغییرات اقلیمی، خشکسالی، آتش سوزی های عمدی و غیرعمدی، احداث جاده ها و ساخت وسازها، بهره برداری از معادن، بهره برداری غیرمجاز، چرای دام و… است که ضمن تخریب زیستگاه ها، انقراض محلی برخی گونه ها و در نهایت کاهش جمعیت حیات وحش می شود.

از هم گسیختگی زیستگاه ها با رویش قارچ گونه ویلاها و ساختمان های چندین طبقه که به پدیده جزیره ای شدن زیستگاه ها منجر می شود و اگر جلوی آن گرفته نشود حلقه های زیستگاهی کوچک و کوچک تر شده و تنگ تر شدن عرصه زیستگاهی به نابودی حیات وحش و گونه های جانوری می انجامد.

جریان سازی حفاظت از حیات وحش بر دو مقوله زیستگاه و گونه محور

«حسین علی نژاد» رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی محیط زیست گیلان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ابعاد و ارزش های چندگانه حیات وحش، اظهار کرد: حیات وحش دارای ارزش های زیباشناختی، حفاظتی، کاریزماتیک، اقتصادی، زیستی، اجتماعی، علمی و پژوهشی می باشد که بر اهمیت آن افزوده است.

وی با بیان اینکه حفاظت از حیات وحش بر دو مقوله زیستگاه محور و گونه محور جریان سازی می شود، افزود: این دو نوع حفاظت در بخش های خود دارای اهمیت ویژه هستند و نمی توان اثرگذاری هر بخش را نادیده گرفت.

گیلان میزبان بیش از ۳۵۰ هزار پرنده

رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش محیط زیست گیلان با اشاره به ظرفیت این استان در بخش پرندگان، بیان کرد: در گیلان بیش از ۳۳۰ گونه پرنده شناسایی شده است و این استان یکی از مناطق زیستگاهی پرندگان تلقی می شود.

علی نژاد از میزبانی ۳۵۰ هزار پرنده در گیلان خبر داد و اضافه کرد: در فصول تابستان و زمستان تالاب ها و آبگیرهای گیلان میزبان بیش از ۳۵۰ هزار پرنده هستیم که به عنوان یک ظرفیت زیست محیطی مطرح است.

وی ادامه داد: تعداد بیشماری از پرندگان مهاجر، گیلان را به عنوان مقصد عبوری انتخاب کرده و پس از اُطراق کوتاه مدت این استان را ترک می کنند.

توسعه سکونتگاه های انسانی منجر به عقب نشینی جنگل شده است

رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش محیط زیست گیلان، توسعه بیش از حد سکونتگاه های انسانی را چالش اصلی زیستگاه های استان برشمرد و بیان کرد: ایجاد سکونتگاه های انسانی حلقه های زیستگاهی را در بخش های تالابی، جنگلی و کوهستانی را تنگ کرده است.

علی نژاد با بیان اینکه توسعه سکونتگاه های انسانی منجر به عقب نشینی جنگل شده است، گفت: توسعه سکونتگاه های انسانی اگر چه امری اجتناب ناپذیر است اما این مهم باید همگام با محیط زیست اتفاق بیافتد.

وی با بیان اینکه طرح های هادی شهری و روستایی همگام با محیط زیست تعریف شود، افزود: توسعه سکونتگاه های انسانی عرصه های زیستگاهی را تحت فشار قرار می دهد.

پسماندگذاری در دل طبیعت نفس حیات وحش را گرفته است

رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی محیط زیست گیلان با اشاره به وجود شش منطقه شکار ممنوع در استان، بیان کرد: تاکنون در سال جاری هیچ گونه پروانه شکار صادر نشده است.

علی نژاد، شکار غیرمجاز را یکی از چالش های حیات وحش گیلان برشمرد و اضافه کرد: با توجه به نظارت های شبانه روز، گونه های جانوری و حیات وحش گیلان از کمین شکارچیان غیرمجاز در امان نیستند.

وی با بیان اینکه ریخت و پاش زباله در عرصه های طبیعی آزاردهنده است، افزود: پسماندگذاری در دل طبیعت که با فرهنگ اصیل ما مغایرت دارد نفس زیستگاه ها و حیات وحش گیلان را گرفته است.

رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی محیط زیست گیلان با اشاره به ظرفیت های زیست محیطی استان، بیان کرد: جذابیت ها و مناطق کم نظیر گیلان در بخش محیط زیست، این استان را به قطب توریسم زیست محیطی بدل کرده است.

علی نژاد با بیان اینکه تالاب های زیبا و کم نظیر گیلان میزبان گردشگران علاقه مند در حوزه محیط زیست است، گفت: امکانات خوبی در تالاب های امیرکلایه، عباس آباد، بوجاق و جوکندان برای استفاده از گردشگران فراهم شده است.

وی با بیان اینکه گیلان دارای ۱۰۰۰ تالاب، آبگیر، آب بند و آب بندان است، افزود: از این تعداد، ۳۳ تالاب و آبگیر بعنوان سایت های مهم سکونتگاهی پرندگان در گیلان شناسایی شده است.

تاکید بر مردم پایه کردن حفاظت محیط زیست

رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی محیط زیست گیلان با تاکید بر مردم پایه کردن حفاظت محیط زیست، تصریح کرد: حفاظت عرصه های زیستگاهی و محیط زیست بدون مردم جواب نمی دهد.

علی نژاد، مشارکت و همراهی مردم در حفاظت محیط زیست را بسیار مهم و حیاتی دانست و بیان کرد: مردم بهترین حافظ و پشتوانه محیط زیست محسوب می شوند و باید در این عرصه نگاه مسئولانه داشته باشند.

وی با بیان اینکه محیط زیست و منابع طبیعی امانتی در دست ما است، افزود: با حفظ محیط زیست و حیات وحش در امانت داری پیشگام و ثابت قدم باشیم.

دنیا به سمت حفاظت مردم پایه رفته است

رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی محیط زیست گیلان با بیان اینکه دنیا به سمت حفاظت مردم پایه رفته است، گفت: مشارکت دادن مردم در حفاظت از محیط زیست اثربخش خواهد بود.

علی نژاد با اشاره به نقش رسانه در فرهنگ سازی حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی، بیان کرد: خبرنگاران و اصحاب رسانه اهمیت و جایگاه محیط زیست و حیات وحش را برای مردم تبیین کنند.

وی اضافه کرد: حفاظت مردم پایه و آموزش همگانی دو مقوله مهمی است که متولیان محیط زیست در راستای حفاظت از محیط باید به آن توجه کنند.

همسو کردن مردم در حفاظت از محیط زیست

آنطور که به نظر می رسد عملکرد جزیره ای، تصمیم های شعاری و رفتارهای احساسی و هیجانی دیگر جایی در مبانی حفاظت از محیط زیست و حیات وحش ندارد و برای حفظ عرصه های مهم زیست محیطی باید سراغ چراغ علم و دانش برویم و با بروزرسانی داده ها و اطلاعات از یک سو و همسو کردن مردم و بکارگیری از ظرفیت حفاظتی آنها از سوی دیگر در راستای حفاظت از محیط زیست گام برداریم.

فرهنگ مردم گیلان دلسوزی، حفظ و حراست و مسئولیت پذیری نسبت به عرصه های زیستگاهی است و این فرهنگ باید با ادبیات درست و شیوه نوین بسط و گسترش داده شود. باید پذیرفت نگاه جزیره ای به حفاظت از محیط زیست منجر به جزیره ای شدن زیستگاه های گیلان و کشور می شود و با تغییر رویکرد حفاظت از دولت محوری به مردم پایه و مردم محوری می توان میراث دار خوبی برای نسل آینده در حوزه محیط زیست بود.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان