ایران قوی و مستقل خار چشم دشمنان است

۱۴۰۱/۰۹/۱۰ ۱۲:۴۷ چاپ کد خبر: 179769
رشت- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ایران قوی و مستقل خار چشم دشمنان است، گفت: ایران با عنوان قدرت منطقه ای و تأثیرگذار در نظام بین المللی برای دشمنان قابل تحمل نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد مهدی اسماعیلی ظهر پنج شنبه در کنگره بین المللی شهید میرزا کوچک جنگلی در تالار مرکزی رشت اظهار کرد: گیلان استان فرهنگ و هنر است و در تمامی تحولات بزرگ ایران در دوره های مختلف به ویژه معاصر، گیلان و گیلانی پیشگام بوده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه شهدای گیلانی در دفاع مقدس و دفاع از حرم و امنیت بی نظیر بودند افزود: علمای بزرگ همچون آیت الله بهجت در این استان متولد شدند و این استان زادگاه مشاهیر بزرگ در علم، فقاهت، هنر، ادب و رشته های مختلف دانش های نوین و تئاتر، موسیقی و سینما است.

وی با بیان اینکه ایران در دوران میرزا در حد واگرایی پیش رفت و وحدت ملی و سرزمینی به واسطه حضور گسترده استعمارگران آسیب دید بیان کرد: در و دیوار رشت راویان خوبی از روزهای پر محنت ایران و گیلان سرافراز هستند.

آرمان میرزا رهایی از استبداد و استعمار بود

اسماعیلی با اشاره به اینکه استعمارگران در دوران میرزا کوچک جولان می دادند و قراردا د ۱۹۰۷ حاکم بوده و کشور محل تاخت و تاز قدرت های استعمارگر خارجی بود عنوان کرد: حاکمان نالایق روزهای تلخی را برای مردم ایجاد کرده بودند و در چنین شرایطی شخصیتی مانند میرزا کوچک با عزمی راسخ و دلی امیدوار به عنایت الهی به پاخاست و مجاهدت کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه آرمان میرزا رهایی از استبداد و استعمار بود ادامه داد: همه نهضت ها ممکن است به سرانجام نکویی نرسد و نهضت میرزا نیز به شکست انجامید اما بذری بود در سرزمین پراستعداد ایرانی که در آن درخت تناور جهاد رشد کرد و ثمره ای همچون انقلاب اسلامی را به وجود آورد.

وی با اشاره به اینکه دشمن به دنبال ایجاد یاس و ناامیدی در جامعه است تصریح کرد: دشمن به دنبال ایجاد روزهای ناگوار و تکرار حوادث تاریخی گذشته است و اگر چه در دوره های مختلف عنوان و هدف متغیری دارد اما دشمنی وی همواره پابرجاست.

اسماعیلی با بیان اینکه دشمن به دنبال یاس آفرینی، ناامید کردن مردم از آینده کشور است تصریح کرد: اتفاقات اخیر تلاش کرد بین صفوف مردم شکاف ایجاد کند و دوقطبی بسازد اما به روشنی می توان دریافت بهانه آنها تنها با یک استراتژی دنبال می شود که همان ایجاد نفاق و شکاف و از بین بردن وحدت سرزمینی در کشور است.

اصحاب فرهنگ و هنر پیشتاز در عرصه جهاد تبیین

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ایران قوی و مستقل خار چشم دشمنان است افزود: ایران عنوان قدرت منطقه ای و تأثیرگذار در نظام بین المللی برای دشمنان قابل تحمل نیست و هر روز با یک بهانه تلاش می کنند توفیقات بزرگ را از ما بگیرند.

وی با اشاره به اینکه اصحاب فکر و فرهنگ و هنر پیشگام جهاد تبیین هستند افزود: جهاد تبیین برای پاسخگویی به شبهات دشمن است و باید از دستاوردهای مردم و موفقیت ها و پیشرفت ها صحبت کنیم و گوش شنوایی برای استماع نقدهای منصفانه داشته باشیم.

اسماعیلی افزود: باید صحبت منتقدین و معترضانی که در چارچوب قانون حرف می زنند را بشنویم و دولت وظیفه خود می داند که با همه گروه ها و سلایق حرف بزند و حرف آنها را بشنود و از پیشرفت ها بگوید و گوش شنوایی برای انتقادات و عزمی راسخ برای رفع مشکلات داشته باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: نباید تجربه تلخ جنگل و مشروطه را تکرار کنیم بلکه یک حکمرانی عقلانی و گفتگو محور را پیش ببریم و این برنامه راهبردی دولت برای مدیریت جامعه است.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان