مرگ ۱۳۸ قطعه باکلان در سواحل چاف

۱۴۰۱/۰۹/۱۷ ۰۸:۰۴ چاپ کد خبر: 179829

حسین جهش در گفت و گو با خبرنگار لنگرخبر با اشاره به دریافت گزارش مبنی بر مرگ تعداد قابل  ملاحظه‌ای باکلان در سواحل چاف شهرستان لنگرود، گفت: بر اساس شواهد و مدارک اولیه گرفتار شدن در تور صیادان و خفگی علت مرگ احتمالی این تعداد باکلان است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست لنگرود با بیان اینکه مرگ ۱۳۸قطعه بالکان در دام صیادان گزارش شد افزود: هر ساله با آغاز فصل  صید در دریای کاسپین و وجود دام‌های صیادان در  دریا،   شاهد  استقرار این دام‌ها در محدوده وسیعی از  آب‌های ساحلی لنگرود هستیم، با توجه به سبک  زندگی و نوع تغذیه این گونه، شاهد خفه شدن جمعی آن‌ها توسط تور‌های ماهیگیری هستیم.  

جهش  با اشاره به تکرار این موضوع در سال‌های گذشته و استان‌های همجوار، افزود: با توجه به جمعیت بالای این گونه از پرندگان  در استان‌های شمالی و حتی دنیا هر ساله شاهد مرگ و میر تعدادی از باکلان‌های گرفتار در تور‌های صیادی هستیم که در مقابل جمعیت بالای این پرنده ناچیز است.

گفتنی است؛ در همین خصوص پرونده قضایی علیه پره صیادی تشکیل و در اختیار مقام قضایی قرار گرفته است.
 باکلان یک واژۀ روسی است و نام‌های دیگر این پرنده  قره‌قار، قره‌غاز، دارغاز، آب‌قُنبِل (و در افغانستان: آزمند) است. باکلان‌ها در سرردۀ  خانوادهٔ باکلانان (Phalacrocoracidae) جای می‌گیرند. باکلان‌ها نوک انحنادار یا داسی‌شکل دارند که نوک آن‌ها به سمت پایین خمیده شده است. در بین انگشتان پا‌های آن‌ها پرده‌ی کامل به هم پیوسته وجود دارد که از مشخصات پرندگان دریایی است.

این پرندگان به دلیل نیاز به شنا، بال‌های نسبتا کوتاهی دارند. به همین دلیل، آن‌ها بیش از هر پرنده دیگری در پرواز انرژی مصرف می‌کنندهمه‌ی گونه‌های این پرندگان ماهی‌خوار هستند و با غواصی از سطح آب ماهی را می‌گیرند.

برخی از گونه‌های این پرندگان تا عمق ۴۵ متری شیرجه نیز می‌زنند. علاوه بر ماهی، این پرندگان از خرچنگ‌ها، دوزیستان و نرمتنان نیز تغذیه می‌کنند.

مرگ جمعی باکلانها در ساحل لنگرود

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان