رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان این استان را یکی از استان های مهم و اثرگذار در بخش کشاورزی در کشور دانست و گفت: ۵۰ درصد اقتصاد و ۳۰ درصد اشتغال استان گیلان متأثر از کشاورزی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، صالح محمدی امروز در نشست شورای کشاورزی استان در سالن جلسات جهاد کشاورزی گیلان این استان را یکی از استان های مهم و اثرگذار در بخش کشاورزی در کشور دانست و اظهار کرد: ۵۰ درصد اقتصاد و ۳۰ درصد اشتغال استان گیلان متأثر از کشاورزی است. 

وی با اشاره به ظرفیت های کشاورزی استان در بخش های مختلف افزود: بیش از سه میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در گیلان تولید می شود. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه برنج ۲۰ میلیون ایرانی در گیلان تأمین می شود، گفت: زراعت برنج با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری و تولید ۷۵۰ هزار تن برنج، محصول اصلی و استراتژیک استان گیلان است. 

محمدی با اشاره به تقویت مکانیزاسیون کشاورزی در گیلان بیان کرد: کشت و برداشت بخش اعظمی از اراضی شالیکاری به روش مکانیزه صورت می گیرد. 

وی با اشاره به افزایش ۱۵ درصدی برداشت شلتوک در این استان افزود: در سال جاری با تولید یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن در بخش شلتوک عملکرد مثبت و چشم گیری داشتیم. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه در بخش کشت دوم برنامه محور عمل کردیم، گفت: در بخش کشت قراردادی و رعایت الگوی کشت هم اقدامات اثربخشی در گیلان صورت گرفته است. 

محمدی با اشاره به افزایش سطح گلخانه ها در گیلان بیان کرد: با فعالیت هایی که صورت گرفته، سطح گلخانه های گیلان به ۹۸ هکتار رسید. 

وی با بیان اینکه کیوی از محصولات ارزآور برای کشور است، افزود: چهارمین تولید کننده کیوی در دنیا هستیم و این ظرفیت در گیلان هم بسیار مشهود است. 

وی با بیان اینکه کشاورزی در گیلان چهارفصل است، گفت: در هر فصل گیلان یک محصول کشاورزی دارد و این نشان دهنده ظرفیت ها و استعدادهای این استان در این بخش است. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از برداشت ۳۵ هزار تن محصول زیتون در گیلان خبر داد و بیان کرد: برای حمایت از باغداران زیتون مقدار ۳۶ تن خرید تضمینی زیتون صورت گرفت. 

پایان پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان