نماینده مردم بندرانزلی در مجلس نقش راه اندازی تصفیه خانه شهرک صنعتی رشت در کاهش آلودگی در تالاب بین المللی انزلی را موثر دانست و گفت: در صورت راه اندازی تصفیه خانه شهرک صنعتی رشت بدون شک ۳۳ درصد از ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، احمد دنیامالی بعدازظهر امروز در نشست بررسی چالش های احیای تالاب بین المللی انزلی با بیان اینکه پالایش تالاب انزلی بهترین مزیت برای احیای آبراهه های تالاب است، اظهار کرد: طبق بررسی های به عمل آمده، اسکله شماره ۱۰ مانع جدی جریان آب در بندرگاه است زیرا این اسکله توسط سازمان بنادر و دریانوردی در دهه ۷۰ و در زمان بالا آمدن آب دریای خزر برای جلوگیری از وارد آمدن آسیب به کشتی ها ساخه شده بود. 

وی با تاکید بر احیای مجدد تالاب بین المللی انزلی افزود: در شهرستان بندرانزلی ۸۰۰ قایقران انزلی چی وجود دارد که از این تالاب امرار معاش می کنند لذا باید این تالاب حفظ شود. 

نماینده مردم شهرستان بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی نقش راه اندازی تصفیه خانه شهرک صنعتی رشت در کاهش آلودگی در تالاب بین المللی انزلی را موثر دانست و بیان کرد: در صورت راه اندازی تصفیه خانه شهرک صنعتی رشت بدون شک ۳۳ درصد از آلایندگی تالاب از بین خواهد رفت. 

دنیامالی با ابراز تاسف از عدم لایروبی شنبه بازار روگا در راستای حفظ سلامتی مردم و جامعه گفت: چند وقتی است که این روگا خشک شده و ورود فاضلاب به آن سلامتی شهروندان را به خطر انداخته به این منظور باید ضلع جنوبی شنبه بازار روگا توسط شهرداری دیواره سازی شود.

تعیین پهنه تالاب بین المللی انزلی وظیفه آب منطقه ای است 

دادستان شهرستان انزلی نیز با بیان اینکه هرگونه عملیات در تالاب بین المللی انزلی باید توسط متولی اصلی آن یعنی آب منطقه ای انجام شود، اظهار کرد: طبق ماده ۲ قانون توزیع عادلانه آب، شرکت آب منطقه ای متولی اصلی تالاب بین المللی انزلی بوده و هرگونه عملیات در این تالاب باید توسط این شرکت انجام شود. 

اکبر سبحانی با تاکید بر لزوم نظارت بر کیفیت و چگونگی احیای تالاب بین المللی انزلی افزود: عملیات لایروبی رسوبات در مناطق ۵ و ۶ تالاب بین المللی انزلی آغاز شده ولی باید مشخص شود که لایروبی در تالاب انزلی با چه کیفیتی انجام شده و وضعیت رسوبات لایروبی شده چه شده است. 

وی با اشاره به تعیین پهنه و بستر تالاب بین المللی انزلی توسط شرکت آب منطقه ای استان گیلان تصریح کرد: در چند هفته آینده باید هرچه سریعتر باید روگاهای موجود در شهر انزلی هرچه سریعتر لایروبی شوند تا از این طریق ارتزاق قایقرانان و بومیانی که به عنوان ذینفعان این تالاب هستند رونق یابد. 

دادستان شهرستان بندرانزلی با انتقاد از عدم موضع گیری قطعی محیط زیست در خصوص لایروبی تالاب بین المللی انزلی بیان کرد: سوال این است که اگر کارشناسان حوزه محیط زیست و تالاب بین المللی انزلی به این نتیجه رسیدند که لایروبی باید هرچه سریعتر انجام شود چرا به طور کامل و علمی انجام نمی شود؟ 

سبحانی با تاکید بر لزوم توجه به ضرورت حق آبه تالاب بین المللی انزلی افزود: علیرغم اینکه وزارت کشور با الحاق سه نقطه در انزلی به محدوده شهری موافقت کرده ولی این مناطق همچنان بدون کد آبادی هستند که جای تاسف دارد.

پایان پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان