استاندار گیلان با تاکید بر لایروبی آب بندان های رها شده در گیلان گفت: در لنگرود آب بندان بزرگی است که سالیان سال به حال خودش رها شده بود اما امسال لایروبی ۵۰۰ هکتار از این آب بندان را آب منطقه ای استان ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، اسدالله عباسی امروز در جریان بازدید از پروژه های لایروبی و ساماندهی آب بندان های شهرستان های لنگرود و آستانه اشرفیه و در جمع خبرنگاران، یکی از برنامه های راهبردی استان را استفاده از ظرفیت های آبی همچون آب بندان ها و استخرها دانست و اظهار کرد: طی سال گذشته تلاش کردیم از ظرفیت سد سفیدرود، چاه ها، آب رودخانه ها و نهرهای سنتی استفاده کنیم و امسال نیز با توجه به نگرانی های ناشی از کاهش باران برای فصل زراعی پیش رو، برنامه ریزی های مان جلوتر و بهتر از پارسال است. 

وی با تاکید برضرورت استفاده صحیح از ظرفیت های آبی استان گفت: سردهنه ای که امروز در شهرستان لنگرود از آن بازدید کردیم یکی از سردهنه های بزرگی است که بیش از ۲ هزار هکتار از زمین های زراعی مردم را تحت پوشش قرار می دهد. 

به گفته نماینده عالی دولت در استان گیلان، به دلیل نوساناتی که در جریانات رودخانه وجود داشت، مردم هزینه هایی را متحمل می شدند و بر همین اساس، یک کار اساسی اینجا در حال اتفاق افتادن است و به منظور استفاده بهینه و اصولی از ظرفیت آب در این منطقه، قرارداد اجرای این پروژه با پیمانکار بسته شده است. 

عباسی با تاکید بر لایروبی آب بندان های رها شده در گیلان بیان کرد: همچنین در لنگرود آب بندان بزرگی است که سالیان سال به حال خودش رها شده بود اما امسال لایروبی ۵۰۰ هکتار از این آب بندان را آب منطقه ای استان شروع کرده و بخشی را هم جهاد کشاورزی انجام می دهد. 

وی با بیان اینکه اعتباراتی برای بخش هایی که مربوط به شبکه ها است پیش بینی شده است، گفت: امید داریم با همکاری مردم، سال آینده نسبت به سال های گذشته به خوبی آب استان را مدیریت کنیم و از تمامی ظرفیت های آبی گیلان بهره وری لازم را داشته باشیم. 

استاندار گیلان با بیان اینکه اهتمام داریم تقویم زراعی را هر چه سریعتر با هماهنگی جهاد کشاورزی و آب منطقه ای در استان با همراهی مردم داشته باشیم، تصریح کرد: در تقویم زراعی طوری برنامه ریزی می کنیم که کشاورزان بتوانند از امکاناتی که برای آمادگی مزارع شان اعم از توزیع به موقع کود های مورد نیاز همچون پتاس، بذرهای مورد نیاز کشاورزان و همچنین آماده شدن شبکه های آبیاری مدرن و نیمه مدرن و تسطیح اراضی مکانیزاسیون داشته باشند.

پایان پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان