در روزهای اولی که پیروز به تهران منتقل شده، دامپزشکی به نام "ا.م" که سابقه خوبی نیز درخصوص "دلبر" و "کوشکی" نداشته است، یک داروی آنتی بیوتیک به اشتباه برای پیروز تجویز کرده که به احتمال زیاد، این دارو سبب ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، ساعت 6.45 دقیقه صبح روز سه شنبه 9 اسفند، پیروز که تنها یوزپلنگ آسیایی حاصل از تکثیر در اسارت بود, پس از 5 روز بستری در بیمارستان دامپزشکی مرکزی با وجود تلاش دامپزشکان و انجام انواع روش های درمانی مورد تأیید از جمله دیالیز صفاقی به دلیل نارسایی کلیه درگذشت.

پیروز از ابتدا به دلیل اینکه شیر مادر نخورده بود و همچنین به دلیل اختلالات ژنتیکی، دارای مشکلات متعددی از جمله مشکل گوارش، دفع، کمبود وزن و...، بود اما با وجود این مشکلات به کمک دامپزشکان و تیمارگران توانست 10 ماه دوام بیاورد و با مشکلات دست و پنجه نرم کند.

دامپزشکان علت مرگ پیروز را نارسایی کلیه اعلام کرده اند که به دلیل این نارسایی، سموم مختلف در خون پیروز جمع شده و ارگان های مختلف بدن او را با مشکل مواجه کردند.

هرگونه قصور و خطای پزشکی احتمالی درباره "پیروز" بعد از آزمایشات مشخص می شود

درحالی که تصور می شد این مشکل از ابتدای تولد با پیروز همراه بوده اما اظهار نظر جنجالی پیام محبی؛ رئیس انجمن دامپزشکان درخصوص بیماری کلیوی پیروز حاشیه ساز شد.

این دامپزشک مدعی شده بود "پیروز زمانی که به تهران منتقل می شود، داروی اشتباه به او تزریق می شود. متأسفانه توسط یکی از همکاران ما به صورت تلفنی یک داروی اشتباهی برای پیروز تجویز می شود و این دارو باعث از کارافتادن کلیه پیروز شد. پیروز زمانی که به تهران منتقل می شود، کاملاً سالم بوده است."

با وجود اینکه گفته های این دامپزشک، در ابتدا گمانه زنی های شخصی تلقی می شد اما پیگیری های خبرنگار تسنیم حاکی از صحت بخشی از ادعای این دکتر دامپزشک است!

بر این اساس، در روزهای اولی که پیروز به تهران منتقل شده، دامپزشکی به نام "ا.م" که سابقه خوبی نیز درخصوص "دلبر" و "کوشکی" نداشته است، یک داروی آنتی بیوتیک به اشتباه برای پیروز تجویز کرده که به احتمال زیاد، این دارو سبب نارسایی کلیه پیروز شده است.

چند روز بعد از این تجویز غلط، زمانی که دکتر "پیتر کالدول" برای معاینه پیروز به تهران می آید، او نیز تجویز این آنتی بیوتیک را اشتباه اعلام کرد و از تصمیم این دامپزشک انتقاد می کند.

پس از این تجویز اشتباه و روشن شدن ابعاد زیان بار آن، سازمان حفاظت محیط زیست تصمیم به حذف "ا.م"  از لیست دامپزشکان مشاور و معتمد "پیروز" گرفت.

درحال حاضر بررسی علت اصلی نارسایی پیروز منوط به جواب آزمایشات پاتولوژی شده که جواب آن بین 10 تا 14 روز دیگر آماده می شود اما توقع از سازمان محیط زیست این است که در صورت اثبات نهایی این مسئله که داروی اشتباهی سبب نارسایی کلیه پیروز شده، از این دامپزشک شکایت کرده و مراجع قضایی نیز برخورد جدی با شخصی که باعث شد تا سرنوشت پیروز به مرگ بینجامد، داشته باشد.

انتهای پیام/

 
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان