مرکز یونسکو در پاریس، نوروز باستانی را در هماهنگی با ایران و کشورهای حوزه نوروز به استثناء ترکیه و جمهوری آذربایجان، جشن گرفت.

به گزارش ایسنا، ساختمان مرکزی یونسکو در پاریس، روزهای پایانی سال ۱۴۰۱ با حضور ۱۰ کشورِ ایران، ازبکستان، افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، عراق، قرقیزستان، قزاقستان و هند، شاهد برگزاری جشن نوروز باستانی بود.

هماهنگ کننده اجرای این مراسم، ایران بود. احمد پاکتچی ـ سفیر دائم جمهوری اسلامی ایران در یونسکو ـ در این گرامی داشت گفت: نوروز به دلیل ارتباط استوار آن با طبیعت، این ظرفیت را دارد که یک جشن برای کل ملل باشد و ثبت آن در فهرست میراث ناملموس فرهنگی بشر، تسهیل کننده این امر است.

او اضافه کرد: مردم ایران و منطقه، که نوروز را جشن می گیرند، نه تنها آن را نمود نو شدن طبیعت می شمارند، بلکه از نوروز به عنوان فرصتی برای فراموش کردن کدورت ها و آزردگی ها، و بازسازی دوستی ها و ایجاد صمیمیت استفاده می کند. ما نیز امیدواریم که نوروز زمینه ای برای تجدید دوستی و ایجاد همبستگی میان ملل مختلف، بخصوص در منطقه ما باشد.

فیرمین ماتوکو ـ معاون امور بین المللی مدیر کل یونسکو ـ نیز درباره جایگاه و اهمیت نوروز سخنرانی کرد.

«نوروز» در سال ۲۰۰۹ به عنوان میراث ناملموس جهانی در یونسکو ثبت شده و ۱۲ کشور در آن مشارکت دارند. از همین رو همه ساله مراسمی به مناسبت بزرگداشت نوروز در یونسکو برگزار می شود. در این مراسم نزدیک به ۴۰۰ نفر از سفرا و فعالان امور فرهنگی و بین المللی حضور داشتند.

کشور ترکیه به دلیل عزادار بودن در زلزله اخیر و به همراه آن جمهوری آذربایجان از میان ۱۲ کشور عضو گروه نوروز، امسال در این جشن مشارکت و حضور نداشتند، در این مراسم نیز به قربانیان و بازماندگان زلزله ترکیه، ادای احترام شد.

انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان