امامزاده ای بر فراز قُله

۱۴۰۲/۰۱/۰۲ ۱۳:۵۲ چاپ کد خبر: 182094
بقعه طلایی رنگ امام زاده اسحاق (ع) و خواهرش خیرالنساء (س) در ارتفاع بیش از یک هزار ۳۳ متری از سطح دریا و بر نوک قله ی سیاه کوه بخش احمدسرگوراب در ۲۵ کیلومتری غرب شهرستان شفت که در منطقه ای ییلاقی ...

خبرگزاری فارس از شفت، محمد جمشیدی؛ بقعه طلایی رنگ امام زاده اسحاق (ع) و خواهرش خیرالنساء (س) در ارتفاع بیش از یک هزار ۳۳ متری از سطح دریا و بر نوک قله ی سیاه کوه بخش احمدسرگوراب در ۲۵ کیلومتری غرب شهرستان شفت که در منطقه ای ییلاقی واقع شده، ازجمله دیدنی های استان سرسبز گیلان است.

 

مسیر رؤیایی امام زاده اسحاق (ع)

برای رفتن به روستای امامزاده اسحاق (ع) باید از شهر رشت به سمت شهرستان شفت حرکت کرد و از آنجا به بخش احمدسرگوراب رفت و پس عبور از شالیزارها، خانه ها، رودخانه ها و کوهپایه های جنگلی به روستای امامزاده اسحاق (ع) رسید.

در مسیر امامزاده جاذبه های گردشگری فراوانی ازجمله استخرهای ماهی، رودخانه ها، باغ چایی و خانه هایی با نرده های چوبین آغشته به رنگ های زرد و قهوه ای که سوغات سفر می فروشند و اتفاق هایی دارد که برخی اوقات به مسافران اجاره داده می شود.

درخت معروف به کنگول باسکم که بیش از یک هزار سال از عمرش می گذرد و همچنان پابرجا و سرسبز است و ارتفاع بلند این درخت در جلگه سبز و دیدنی شفت چشمگیر و قابل توجه است و از جاذبه های دیدنی، تاریخی و فوق العاده زیبا شهرستان شفت است که در مسیر همین جاده رویایی قرارگرفته و سالانه بازدیدکنندگان زیادی را از اقصی نقاط ایران به خود جلب می کند.

یکی دیگر از ویژگی های جالب و منحصربفرد این درخت زیبا و تاریخی، توخالی بودن تنه آن است که افراد به راحتی از آن عبور می کنند و دیدن این درخت اعجاب آور با سایه ی خنک و دل نشینش در روزهای گرم تابستان برای مسافران خالی از لطف نیست.

 

خانه های روستایی و اجاره ای

 معمولاً مسافرینی که به این منطقه سفر می کنند چند روزی را برای استراحت در دل طبیعت و در روستا می مانند و همین اقامت مسافرین باعث ایجاد شغل پردرآمد کرایه خانه و اتاق توسط بومی های روستا شده، البته معنی اتاق و خانه داخل این روستا کمی متفاوت با سایر مکان ها است.

 خانه ها و اتاق های اجاره ای با مصالح بومی مثل چوب ساخته شده و به جای پنجره و در فقط از نرده های چوبی استفاده شده است که مسافر به تمام منطقه اشراف داشته و از نسیم خنک کوهستانی بهره می برند.

کسب وکار مردم روستا 

در روستای امامزاده اسحاق (ع) کسب وکار مردم منطقه به دو صورت است که یک عده به کار کشاورزی، دام پروری، پرورش زنبورعسل و هر کاری که مربوط به طبیعت هست مشغول هستند و عده ای دیگر درزمینهٔ فروش اجناس موردنیاز و پوشاک و لوازم زینتی که در هر منطقه توریستی نظیرش پیدا می شود فعالیت می کنند.

سالانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار زائر این بقعه متبرکه را زیارت می کنند و از این فضا معنوی بهره می برند پس جا دارد مسئولان شهرستان همانند اوقاف و همچنین استان به این مکان مذهبی و گردشگری توجه ویژه داشته و در پیشبرد پروژه عمرانی بقعه توجه کنند.

متأسفانه جدیداً ساخت وسازهای امروزی پای شان به این منطقه هم بازشده و ساختمان های جدید با نمایی از سنگ های سرد و بی روح و چندطبقه می روند تا نمای روستای امامزاده اسحاق را از سبک سنتی خارج کنند؛ که باید مسئولان مربوطه اقدامات لازم را نسبت به این قضیه انجام دهند.

 

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان