سازمان هواشناسی از تشدید فعالیت سامانه بارشی در کشور خبر داد و برای ۲۰ استان هشدار آب گرفتگی، طغیان رودخانه ها، رانش زمین و خسارت به کشاورزان صادر کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی فعالیت سامانه بارشی امروز در بیشتر مناطق کشور ادامه دارد و بیشینه بارش امروز برای استان های ساحلی دریای خزر، ارتفاعات و دامنه های شمالی و جنوبی امتداد البرز، شرق و جنوب شرق است.

سامانه بارشی فردا پنجشنبه در شرق و بخش هایی از شمال شرق و جنوب شرق فعال خواهد بود و به تدریج از اواخر وقت از کشور خارج می شود.

هشدار بارش های سیل آسای بهاری

بعدازظهر جمعه در بخش هایی از شمال غرب بارش پراکنده روی می دهد و در سایر مناطق کشور جو پایداری حاکم است. بعدازظهر شنبه آینده با ورود سامانه بارشی از سمت غرب بارش هایی در بخش هایی از غرب، مرکز و دامنه های زاگرس شمالی و البرز غربی شروع می شود.

به گزارش تسنیم، فعالیت سامانه بارشی یکشنبه آینده تشدید می شود و گستره آن استان های واقع در نیمه غربی کشور و ارتفاعات جنوب شرق را فرا می گیرد. طی امروز تا یکشنبه آینده بار ش ها به شکل رگبار باران گاهی همراه با رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی و در ارتفاعات و مناطق سردسیر به شکل برف و در مناطق مستعد به شکل ریزش تگرگ خواهد بود.

امروز در نیمه غربی کشور، مرکز و استان های واقع در دامنه های البرز و روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در مناطق شرق و شمال شرق کاهش محسوس دما پیش بینی شده است، همچنین برای نیمه شرقی، مرکز، جنوب و استان های واقع در دامنه های جنوبی البرز و یکشنبه در جنوب غرب افزایش سرعت باد و در مناطق مستعد گردوخاک و کاهش دید افقی پیش بینی شده است.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: پنجشنبه 1402/01/03

زمان پایان: پنجشنبه 1402/01/03

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق، بارش تگرگ، وزش باد شدید موقت، در نقاط مرتفع و سردسیر بارش برف و کولاک برف

منطقه اثر:

پنجشنبه 1402/01/03: خراسان رضوی، خراسان جنوبی.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل ونقل جاده ای، ریلی و هوایی، آب گرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، طغیان رودخانه ها، در نواحی کوهستانی کولاک برف، صاعقه، رانش زمین و ریزش سنگ در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه های موقت و خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: هنگام سفر با خودرو همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، پرهیز از فعالیت های کوه نوردی، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب روها در نواحی سردسیر آمادگی برای برف روبی توسط دستگاه های مربوطه.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: چهارشنبه 1402/01/02

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق، بارش تگرگ، وزش باد شدید موقت، در نقاط مرتفع و سردسیر بارش برف و کولاک برف

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/01/02: کردستان، لرستان، مرکزی، همدان، خوزستان، سمنان، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، زنجان، قزوین، البرز، قم، تهران، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل ونقل جاده ای، ریلی و هوایی، آب گرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، طغیان رودخانه ها، در نواحی کوهستانی کولاک برف، صاعقه، رانش زمین و ریزش سنگ در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه های موقت و خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: هنگام سفر با خودرو همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، پرهیز از فعالیت های کوه نوردی، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب روها در نواحی سردسیر و آمادگی برای برف روبی توسط دستگاه های مربوطه

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

زمان پایان: چهارشنبه 1402/01/02

نوع مخاطره: وزش باد شدید، رخداد تندبادهای لحظه ای و در نواحی مستعد همراه با خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/01/02: فارس، کرمان، یزد، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، تهران، البرز، قم

اثر مخاطره: در صورت خیزش گردوخاک توأم با کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و اختلال در ناوگان حمل و نقل، خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنرها و تابلوهای تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت و سقوط اشیا از ارتفاعات و آسیب به صنعت کشاورزی.

توصیه: در نواحی مستعد گردوخاک اجتناب از حضور در فضای باز و سفرهای غیرضروری، اطمینان از استحکام سازه های موقت، تعطیل کردن فعالیت های عمرانی و عدم عبور و مرور و پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهنسال.

توصیف سامانه: وزش باد نسبتاً شدید حداکثر سرعت 40 نات (حدود 75 کیلومتر بر ساعت)

زمان پایان: ظهر جمعه 1402/01/04

چهارشنبه 1402/01/02:افزایش سرعت باد تا 40 نات و ارتفاع امواج تا 1.5 متر در خلیج فارس (استان بوشهر و هرمزگان)، تا 3 متر در تنگه هرمز و تا 2.5 متر در دریای عمان.

پنجشنبه 1402/01/03: افزایش سرعت باد تا 30 نات و ارتفاع امواج تا 1.5 متر در خلیج فارس (استان بوشهر و هرمزگان)، تا 2 متر در تنگه هرمز و تا 3 متر در دریای عمان.

جمعه 1402/01/04: افزایش سرعت باد تا 30 نات و ارتفاع امواج تا 1.5 متر در خلیج فارس (استان بوشهر و هرمزگان) و تا 2 متر در تنگه هرمز و دریای عمان.

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/01/02: منطقه ساحلی و دور از ساحل خلیج فارس، در استان های بوشهر و هرمزگان و تنگه هرمز.

پنجشنبه 1402/01/03: منطقه ساحلی و دور از ساحل خلیج فارس، در استان های بوشهر و هرمزگان و تنگه هرمز و منطقه ساحلی و دور از ساحل دریای عمان، در استانهای هرمزگان و سیستان و بلوچستان.

جمعه 1402/01/04: منطقه ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان، در خلیج فارس و تنگه هرمز و دریای عمان.

اثر مخاطره: آسیب به شناورهای سبک و نیمه سنگین، صیادی و تفریحی، آسیب به تورهای صیادی و قفس های پرورش ماهی، آسیب به تأسیسات ساحلی، اختلال در ترددهای دریایی

توصیه: ممنوعیت از عملیات تفریحی، به ویژه غواصی و شنا، ممنوعیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین و قایق های صیادی، مسافربری و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت، جمع آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت های دریایی در سواحل و دور از سواحل، آمادگی دستگاه های امدادرسان در مناطق دریایی به ویژه تنگه هرمز.

توصیف سامانه: نفوذ توده هوای نسبتاً سرد

زمان شروع: اوایل وقت چهارشنبه 1402/01/02

زمان پایان: پیش ازظهر پنجشنبه 1402/01/03

نوع مخاطره: کاهش 3 تا 5 درجه دما و احتمال آسیب به شکوفه و جوانه های درختان

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/01/02: گیلان، مازندران، زنجان، قزوین، البرز، تهران.

پنجشنبه 1402/01/03: گلستان، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد.

اثر مخاطره: آسیب به شکوفه و جوانه های درختان

توصیه: تأمین سوخت و سرویس وسایل حرارتی و کنترل دما و رطوبت در گلخانه ها، مرغداری ها و دامداری ها با توجه به کاهش دما، ایجاد پوشش به روی نهال های جوان و درختان آسیب پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون)، تخلیه سیستم های آبیاری تحت فشار با توجه به پایین بودن دما، روشن کردن آتش و ایجاد مه دود در باغات (در ساعات نزدیک به صبح و بامداد) و استفاده از جیره غذایی پرانرژی برای دام و طیور.

توصیف سامانه: وزش باد نسبتاً شدید غربی، افزایش ارتفاع موج در سواحل حداکثر تا 2.5 متر و در فراسواحل حداکثر تا 3.5 متر

 زمان شروع: اوایل وقت چهارشنبه 1402/01/02

زمان پایان: صبح پنجشنبه 1402/01/03

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد، بیشینه سرعت وزش باد در مناطق نزدیک ساحل تا 28 نات و در فراساحل حدود 36 نات، بیشینه ارتفاع امواج در مناطق نزدیک ساحل تا 2.5 متر و در فراساحل تا 3.5 متر.

منطقه اثر: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان های مازندران و گلستان.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس های صیادی، خسارت به شناورهای سبک، صیادی، تفریحی، نیمه سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه ها و آسیب به تأسیسات دریایی در سواحل و فراسواحل.

توصیه: ممنوعیت از عملیات تفریحی به ویژه غواصی و شنا، ممنوعیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین و قایق های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت، جمع آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت های دریایی در سواحل و دور از سواحل.

انتهای پیام/+

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان