در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران اظهار کرد: سال گذشته اقدامات فراوانی در این معاونت و در شرکت توسعه کاربرد پرتوها انجام دادیم.

به گزارش ایسنا، سید پژمان شیرمردی درباره مهمترین اقدامات و پروژه های این معاونت در سال ۱۴۰۱ بیان کرد: فعالیت هایی که در حوزه کاربرد پرتوها در این شرکت انجام شده را می توان به چهار دسته مهم تقسیم بندی کرد. نخستین اقدامی که انجام شد؛ تهیه سند آمایش سرزمینی تخصیص سامانه های پرتودهی بود. نگاه ما این بود که توسعه سامانه های پرتودهی به صورت هدفمند باشد و براساس ظرفیت های موجود در استان های مختلف کشور این تاسیسات نصب و راه اندازی شوند تا بتوانند به مردم عزیز کشور خدمات رسانی کنند.

شیرمردی گفت: بر اساس سند آمایش سرزمینی، کشور را به ۱۲ منطقه تقسیم بندی کرده و ۱۲ نقطه مهم و دارای اولویت را استخراج کردیم و همچنین مطابق محاسبات و داده هایی که از مراجع مختلف اخذ کردیم، توانستیم این سند را به عنوان مرجع توسعه سامانه های پرتودهی ارایه کنیم. 

شیرمردی تصریح کرد: سال گذشته رویکرد ما در ۱۲ منطقه تعیین شده این بود که علاوه بر مشارکت دولت و نیز سازمان انرژی اتمی ایران، بتوانیم از ظرفیت بخش خصوصی هم برای توسعه سامانه ها استفاده کنیم. در این راستا قراردادهایی به منظور راه اندازی سامانه ای برای پرتودهی مواد غذایی و همچنین تجهیزات پزشکی با سازمان اوقاف در سطح استان فارس منعقد کردیم.  همچنین در استان همدان و در شهر ملایر نیز عملیات احداث یک سامانه با حضور بخش خصوصی آغاز شد. در استان کرمانشاه نیز مذاکراتی را داشتیم که منجر به یک تفاهم نامه شد که در سال ۱۴۰۲ به سمت اقدام عملیاتی و اجرایی سازی آن گام برمی داریم تا بتوانیم سومین سامانه مشارکتی در این عرصه را اجرایی کرده و به مرحله بهره برداری برسانیم. 

وی تاکید کرد: در سال ۱۴۰۲ نیز این فرآیند را با سرعت دنبال خواهیم کرد. 

نگاه ویژه به توان داخلی در طراحی و ساخت سامانه ها 

معاون سازمان انرژی اتمی ایران ادامه داد: برنامه دوم در شرکت توسعه کاربرد پرتوها این بود که در مورد ساخت تجهیزات، نگاه به توانایی داخلی داشته باشیم و بومی سازی را به عنوان یکی از اولویت ها، مورد توجه قرار دهیم.  در این راستا توانستیم سامانه های پرتابل یا خودحفاظ گاما را طراحی و تولید کنیم. 

شیرمردی با اشاره به حمایت های رییس سازمان در زمینه توسعه کاربرد پرتوها عنوان کرد: با حمایت رییس سازمان انرژی اتمی ایران، فرآیند خرید چشمه های کبالت را دنبال کردیم که شرکت پارس ایزوتوپ نیز در این موضوع با ما همکاری و مشارکت داشت. 

توجه ویژه به ساخت تجهیزات پرتودهی متکی بر شتابگرها

وی درباره ساخت تجهیزات پرتودهی در داخل کشور گفت: به صورت جدی وارد عرصه ساخت تجهیزات پرتودهی متکی بر استفاده از شتابگرها شده ایم به طوری که نخستین سامانه شتابگر با کاربری «ان دی تی» را در شرکت توسعه کاربرد پرتوها ساختیم و در سال جاری و با تکمیل ساختمان نصب این شتابدهنده و بونکر آن، به سمت استفاده کاربری های این شتابدهنده حرکت می کنیم. 

وی درباره سایر فعالیت های این شرکت توضیح داد: طراحی و ساخت تجهیزات پرتوهای غیریون ساز یکی از مهمترین موضوعات دیگری بود که دنبال کردیم که در این زمینه می توان طراحی و ساخت مدل های مختلف سامانه های آفت زدای مایکرویو اشاره کرد و یا از سامانه اسانس گیری که تحت عنوان پارس اسانس که در یزد ساخته شده؛ نام برد. این سامانه نسبت به روش های سنتی قابلیت تولید دو برابری اسانس را دارد و همچنین مدت زمانی که گرفتن اسانس  تقریبا ۴ دقیقه است در حالی که این فرایند در روش های سنتی بیش از ۸ ساعت به طول می انجامد. 

گام های اساسی برای تولید مواد فرآوری شده با استفاده از پرتوها

وی با تاکید بر بومی سازی در طراحی و تولید سامانه های شرکت توسعه کاربرد پرتوها اظهار کرد: در رابطه با بحث بومی سازی نگاه ما نه تنها در رابطه با ساخت تجهیزات و دستگاه ها بود بلکه به منظور تولید مواد فرآوری شده با پرتوها نیز گام هایی برداشته ایم که می توان به تولید پودر بندآورنده خون به عنوان یکی از نیازهای حوزه بهداشت و درمان کشور اشاره کرد که تا پیش از این ناچار به واردات بودیم و این ماده مهم ارزبری بالایی داشت. همچنین توانستیم مواد دیگر مثل سوپرجاذب های بهداشتی را در مجتمع فرایند یزد تولید کنیم که فاز نیمه صنعتی این پروژه در دهه مبارک فجر توسط ریاست سازمان رونمایی شد. 

شیرمردی خاطرنشان کرد: خوشبختانه امروز با رویکردی که داریم به دنبال تجاری سازی این گونه محصولات هستیم و قطعا در آینده می توانیم کشور را در این زمینه بی نیاز کنیم. همچنین در این راستا تحقیقات بر روی تولید برخی مواد دیگر را آغاز کرده ایم که نتایج آن در سال های بعدی بدست می آید.

تقویت ارتباط با شرکت های دانش بنیان

وی با اشاره به لزوم تقویت ارتباط با شرکت های دانش بنیان گفت: سومین اقدامی که در این شرکت انجام شد؛ تقویت ارتباط با شرکت های دانش بنیان به عنوان یک برنامه مهم در این معاونت دنبال شد زیرا اعتقاد داریم حضور بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان می تواند موتور محرک حوزه اقتصادی در شرکت کاربرد پرتوها باشد.  به حتم مشارکت شرکت های دانش بنیان می تواند بر دانش ما در این عرصه بیافزاید و نیز سطح دانشی که در مجموعه توسعه کاربرد پرتوها وجود دارد نیز می تواند کمک کننده و تسهیل کننده امور برای پیشرفت کار شرکت های دانش بنیان باشد. 

وی افزود: در ماه های اخیر با ۱۱ شرکت دانش بنیان قرارداد بسته ایم تا بتوانیم پروژه ها را به صورت مشارکتی پیش ببریم و مشکلات این شرکت ها را حل کنیم. 

شیرمردی خاطرنشان کرد: حمایت از بخش خصوصی در راستای توسعه سامانه های پرتودهی است و در این مسیر فقط ظرفیت های داخل سازمان را دنبال نکردیم بلکه سعی شد تا با تقویت توان خود، ضمن رصد فضای موجود از ظرفیت های بیرونی نیز استفاده کنیم. این موضوع در اصل کمکی بود که به شرکت های خصوصی شد و نیز ما را در پیشبرد امور جدی تر کرد و سبب شد تا با تکیه بر چنین ظرفیتی، برنامه ها را با سرعت بیشتری پیش ببریم. 

لزوم تقویت روابط این شرکت با جامعه علمی و دانشگاهی

مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها با اشاره به لزوم ارتباط و تقویت روابط این شرکت با جامعه علمی و دانشگاه ها عنوان کرد: موضوع چهارم این بود که دانشگاه ها را به عنوان محل تولید علم و فناوری باید در نظر گرفت و در این زمینه معتقدیم باید ارتباط تنگاتنگی با جامعه علمی کشور داشته باشیم و از ظرفیت علمی و دانش اساتید و دانشجویان استفاده کنیم. 

وی ادامه داد: به منظور پیشبرد پروژه ها و حل مشکلات فنی شرکت توسعه کاربرد پرتوها؛ سعی کردیم از ظرفیت نخبگان دانشگاه های گوناگون استفاده کنیم و در ارتباط با دانشگاه ها به نگاه کاربردی که به حوزه دانش داشتیم، جامه عمل پوشانیدم. 

شیرمردی تصریح کرد: معتقدیم این ارتباط باید به شکل جدی ادامه یابد و زنجیره ای که به دنبال آن هستیم از تولید ایده تا محصول و بازار را به صورت جدی و عملیاتی پیاده سازی کنیم. 

افزایش بهره وری ظرفیت ها و امکانات موجود

معاون سازمان با تاکید بر اینکه موضوع دیگری که در کنار این چهار اولویت دنبال کردیم، افزایش بهره وری ظرفیت ها و امکانات موجود بود؛ گفت: سه سامانه پرتودهی فعال در بناب، تهران و یزد داشتیم که تجهیزات این سامانه ها با برنامه ریزی علمی، تقویت شد و نیز با تعمیر و تعویض برخی از تجهیزات فرسوده بهره وری سامانه ها را تا سه برابر ارتقا دادیم و نیز با مدیریت صحیح توانستیم از حضور نیروهای انسانی متخصص در این سامانه ها بهره مند شویم.

وی خاطرنشان کرد: بهره مندی از حضور نیروهای انسانی متخصص، نقطه عطفی در افزایش بهره وری در شرکت توسعه کاربرد پرتوها محسوب می شود و موضوع مهمی است که در بخش هایی غیر از سامانه ها نیز دنبال کردیم و نتایج خوبی به دست آمد. 

چالش های شرکت توسعه کاربرد پرتوها در سال گذشته 

وی در پاسخ به این پرسش که در راه دستیابی به دستاوردهای مهم در این شرکت با چه چالش هایی مواجه بوده اید؛ اظهار کرد: انجام کارهای بزرگ، با چالش هایی مواجه می شود به طوری که نخستین چالش ما در زمینه سامانه های پرتودهی، بحث تامین چشمه های کبالت ۶۰ بود زیرا سامانه های پرتابل یا خودحفاظ ساخته شده در این شرکت به کبالت ۶۰ نیاز داشت و خوشبختانه با پیگیری های انجام شده و با حمایت های رییس سازمان و نیز با همکاری شرکت پارس ایزوتوپ توانستیم این قول را بگیریم که در سال ۱۴۰۲ کبالت ۶۰ مورد نیاز در سامانه های ثابت و همچنین خودحفاظ را برطرف کنیم. 

وی ادامه داد: چالش بعدی، بحث بدهی های انباشته ای بود که شرکت توسعه کاربرد پرتوها از سال های پیش داشت که سبب ایجاد دغدغه ذهنی شده بود که حل این چالش در گرو برنامه ریزی های دقیق بود؛ خوشبختانه در ماه های گذشته بخشی از این بدهی پرداخت شده و نگاه ما این است که در سال های بعد این موضوع کاملا برطرف شود. 

نبود اطلاع و دانش کافی در جامعه نسبت به کاربرد پرتوها 

شیرمردی با اشاره به نبود اطلاع و دانش کافی جامعه نسبت به ظرفیت های خوب کاربرد پرتوها توضیح داد: بارها اعلام کرده ایم که از بعد اقتصادی، حوزه کاربرد پرتوها حوزه درآمدزا محسوب می شود و اکنون بیش از ۱۰۰ کشور دنیا از محصولات پرتودهی شده استفاده می کنند.  البته گفتنی است در سال های گذشته در مورد این موضوع و ظرفیت های خوب آن صحبت نکرده بودیم و یا در رابطه با استفاده از محصولات پرتودهی شده با مردم کشور کمتر صحبت شده بنابراین شناخت کافی نسبت به این محصولات در جامعه وجود ندارد.

این مساله موجب شد که استقبال از محصولات پرتودهی شده چه در بعد محصولات بهداشتی و حوزه سلامت و چه در بعد محصولات کشاورزی و مواد غذایی کم باشد؛ بنابراین با تبیین مکرر و صحبت با مردم عزیز، استقبال روبه افزایش است. 

وی عنوان کرد: با همراهی مدیریت اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان و همکاری با رسانه ها، جریانی را آغاز کرده ایم که در آن بخش های مختلف کاربرد پرتوها در زندگی مردم تبیین شود؛ در طول سال ۱۴۰۱ سعی شد تا در زمینه ارتقای دانش و آگاهی مردم نسبت به حوزه وسیع کاربرد پرتوها، کلیپ هایی ساخته و مصاحبه های تلویزیونی مختلفی انجام شود تا مردم در جریان نقش موثر و مهم کاربرد پرتوها در ارتقای کیفیت زندگی خود قرار گیرند. 

مهمترین برنامه های شرکت توسعه کاربرد پرتوها در ۱۴۰۲

مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها درباره مهمترین برنامه های این شرکت و معاونت در سال جاری (۱۴۰۲) توضیح داد:  در سال جاری مسیر فعلی را با سرعت بیشتر، کیفیت بالاتر و با انگیزه قوی تر ادامه می دهیم زیرا به تاثیرات فعالیت ها و سامانه های خود در ۱۲منطقه کشور مطابق سند راهبردی سازمان اعتقاد داریم. 

وی تصریح کرد: سعی می کنیم در مدت زمان کوتاه تری به اهداف تعیین شده مطابق برنامه ۲۰ ساله سازمان انرژی اتمی ایران دست یابیم. به حتم در سال ۱۴۰۲ رویکرد ما این است که پروژه سامانه های پرتودهی را در بخش عمده ای از ۱۲ منطقه ای که در سند آمایش سرزمینی تعیین شده؛ آغاز کنیم. خوشبختانه فرآیند طراحی این سامانه ها شروع شده و بخش خصوصی را وارد این عرصه کرده ایم. این مساله در اصل نخستین اولویت های ما محسوب می شود و در نظر داریم که مطابق سند راهبردی سازمان؛ در سال ۱۴۰۲ سامانه های پرتودهی با سرعت بیشتری توسعه یابند.

خود را رقیب بخش خصوصی نمی دانیم

شیرمردی ادامه داد: ساخت تجهیزات جدیدتر با رویکرد حل نیازهای کشور برای ما مهم است. خود را رقیب بخش خصوصی نمی دانیم و نگاه ما این است که به عنوان یک مجموعه حاکمیتی در بخش هایی که نیاز کشور محسوب شده و شرکت های دانش بنیان و خصوصی به آن وارد نشده اند؛ ورود کنیم و نیازهای کشور را برطرف سازیم. همچنین در بخش هایی که شرکت های دانش بنیان حضور دارند، زمینه های فعالیت بخش خصوصی را فراهم سازیم و در نهایت این شرکت را تقویت کنیم. به حتم با این رویکرد در سال ۱۴۰۲ هم ارتباطات بیشتری با شرکت های دانش بنیان ایجاد خواهیم کرد و هم از ظرفیت آن ها در توسعه صنعت کاربرد پرتوها استفاده می کنیم. 

معاون رییس سازمان انرژی اتمی ایران خاطرنشان کرد: همه هدف ما این است که ضریب نفوذ کاربرد پرتوها و صنعت صلح آمیز هسته ای و نیز فناوری هسته ای را در زندگی مردم بیشتر کنیم. 

ضرورت برجسته سازی نقش کاربرد پرتوها

مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها اظهار کرد: در این دوره به دنبال برجسته سازی نقش کاربرد پرتوها در سازمان و جامعه هستیم زیرا هنگامی که نقش کاربرد پرتوها در این سازمان افزایش یابد شاهد حضور پررنگ تر پرتوها در جامعه خواهیم بود.  

وی با بیان این که در دولت سیزدهم و با تدابیر مهندس اسلامی و نیز مجموعه دولت، رویکرد این بوده است که توسعه متوازن در بخش های مختلف حوزه هسته ای اتفاق بیافتد تا بخش هایی که رشد بیشتری داشته اند به مسیر خود ادامه دهند و در مقابل بر سرعت بخش هایی که نیاز به حرکت بیشتر داشته و یا مغفول مانده بودند؛ افزوده شود تا بتوانیم صنعت هسته ای را با رویکرد توسعه متوازن به سمت جلو حرکت دهیم. 

وی خاطرنشان کرد: مطمئنم از بعد اقتصادی ، اجتماعی و نیز از بعد ارتقای مولفه های اقتدار حوزه کاربرد پرتوها در آینده ای نزدیک و به صورت ملموس اثرات خود را در جامعه نشان خواهد داد. 

شیرمردی اظهار کرد: لازم است از حمایت های بی دریغ و رییس محترم سازمان و همکارانم در شرکت توسعه کاربرد پرتوها و همچنین از تمام کسانی که در سال ۱۴۰۱ دلسوزانه، صمیمانه، خاضعانه و مقتدرانه در کنار ما بودند و برای ارتقای کیفیت زندگی مردم ایران تلاش کردند و نیز از کسانی که برای معرفی صنعت صلح آمیز هسته ای تلاش کردند، تشکر می کنم. آرزوی بهترین ها را در سال ۱۴۰۲ برای همه عزیزان مسالت دارم و امیدوارم خداوند متعال به زندگی همه برکت عنایت بفرماید.

وی در پایان با به کار بردن واژگانی، شرکت توسعه کاربرد پرتوها را این گونه توصیف کرد: «ارتقای کیفیت زندگی با کاربرد پرتوها».  

انتهای پیام


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان