مدیر یک شرکت دانش بنیان از تولید پلت فرم اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی کشور خبر داد که شامل شبکه اجتماعی اکوسیستم فناوری و نوآوری، دستیار سرمایه گذاری و ماژول "کارساز" است.

علیرضا زارع؛ بنیانگذار شرکت دانش بنیان "اندیشه خط سوم" در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: این شرکت ارائه دهنده پلت فرم اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی کشور است. اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی در کشور 4 لایه مختلف دارد که در لایه اول، نهادهای حاکمیتی شامل نهادهای نظارتی و قانون گذار هستند که در صدر آنها معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری است.

وی با اشاره به لایه دوم این اکوسیستم گفت: در لایه دوم سرمایه گذاران را داریم که این لایه شامل شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر، صندوق های سرمایه گذاری جسورانه، بنگاه های کلان اقتصادی که در سال های اخیر وارد حوزه سرمایه گذاری استارت آپی و کارآفرینی شدند و فرشتگان سرمایه گذار که شامل افرادی است که در این حوزه سرمایه گذاری می کنند.

زارع گفت: لایه سوم شامل تسهیلگران است که شامل پارک های علم و فناوری، مراکز نوآوری و مراکز رشد هستند و درواقع این تسهیلگران، ارتباط سرمایه گذاران با کارآفرینان را تسهیل می کنند و به بهبود عملکرد و چرخش این اکوسیستم کمک می کنند. در لایه چهارم کارآفرینان را داریم که در اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی، کارآفرینان شامل استارت آپ ها، شرکت های دانش بنیان و هسته های فناوری که در تیم های دانشجویی و پارک های علم و فناوری دانشگاه های مختلف شکل می گیرد.

وی ادامه داد: هر کدام از این لایه ها در اکوسیستم، یک سری مشکلاتی دارد و با یک سری از چالش ها در ارتباط هستند. حاکمیت در طول سال های گذشته تلاش زیادی در حوزه دانش بنیان انجام داده است و پیشرفت خیلی خوبی از نظر کمی نیز در اکوسیستم دانش بنیانی و استارت آپی کشور حاصل شده است اما آن شناخت مناسب از توانمندی ها و پتانسیل های اکوسیستم کارآفرینی وجود نداشته است.

مدیر این شرکت دانش بنیان گفت: در لایه دوم یعنی سرمایه گذاران ما با چالش هایی روبه رو هستیم، به عنوان مثال کارآفرینان، ادبیات سرمایه گذاران را متوجه نمی شوند و هدررفت زیادی در حوزه منابع انسانی برای غربالگری طرح های سرمایه گذاری وجود دارد و فرایند سرمایه گذاری در کشورها بسیار فرایند طولانی است.

مدیر این شرکت دانش بنیان تصریح کرد: در لایه تسهیلگران نیز مشکل بزرگ، عدم ارتباط بین کارآفرینان و سرمایه گذاران است و بانک اطلاعات جامعی در کشور نداریم که؛ چه کسی سرمایه گذاری می کند و چه کسی کارآفرین است؟! دسترسی به کارآفرینان شهرستانی نیز بسیار پرچالش است چراکه به گردهمایی هایی که در تهران و مراکز استانی برگزار می شود محدود شده است.

وی گفت: در لایه چهارم یعنی کارآفرینان نیز با چالش مواجه هستند به عنوان مثال کارآفرین نمی داند که با هر سرمایه گذار خود با چه ادبیاتی صحبت کند و از طرفی طولانی شدن فرایند سرمایه گذاری باعث شده است که کارآفرین، فرصت های موازی جذب سرمایه را از دست بدهد یعنی با سرمایه گذاری چندین ماه وارد مذاکره بشود اما هنگام عقد قرارداد متوجه شود که این سرمایه گذاری موفقی نخواهد بود!

زارع با بیان  اینکه "ایده استارت آپ ما، راه اندازی پلت فرم اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور بوده است، خاطرنشان کرد: این پلت فرم شامل سه بخش اصلی است که یک بخش آن شبکه اجتماعی اکوسیستم است یعنی محیطی که به عنوان نخستین شبکه اجتماعی اکوسیستم کارآفرینی کشور فعالیت می کند و در این شبکه اجتماعی همه کارآفرینان، استارت آپ ها، دانش بنیان ها، مستعدان و هسته ها حضور دارند.

روند جدید ارزیابی شرکت های دانش بنیان در 1402 چگونه است؟

وی ادامه داد: همه آن چیزی که در این شبکه اجتماعی دیده می شود ارائه آسانسوری مؤثر 60ثانیه ای از کارآفرینان است. تلاش می کنیم با افزایش آگاهی، کارآفرینان، بهترین ارائه را در 60 ثانیه ارائه دهند و در این زمان بتوانند سرمایه گذار را متقاعد کنند که حرف آنها را بشنود. بزرگترین چالش نیز در همان دقایق ابتدایی است یعنی زمانی که سرمایه گذار به این نتیجه می رسد که آیا می تواند به این تیم اعتماد کند یا خیر!

 مدیر این شرکت دانش بنیان ابراز کرد: یک قابلیتی که در این پلت فرم وجود دارد این است که با کمک تسهیلگران، پارک های علمی و فناوری و انجمن ها به کارآفرینان یک سری گواهینامه های میزان آمادگی آنها برای جذب سرمایه می دهیم که نمونه آن را در شبکه های اجتماعی امروزی داریم که اگر کسی موفق به دریافت تیک آبی شود به این معناست که این فرد تأییدشده است.

وی ادامه داد: اگر در این پلت فرم شما تیک آبی را دریافت کنید به این معناست که برنامه مالی و برنامه توسعه شما بررسی شده است و شما با ادبیات سرمایه گذاری به صورت کامل آشنا می شوید و آماده سرمایه پذیری هستید. سعی ما این است که کارآفرینان را ترغیب کنیم تا با گذراندن دوره های آن لاین رایگان، خود را در مسیر بهترشدن و فهمیدن اکوسیستم پیش ببرند.

زارع با اشاره به بخش های دیگر این پلت فرم گفت: بخش دیگری از محصول ما یک دستیار سرمایه گذاری است که در زمان حاضر در هیچ جای دنیا یک محصول تخصصی برای مدیریت فرایند جذب تیم و مدیریت تیم نداریم که می تواند شامل جذب تیم در پارک علم و فناوری یا سرمایه گذاری و نظارت بر قرارداد باشد. این بخش از محصول، مکمل شبکه های اجتماعی است و یک اتوماسیون سرمایه گذاری محسوب می شود.

وی ادامه داد: اگر سرمایه گذاری در شبکه های اجتماعی از محصولی حمایت کرد، می تواند این محصول را به کارتابل سرمایه گذاری اضافه کند و در سیستم، از طریق پیام رسان داخلی با یکدیگر گفتگو داشته باشند که این مذاکرات در نهایت ختم به یک جلسه حضوری خواهد شد.

زارع با بیان ویژگی های ماژول "کارساز" این پلت فرم گفت: یک بخش دیگری از محصول ما "کارساز" نام دارد که یک ماژول ویژه است و در آن بنگاه های اقتصادی کلان که تمایل به ورود به سرمایه گذاری در حوزه کارآفرینی استارت آپی و دانش بنیانی براساس مصوبه قانون جهش تولید دانش بنیان داشته باشند، می توانند چالش های صنعت خود را در کارساز مطرح کنند و کارآفرینانی که در پلت فرم حضور دارند برای آن چالش ها راهکار ارائه دهند. امروز فولاد مبارکه اصفهان یک تعاملی با پارک علم و فناوری دانشگاه تهران دارد که محدود به شهر تهران است اما ممکن است راهکار این مشکل در شهرهای مختلف کشور باشد و کارساز کمک می کند ایده های کارآفرینان توسط سرمایه گذاران واقعی و کلان کشور شنیده شود.

وی با اظهار اینکه "امروز معاونت علمی تلاش زیادی برای شرکت های دانش بنیان کشیده است"، گفت: با وجود این، هنوز به آن نقطه ای نرسیده ایم که دانش بنیان ها برای چالش های موجود راهکار ارائه بدهند چراکه امروز ما مبتنی بر عرضه هستیم نه مبتنی بر تقاضا. یک شرکت، محصولی را عرضه کرده است و مجوز دانش بنیان نیز می گیرد در صورتی که تقاضای کافی برای آن محصول وجود نداشته است. در کارساز، معاونت علمی، حاکمیت، پارک های نیمه دولتی و دولتی می توانند مشکلات را مطرح کنند و کارآفرینان، ایده ها یا محصولات خود را به صورت سفارشی سازی شده برای آن چالش ارائه کنند.

مدیر این شرکت دانش بنیان با اعلام اینکه "این پلت فرم از شهریورماه امسال در دسترس عموم قرار می گیرد"، تصریح کرد: قسمت مدیریت سرمایه گذاری این پلت فرم صرفاً در اختیار سرمایه گذاران خطرپذیر، مجموعه های سرمایه گذاری یا پارک های علم و فناوری قرار می گیرد تا بتوانند فرایند جذب خود و مدیریت تیم های خود را انجام بدهند.

وی ادامه داد: قسمت شبکه های اجتماعی به صورت رایگان لانچ شده است و امیدواریم بتوانیم از معاونت علمی و بازیگران بزرگ سیستم، در این زمینه حمایت های لازم را دریافت کنیم البته حضور استارت آپ در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران کمک زیادی را به ما کرده  است چراکه یک گرنت 100 میلیون تومانی را از پارک دریافت کردیم  که در آن زمان بسیاری از چالش های ما با این حمایت رفع شد.

زارع با اشاره به اهمیت حمایت مالی پارک دانشگاه تهران تأکید کرد: نکته بسیار مهم این است که این کمک و حمایت زمانی از استارت آپ ما انجام شد که در حد ایده بود و حتی محصول اولیه را نیز ارائه نکرده بودیم و این موضوع بسیار مهم است چراکه حمایت مالی در ابتدای راه، به این تیم و استارت آپ شخصیت داد! پارک علم و فناوری دانشگاه تهران یکی از بزرگترین تسهیلگران کشور است ضمن آنکه بسیاری از بنگاه های کلان اقتصادی زمانی که می خواهند فعالیتی را در اکوسیستم کارآفرینی و نوآوری انجام دهند سراغ پارک های علم و فناوری می روند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم بسیاری از چالش هایی که در مسیر کارآفرینان کشور است در سال 1402 مرتفع شود. در کشور اکوسیستم سرمایه گذاری خطرپذیر نداریم و شرایط قراردادهای سرمایه گذاران با کارآفرینان سخت شده است و دیگر خطرپذیر محسوب نمی شود و تبدیل به سرمایه گذاری های بی خطر تبدیل شده که این باعث شده است که حجم مهاجرت تیم های نوآور به کشورهای اطراف زیاد باشد که اتفاقاً آنها نیز شرایط اقتصادی مناسبی ندارند! اما تسهیلگری هایی در حوزه نوآوری دارند که به تیم ها کمک بسیار زیادی کرده است و امیدواریم که کشورمان ایران نیز بتواند این مشکلات را به راحتی پشت سر بگذارد.

انتهای پیام/+

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان