نماینده مردم رشت و خمام و عضو کمیته تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات کشور امروز طی نامه ای به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ضمن اسفبار توصیف کردن وضعین شرکت دخانیات به ویژه مجتمع تولیدی دخانیات گیلان، از ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، جبار کوچکی نژاد در نامه خود به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مرقوم کرده که وضعیت شرکت دخانیات گیلان در آینده پیش رو نگران کننده است و اقدام عاجل برای پیشگیری از آن ضرورت دارد.

به گفته وی، وضعیت شرکت بزرگ تولیدی دخانیات گیلان خطرناک و بسیار حائز اهمیت است و در صورت تعلل در تصمیم گیری سریع و تند، ورشکستگی کامل یکی از بزرگ ترین صنایع کشور به علت مدیریت رقم خواهد خورد و وزیر تعاون باید در مقابل نمایندگان مجلس پاسخگو باشد.

عضو کمیته تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات کشور در نخستین بند تذکر کتبی خود به مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح کرده که نامتوازن و نامتناسب بودن وضعیت منابع انسانی در دو سطح مدیریتی و نیروی کار مشهود است به طوری که انتصابات مدیریتی با به کارگیری نیروها از بیرون شرکت در سمت های مهم سازمانی به جای بهره مندی از مدیران باسابقه و متخصص در پست های کلیدی، با نگاه سیاسی بوده و استخدام و به کارگیری نیروی کار بدون ارزیابی و عموماً با رانت، بدون مهارت و نیاز شرکت در حوزه های غیرتوحیدی بوده است.

آن طور که کوچکی نژاد خطاب به وزیر تعاون دولت سیزدهم خطاب کرده، کاهش شدید تولید طی یک سال گذشته در دخانیات منجر به تعطیلی تمامی خطوط تولیدشده است و به علت نداشتن توانایی در تأمین مواد اولیه، منابع مالی و عدم تهیه قطعات ماشین آلات ضعیف ضعف شدید در بازرگانی شرکت به دلیل افراد غیرمتخصص نیز ایجادشده است.

به اذعان نماینده مردم رشت و خمام در خانه ملت، افزایش بدهی انباشت شرکت دخانیات، ضعف فراوان در تعیین تکلیف پرونده های حقوقی و بدهی سنواتی در کنار ضعف در تأمین منابع هزینه های جاری شرکت را زیاد و اعتبار شرکت را در بازار نزد تأمین کنندگان مواد اولیه کاهش داده و از سوی دیگر تعویق در پرداخت هایی نظیر تأمین اجتماعی، کارکنان و پرداخت به پیمانکاران طرف قرارداد لزوم به کارگیری افراد متخصص در حوزه مالی و حسابداری صنعتی را با توجه به شرایط فعلی شرکت بسیار حیاتی کرده است.

وی همچنین مدعی شده که وجود فساد و رانت در حوزه بازرگانی و تأمین مواد اولیه در شرکت دخانیات ایران، علاوه بر توقف فعالیت های تولیدی، استفاده از مواد نامرغوب و بی کیفیت را به دلیل اضطرار در تولید، رانت را به حوزه تأمین مواد اولیه سوق داده است!

عضو مجمع نمایندگان گیلان در خانه ملت همچنین ادعا کرده که نظریه سازمان های نظارتی در زمینه های فوق، مشهود است و پرونده هایی در حوزه نظارتی مفتوح بوده و لذا به کارگیری مدیران متخصص و متعهد در این حوزه شدیداً احساس می شود.

کوچکی نژاد ارم ساداتی همچنین مطرح کرده که علیرغم تبلیغات فراوان رسانه ای، برگزاری همایش های تلویزیونی و تبلیغات در فضاهای مجازی جهت حمایت از طرح های افزایش سطح کشت توتون در کشور تا کشت فرا سرزمینی که عمدتاً در حد تبلیغات بوده، بررسی هایش از وضعیت کشت کشاورزان و توتونکاران در سطح کشور ازجمله در استان های گیلان، مازندران و گلستان نشان داده که گام های اساسی ای در این حوزه مشاهده نشده است.

نماینده مردم رشت این مبحث را هم اضافه کرده که آسیب وارد آمده در شرکت دخانیات موجبات وابستگی به واردات توتون های خارجی و خروج ارز از کشور را سبب شده و از سوی دیگر موجب از دست دادن اشتغال و عدم توجه به بخش کشاورزی داخلی را رقم زده است.

این نماینده مردم در خانه ملت در پایان نیز متذکر شد که مدیریت شرکت دخانیات ایران با سوء مدیریت، این شرایط بحرانی را موجب شده است و اعتقاد متخصصان و دلسوزان صنعت دخانیات کشور، ضرورت ایجاد تغییرات اساسی در این صنعت، خصوصاً در طبقه تصمیم گیریان است.

به گفته کوچکی نژاد ارم ساداتی، مجتمع دخانیات گیلان که بیشتر محصول دخانی کشور را تأمین می کند و بیش از دو هزار اشتغال را به همراه دارد در این فرآیند آسیب جدی در حوزه کارکنان و تولیدکنندگان را دیده و انتظار است وزیر تعاون دستور ویژه به سرپرست جدید شرکت دخانیات داده تا از فاجعه پیشرو جلوگیری و احیای صنعت دخانیات کشور که اکنون در فضای کاملاً غلط به وجود آمده، به دوراز سیاست زدگی تداوم پیدا کند.

پایان پیام/

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان