رئیس سازمان محیط زیست گفت: ژن درمانی و بحث های سلول مولکولی و استفاده از سلول های حیوانات مختلف در حیات وحش برای تکثیر آنها، موضوعی است که در "حفاظت" مغفول مانده و از ارکان اصلی حفاظت در خارج از ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، نشست مشترک رؤسای سازمان حفاظت محیط زیست و جهاد دانشگاهی کشور با انعقاد توافقنامه راه اندازی بانک سلولی گونه های جانوری در معرض تهدید در مرکز ملی ذخایر ژنتیک ایران جهاد دانشگاهی برگزار شد.

علی سلاجقه؛ رئیس سازمان محیط زیست در این نشست اظهار کرد: مجموعه جهاد دانشگاهی برخاسته از متن نظام و انقلاب اسلامی ایران است و جوانانی که امروز با بیشینه و توانمندی های بزرگی که در سطح ملی دارند به عنوان چراغ هایی هستند که در مجموعه های علمی می درخشند.

افزایش 100 درصدی جمع آوری بانک نمونه های زیستی در 1401

رئیس سازمان محیط زیست تصریح کرد: امروز به بهانه روز 15 فروردین که روز ملی ذخایر ژنتیک است در این نشست دور هم جمع شده ایم و انشالله فتح بابی در همه سطوحی خواهد بود که سازمان محیط زیست به آن احتیاج دارد .

سلاجقه تأکید کرد: در موضوع حفاظت در سال گذشته مردم به طور کامل با موضوع درگیر بودند که در اسارت چه می گذرد و دستاورد بسیار بزرگی در حوزه علمی برای کشور محسوب می شد و چرخه بسیار خوبی از مرحله اسارت تا تولید و تکثیر طی شد اما ژن درمانی و بحث های سلول مولکولی و استفاده از سلول های حیوانات مختلف در حیات وحش برای تکثیر آنها، موضوعی است که در حفاظت مغفول مانده و از ارکان اصلی حفاظت در خارج از محدوده های  اسارتی است.

رئیس سازمان محیط زیست گفت: 26 گونه در معرض انقراض در این توافقنامه مدنظر قرار گرفته که به فال نیک می گیریم. ما در برنامه هفتم توسعه کار خود را انجام داده و مصوبات را گذراندیم و اگر این موضوع نیز زودتر انجام می شد می توانستیم در برنامه هفتم توسعه نیز آن را لحاظ کنیم.

سلاجقه گفت: همانطور که در پژوهشگاه رویان دستاوردهای فوق العاده ای را شاهد بودیم لازم است در بخش حیات وحش کشور نیز شاهد دستاوردهای علمی بزرگی باشیم تا مردم مشاهده کنند تا با استفاده از روش های سلول مولکولی و فریز کردن سلول، امنیت حیاتی را به دنبال خواهد داشت.

وی تأکید کرد: در موضوع امنیت غذایی به اندازه کافی کار کرده ایم، گونه های مختلف دام های اهلی را کار کرده ایم اما در بحث حیات وحش که امنیت حیاتی کشور است هنوز به اندازه کافی فعالیت هایی صورت نگرفته است  و انشالله با فعالیت های صورت گرفته مسئله حیات وحش، نقطه امید کشور باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: 74 گونه حیات وحش در معرض انقراض هستند و امیدواریم با این روش و توافقنامه بتوانیم گونه های حیات وحش خود را تکثیر کنیم و هم بتوانیم در گونه های گیاهی نیز شاهد دستاوردهای خوبی باشیم.

سلاجقه در پایان متذکر شد: بنده البته خیلی به تفاهم نامه اعتقادی ندارم چرا که مردم از این تفاهم نامه ها خسته اند و به دنبال کار میدانی هستند.

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان